221-220-221
pon.-pt. 8.00-20.00 sb. 9.00-17.00
kontakt@moneyman.pl

10 sposobów, jak nie wpaść w długi w święta

Przedświąteczne wydatki to szeroki temat. Zastanawiając się, co kupić na święta, często nie liczymy się z wydatkami, chcąc sprawić przyjemność dziecku lub krewnemu i kupić wymarzony prezent. Często zaciągnięte w okresie bożonarodzeniowym zobowiązania finansowe musimy potem spłacać przez kilka miesięcy. Jak tego uniknąć? Przygotowaliśmy dla was listę prostych porad, które pozwolą uniknąć popadnięcia w długi przed świętami.

Zrób zakupy wcześniej

Tę prostą i znaną poradę warto powtórzyć, bo zawsze jest na czasie. Rozłożywszy przedświąteczne wydatki na dłuższy okres czasu zyskujemy większą kontrolę nad budżetem. Nie musimy od razu wydawać dużej sumy pieniędzy. Wydatki dzielimy na kilka mniejszych kwot.

Ustal świąteczny budżet i trzymaj się go

Przyjemnie jest „załapać się” na przedświąteczną wyprzedaż, ale wyprzedaże nie zawsze przynoszą upragnione oszczędności. Często skuszeni promocją nabywamy coś, co nie do końca jest potrzebne czy praktyczne.

Jeśli cię na coś nie stać, powiedz sobie: „Nie!”

„Trzeba być twardym, nie miętkim”, jak mówi cytat ze znanego polskiego filmu. Czasem trudno jest odmówić dziecku domagającemu się wymarzonej gry czy klocków, ale dzieci również muszą mieć świadomość wagi wydatków związanych z podobnymi zakupami.

Karty podarunkowe i prezentowe

W pracy, w ramach przedświątecznej premii dostaliście bon do sklepu albo kartę podarunkową? Wykorzystajcie je, by kupić prezenty.

Wspólne święta w domu

Krewni kolejny raz namawiają was na odwiedziny w Boże Narodzenie? Nie dajcie się skusić. Zamiast tego zrewanżujcie się zaproszeniem do siebie na świąteczną rewizytę.

Używajcie swoich talentów

Jeśli wciąż nie kupiliście ozdób na Święta Bożego Narodzenia dekoracje wykonajcie sami. Bądźcie kreatywni. Nawet jeśli waszą pasją jest mechanika samochodowa... - ona również może stać się bazą do stworzenia prawdziwie oryginalnych dekoracji.

Nie trzymajcie się ściśle tradycji

Nie chodzi nam bynajmniej o tradycje wigilijne. Każda rodzina ma swoje własne bożonarodzeniowe zwyczaje. Niektóre z nich mogą wiązać się z wysokimi kosztami, jak np. coraz bardziej popularne święta „wyjazdowe”. Spróbujcie koniecznie czegoś nowego. Wycieczka na pobliskie lodowisko może przynieść tyle samo frajdy, co ekskluzywne zimowe wczasy - wszystko zależy od nastawienia.

Zasada trzech prezentów

Dzieci mają milion pomysłów na to, co chcą dostać na gwiazdkę? Ustalcie, że mają 3 opcje do wyboru, nie więcej.

Domowe czy kupne jedzenie?

Zdania są podzielone. W przypadku niektórych potraw tańsza będzie wersja przygotowana samodzielnie. Dotyczy to chociażby barszczu czy świątecznych uszek. Natomiast ciasta możecie spokojnie kupić w sprawdzonej piekarni.

Sąsiedzkie przysługi

Umiesz bardzo dobrze gotować, a twoja sąsiadka ma zdolności artystyczne? Rozważcie „wymianę usług”. Ty przygotuj więcej ciast, a ona niech zrobi dekoracje. W ten sposób zaoszczędzicie i pieniądze, i czas, który będzie można wykorzystać na stworzenie np. własnoręcznego prezentu na święta, który jest kolejnym świetnym pomysł na zaoszczędzenie (można również rozważyć pozyczkę, np. MoneyMan).

21 December, 2016 28

Przedświąteczne wydatki to szeroki temat. Zastanawiając się, co kupić na święta, często nie liczymy się z wydatkami


Powiązane Artykuły