221-220-221
pon.-pt. 8.00-20.00 sb. 9.00-17.00
kontakt@moneyman.pl

5 rzeczy, o których trzeba pamiętać kupując mieszkanie

Zakup mieszkania czy domu to bardzo poważna decyzja. Często okupiona latami oszczędzania każdego grosza i odmawianiem sobie przyjemności. Zazwyczaj oznacza też lata spłaty kredytu w banku. Stąd też decyzja o nabyciu nieruchomości spędza sen z powiek tak wielu przyszłym właścicielom. Jak kupować mieszkanie, dom czy działkę? Na to pytanie nie ma jednoznacznej i prostej odpowiedzi. Składa się na nie wiele elementów. Stworzyliśmy dla Was listę najbardziej nurtujących i zawiłych kwestii w temacie zakupu mieszkania. O co warto się zatroszczyć, co przemyśleć, na co zwrócić uwagę?

Jak długo planuję mieszkać w nowym miejscu?

Odpowiedzmy sobie na pytanie pierwsze – czy mieszkanie, dom, działka ma służyć nam do tzw. „grobowej deski”? Jeśli na pytanie odpowiadamy twierdząco, staramy się jak najbardziej dobrać mieszkanie pod nasz gust. Jednak jeśli odpowiadamy negatywnie, musimy przemyśleć kwestię przyszłej sprzedaży lub zastanowić się komu wynająć mieszkanie później. A więc nie tylko to, co jest w naszej kwestii upodobań i oczekiwań.

Rynek pierwotny czy rynek wtórny?

Nieustająco cieszą się popularnością mieszkania z drugiej ręki, wybudowane w latach 80-tych z „wielkiej płyty”. Są o połowę tańsze niż te nowo powstałe, w nowoczesnej technologii, z ochroną i całym ekwipunkiem. Bardzo często jednak musimy najpierw wykonać remont mieszkania. Do nowych osiedli za to często należą place zabaw, korty tenisowe, baseny, ogrody - możemy wybierać w zależności od naszych możliwości finansowych i upodobań.

Jak szukać mieszkania? Samodzielnie czy przez biuro nieruchomości?

Przejdziemy teraz do kwestii zasadniczej: czy dysponujemy wolnym czasem na poszukiwanie ofert, czy też  chcemy zlecić kupno mieszkania przez biuro nieruchomości. Pierwsza opcja związana jest z przeszukiwaniem setek ogłoszeń, czasem związanym z dojazdem na oglądanie każdej wypatrzonej nieruchomości. Wiele wykonanych telefonów i długich rozmów. Zakup mieszkania bez pośrednika jednak wiąże się z niższym kosztem, na co również musimy zwrócić uwagę. Druga opcja to mniejsze zamieszanie, ale dodatkowy koszt (możemy jednak wziąć szybką pożyczkę pozabankową na ten cel - np. pozyczka online w MoneyMan). Od nas tylko zależy jakiego wyboru dokonamy. Można zawsze pokusić się na obydwa omawiane aspekty. Przeszukiwać rynek nieruchomości na własną rękę oraz powierzyć częściowo kupno mieszkania przez biuro nieruchomości.

Gdzie chciał(a)bym mieszkać?

Usytuowanie mieszkania. Zasadnicza kwestia. Czy preferujemy okolice zielone, z dala od zgiełku miejskiego czy może wręcz odwrotnie. Lubimy szum i pośpiech, gwar rozmów sąsiedzkich. Odległość od miasta stanowi idealne rozwiązanie dla rodzin wielodzietnych, ceniących spokój i ciszę. Jednak kilka km za miastem może również wiązać się z problemem komunikacyjnym. Sąsiedztwo sklepu, apteki, przychodni, szkoły czy przedszkola odgrywa tu bardzo ważną rolę.

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie?

Zwróćmy uwagę czy to mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego. Czy istnieją jakieś zapisy w księdze wieczystej. Zapis w IV dziale jest bardzo istotny, bo świadczy czy mieszkanie nie jest zadłużone i  kto jest właścicielem. Czy tylko osoba od której planujemy zakup czy również do mieszkania ma prawo Bank. Warto pokusić się o sprawdzenie liczników, czy nie ma na nich zaległości – prąd, woda, gaz. Odpowiadając na powyższe kwestie mniej więcej będziemy już posiadać ogólny zarys naszych oczekiwań i możliwości. W dalszej części będziemy już zwracać uwagę na kwestie naszych upodobań, typu wielkość mieszkania, usytuowanie okien, posiadanie garażu. Mamy nadzieję, że rozwialiśmy Wasze pytania - zasadnicze i pierwszoplanowe odnośnie pytania -  o czym warto pamiętać kupując mieszkanie.

8 September, 2016 28

Zakup mieszkania czy domu to bardzo poważna decyzja. Często okupiona latami oszczędzania każdego grosza i odmawianiem sobie przyjemności.


Powiązane Artykuły