221-220-221
pon.-pt. 8.00-20.00 sb. 9.00-17.00
kontakt@moneyman.pl

10 sposobów, jak przetrwać pierwszy rok studiów

Młody człowiek po miesiącach nauki, przygotowań do matury oraz egzaminu wstępnego na studiach może w końcu odetchnąć. Dostał się na wymarzone studia. Takich szczęśliwców jest jednak garstka. Trudno się temu dziwić, skoro na jedno miejsce ubiega się nawet 10 – 15  kandydatów na najbardziej popularne i pożądane studia dzienne.

Studiujesz – powiadają Ci, do których los się nie uśmiechnął - czego można chcieć więcej? Jednak po chwili euforii przychodzi rzeczywistość: codzienna nauka, wykłady, odwiedziny w bibliotece, stosy książek. Na początku mało świadomy młody człowiek kluczy w zawiłości nie tyle samej nauki, co życia studenckiego. Puszczony na głęboką wodę musi zadbać o wszystkie detale. Z czego utrzymać się na studiach? Nie zawsze rodzina jest w stanie zapewnić byt swojego syna czy córki w dużym, często oddalonym o setki km od domu mieście. Jak sobie w takim razie poradzić? Jak przetrwać pierwszy rok studiów, życie studenckie i wszystko co z nim związane?

Podpowiadamy - 10 sposobów, jak przetrwać pierwszy rok studiów:

Nauczyć się dbać o własne interesy

W miarę możliwości samemu wszystko załatwiać i sprawdzać. Zarówno sprawy w dziekanacie, sprawy związane z zamieszkaniem, jak i grafiki zajęć czy wyniki z egzaminów. Im więcej zachodu na początku, tym spokojniejsza głowa. Mamy pewność, że dopilnowaliśmy wszystkiego sami, nic nie umknęło naszej uwadze.

Zadbać o zdrowie – podstawowa zasada

Chory student to kiepski student. Złe samopoczucie to częsta przyczyna nieobecności na zajęciach. Warto za to zainwestować w sport – w zajęcia dodatkowe, dzięki którym otrzymamy dodatkowy zastrzyk energii i dużą dawkę pozytywnego nastroju.

Finanse ze stypendium

Jeśli nie posiadamy rodziców z workiem pieniędzy, warto samemu zatroszczyć się o tą sferę. Istnieją dwa rodzaje stypendiów - stypendium socjalne dla uczniów z uboższych rodzin, czyli dopłaty do akademika i wyżywienia. Drugi rodzaj to stypendium za wyniki w nauce. Dzięki temu mamy zdane egzaminy, jak i jeszcze kilka czy kilkaset złotych może wpaść do kieszeni. Z czego utrzymać się na studiach – już znaleźliśmy w tym momencie odpowiedź.

Praca dorywcza

Inny sposób zarobkowania obok stypendium socjalnego czy naukowego to prace dorywcze. Warto zorientować się w tym temacie. Na każdej uczelni istnieją koła studenckie gdzie można zaczerpnąć informacji na ten temat.

Mieszkanie

Nie dla każdego znajdzie się miejsce w akademiku. W takiej sytuacji warto prześledzić oferty wynajmu. Korzystne jest wspólne mieszkanie, wraz z innymi studentami. Będzie to o wiele tańsza opcja niż samodzielne życie, a jak wiadomo w grupie raźniej i weselej. I oczywiście o wiele taniej. Opłaty za czynsz, wynajem, kaucje i media można podzielić na kilka osób. Bardzo ważna zasada w poszukiwaniu lokum do wynajęcia to bliskość z uczelnią. Codzienne dojazdy są nieco drogie jeśli podliczymy koszt biletów.

Egzaminy, kolokwia

To nieodzowny element studiów. Część studentów wychodzi z założenia, że pierwsze egzaminy są nieco łatwiejsze od kolejnych. Nie zawsze tak bywa, ale warto przystąpić do egzaminu zerowego, a jak się uda – po jego zdaniu mieć problem z głowy. Pozwoli to zaoszczędzić czas, a bywa że i pieniądze.

Warunek

Dla mniej ambitnych – przed samą sesją czekają Was nieprzespane noce z nadzieją na nadrobienie straconego czasu na naukę. Niestety bywa i tak. Pomocą służy dziekanat, gdzie dla nieszczęśnika, któremu powinęła się noga, czeka ratunek: podanie o warunek na studiach.

Znajomości w dziekanacie

Warto być miłym i uprzejmym – ta zasada obowiązuje zawsze i wszędzie. Często wśród studentów rozbrzmiewa plotka, która głosi: „ ty który wszedłeś do dziekanatu, żegnaj się z nadzieją”. Pamiętajmy jednak, że w Dziekanacie pracują takie same osoby, jak w innych miejscach pracy, a bardzo często są to byli studenci. Służą pomocą, o ile młody człowiek podchodzi rzeczowo i uczciwie.

Zdrowe odżywianie

Zakup pakietu posiłków w studenckiej restauracji jest najtańszą opcją. Dzięki niej młody człowiek ma zapewnione obiady. Nie trzeba martwić się wtedy o zakupy i gotowanie, zwłaszcza, że niewielu studentów ma w tym zakresie doświadczenie. Korzystanie ze stołówki studenckiej to spotkanie z rówieśnikami, czas na rozmowy i wspólne spożywanie posiłków. Czyli niejako integracja przy wspólnym stole.

Konto bankowe

Doradzamy jego założenie. Nietrafione jest trzymanie wszystkich pieniędzy w portfelu, zwłaszcza w akademiku, w pokoju, przez który często przewijają się tabuny młodzieży. Człowiek przezorny to człowiek ubezpieczony, a konto bankowe to również bardzo dobry sposób na oszczędzanie. W przypadku nagłych i krótkotrwałych problemów finansowych możesz również rozważyć pożyczkę online (MoneyMan oferuje takie pożyczki).

Podsumowując – studiujesz – trzymaj się powyższych wskazówek. Dzięki nim, nie tyle, że można uniknąć wielu problemów, co nauczyć się gospodarności i zaradności. Student, zwłaszcza na pierwszym roku studiów powinien nie tylko skupić się na nauce i wiedzieć ile trwa semestr na studiach. To czas również zaradności i życia często z dala od domu, od rodziców, radzenia sobie na nowej ścieżce życia. Dlatego warto stosować się do naszych 10 sposobów, jak przetrwać pierwszy rok studiów.

10 October, 2016 30

Młody człowiek po miesiącach nauki, przygotowań do matury oraz egzaminu wstępnego na studiach może w końcu odetchnąć.


Powiązane Artykuły


Złóż wniosek o pożyczkę

Zajmie to nie więcej niż 10-15 minut,
a decyzję otrzymasz niezwłocznie po akceptacji wniosku.