221-220-221
pon.-pt. 8.00-20.00 sb. 9.00-17.00
kontakt@moneyman.pl

10 zwyczajów świąt Bożego Narodzenia na świecie

Świąteczny barszczyk, ozdabianie choinki, upominki od Mikołaja - to tylko niektóre bożonarodzeniowe zwyczaje kultywowane w Polsce. A jak obchodzone są Święta Bożego Narodzenia na świecie?

1. W Rosji i na Ukrainie Święta Bożego Narodzenia obchodzone są 7 stycznia, a nie 25 grudnia, jak w większości krajów. Kościół prawosławny posługuje się starym kalendarzem juliańskim w przypadku świąt religijnych, stąd różnica w datach.

2. W Irlandii dla Mikołaja zostawia się przekąskę w postaci tradycyjnych „mince pies”, czyli nadziewanych ciastek z kruchego ciasta, a także butelkę Guinessa.

3. W Hiszpanii, Portugalii i we Włoszech, ale nie tylko - bo także i w Polsce - istnieje zwyczaj ustawiania miniaturowych bożonarodzeniowych szopek z figurą Św. Józefa, dzieciątkiem i Maryją.

4. W Caracas, czyli stolicy Wenezueli, w świąteczny poranek drogi zamyka się dla ruchu samochodowego.

5. Wśród mieszkańców Norwegii znane jest wierzenie, że złe duchy i wiedźmy pragną przeszkodzić w obchodach Świąt Bożego Narodzenia. Odstraszyć je może na przykład wystrzał z broni - dzięki niemu mają trzymać się z daleka od domu.

6. W Niemczech - podobnie jak w Polsce - 6 grudnia obchodzone są urodziny Świętego Mikołaja, czyli popularne Mikołajki. Z tej okazji dzieci zostawiają przy drzwiach swoje buty, a następnego ranka znajdują w nich prezenty lub drobne upominki.

7. Dla wielu mieszkańców Japonii tradycyjnym świątecznym daniem są popularne kawałki pieczonego kurczaka KFC.

8. W języku czeskim „Wesołych Świąt” to „Vesele Vanoce”. Jeśli zastanawiacie się, gdzie spędzić Święta Bożego Narodzenia i wasz wybór padł na Czechy, warto zapamiętać to pozdrowienie.

9. Z Łotwy podobno wywodzi się tradycja świątecznego drzewka. Pierwsze wzmianki na ten temat pochodzą z roku 1510 i dotyczą stolicy Łotwy, Rygi.

10. Na święta na całym świecie, jak wiadomo, trzeba kupić wiele rzeczy - dekoracje, prezenty, produkty do wigilijnych dań. Jeśli obawiacie się o stan domowego budżetu, zawsze macie możliwość „doładowania” go szybką pożyczką z MoneyMan.pl.

23 December, 2016 29

Świąteczny barszczyk, ozdabianie choinki, upominki od Mikołaja – to tylko niektóre bożonarodzeniowe zwyczaje kultywowane w Polsce.


Powiązane Artykuły