221-220-221
pon.-pt. 8.00-20.00 sb.10.00-16.00
kontakt@moneyman.pl

10 sposobów, jak przetrwać pierwszy rok studiów

Młody człowiek po miesiącach nauki, przygotowań do matury oraz egzaminu wstępnego na studiach może w końcu odetchnąć. Dostał się na wymarzone studia. Takich szczęśliwców jest jednak garstka. Trudno się temu dziwić, skoro na jedno miejsce ubiega się nawet 10 – 15  kandydatów na najbardziej popularne i pożądane studia dzienne.

Studiujesz – powiadają Ci, do których los się nie uśmiechnął – czego można chcieć więcej? Jednak po chwili euforii przychodzi rzeczywistość: codzienna nauka, wykłady, odwiedziny w bibliotece, stosy książek. Na początku mało świadomy młody człowiek kluczy w zawiłości nie tyle samej nauki, co życia studenckiego. Puszczony na głęboką wodę musi zadbać o wszystkie detale. Z czego utrzymać się na studiach? Nie zawsze rodzina jest w stanie zapewnić byt swojego syna czy córki w dużym, często oddalonym o setki km od domu mieście. Jak sobie w takim razie poradzić? Jak przetrwać pierwszy rok studiów, życie studenckie i wszystko co z nim związane?

Podpowiadamy – 10 sposobów, jak przetrwać pierwszy rok studiów:

Nauczyć się dbać o własne interesy

W miarę możliwości samemu wszystko załatwiać i sprawdzać. Zarówno sprawy w dziekanacie, sprawy związane z zamieszkaniem, jak i grafiki zajęć czy wyniki z egzaminów. Im więcej zachodu na początku, tym spokojniejsza głowa. Mamy pewność, że dopilnowaliśmy wszystkiego sami, nic nie umknęło naszej uwadze.

Zadbać o zdrowie – podstawowa zasada

Chory student to kiepski student. Złe samopoczucie to częsta przyczyna nieobecności na zajęciach. Warto za to zainwestować w sport – w zajęcia dodatkowe, dzięki którym otrzymamy dodatkowy zastrzyk energii i dużą dawkę pozytywnego nastroju.

Finanse ze stypendium

Jeśli nie posiadamy rodziców z workiem pieniędzy, warto samemu zatroszczyć się o tą sferę. Istnieją dwa rodzaje stypendiów – stypendium socjalne dla uczniów z uboższych rodzin, czyli dopłaty do akademika i wyżywienia. Drugi rodzaj to stypendium za wyniki w nauce. Dzięki temu mamy zdane egzaminy, jak i jeszcze kilka czy kilkaset złotych może wpaść do kieszeni. Z czego utrzymać się na studiach – już znaleźliśmy w tym momencie odpowiedź.

Praca dorywcza

Inny sposób zarobkowania obok stypendium socjalnego czy naukowego to prace dorywcze. Warto zorientować się w tym temacie. Na każdej uczelni istnieją koła studenckie gdzie można zaczerpnąć informacji na ten temat.

Mieszkanie

Nie dla każdego znajdzie się miejsce w akademiku. W takiej sytuacji warto prześledzić oferty wynajmu. Korzystne jest wspólne mieszkanie, wraz z innymi studentami. Będzie to o wiele tańsza opcja niż samodzielne życie, a jak wiadomo w grupie raźniej i weselej. I oczywiście o wiele taniej. Opłaty za czynsz, wynajem, kaucje i media można podzielić na kilka osób. Bardzo ważna zasada w poszukiwaniu lokum do wynajęcia to bliskość z uczelnią. Codzienne dojazdy są nieco drogie jeśli podliczymy koszt biletów.

Egzaminy, kolokwia

To nieodzowny element studiów. Część studentów wychodzi z założenia, że pierwsze egzaminy są nieco łatwiejsze od kolejnych. Nie zawsze tak bywa, ale warto przystąpić do egzaminu zerowego, a jak się uda – po jego zdaniu mieć problem z głowy. Pozwoli to zaoszczędzić czas, a bywa że i pieniądze.

Warunek

Dla mniej ambitnych – przed samą sesją czekają Was nieprzespane noce z nadzieją na nadrobienie straconego czasu na naukę. Niestety bywa i tak. Pomocą służy dziekanat, gdzie dla nieszczęśnika, któremu powinęła się noga, czeka ratunek: podanie o warunek na studiach.

Znajomości w dziekanacie

Warto być miłym i uprzejmym – ta zasada obowiązuje zawsze i wszędzie. Często wśród studentów rozbrzmiewa plotka, która głosi: „ ty który wszedłeś do dziekanatu, żegnaj się z nadzieją”. Pamiętajmy jednak, że w Dziekanacie pracują takie same osoby, jak w innych miejscach pracy, a bardzo często są to byli studenci. Służą pomocą, o ile młody człowiek podchodzi rzeczowo i uczciwie.

Zdrowe odżywianie

Zakup pakietu posiłków w studenckiej restauracji jest najtańszą opcją. Dzięki niej młody człowiek ma zapewnione obiady. Nie trzeba martwić się wtedy o zakupy i gotowanie, zwłaszcza, że niewielu studentów ma w tym zakresie doświadczenie. Korzystanie ze stołówki studenckiej to spotkanie z rówieśnikami, czas na rozmowy i wspólne spożywanie posiłków. Czyli niejako integracja przy wspólnym stole.

Konto bankowe

Doradzamy jego założenie. Nietrafione jest trzymanie wszystkich pieniędzy w portfelu, zwłaszcza w akademiku, w pokoju, przez który często przewijają się tabuny młodzieży. Człowiek przezorny to człowiek ubezpieczony, a konto bankowe to również bardzo dobry sposób na oszczędzanie. W przypadku nagłych i krótkotrwałych problemów finansowych możesz również rozważyć pożyczkę online (MoneyMan oferuje takie pożyczki).

Podsumowując – studiujesz – trzymaj się powyższych wskazówek. Dzięki nim, nie tyle, że można uniknąć wielu problemów, co nauczyć się gospodarności i zaradności. Student, zwłaszcza na pierwszym roku studiów powinien nie tylko skupić się na nauce i wiedzieć ile trwa semestr na studiach. To czas również zaradności i życia często z dala od domu, od rodziców, radzenia sobie na nowej ścieżce życia. Dlatego warto stosować się do naszych 10 sposobów, jak przetrwać pierwszy rok studiów.

10 Października , 2016 33

Młody człowiek po miesiącach nauki, przygotowań do matury oraz egzaminu wstępnego na studiach może w końcu odetchnąć.


Powiązane Artykuły


Złóż wniosek o pożyczkę
Zajmie to nie więcej niż 10-15 minut,
a decyzję otrzymasz już po minucie.