221-220-221
pon.-pt. 8.00-20.00 sb. 9.00-17.00
kontakt@moneyman.pl

5 zwyczajów zakupowych Polaków w okresie świątecznym

Okres przedświąteczny to niezwykła rodzinna atmosfera, czas zadumy, wspólne gotowanie i... zakupy! Pod tym względem Święta Bożego Narodzenia na świecie obchodzone są w podobny sposób. Niemal wszędzie poprzedza je okres „zakupowego szaleństwa” i „przedświątecznej gorączki”.

Jak kupują Polacy? Najnowszy raport „The World Shopper” przygotowany w Colliers International pokazuje, że coraz częściej wykorzystywane są płatności zbliżeniowe i mobilne. Cenimy sobie wygodę, szybkość oraz rezygnację z papierowego pieniądza. W okresie przedświątecznym, gdy w sklepach często spotykamy się z koniecznością długiego oczekiwania w kolejkach do kas, ten sposób płatności jest szczególnie popularny.

Polacy bardzo chętnie korzystają również z różnych metod płatności online. Korzystamy z usług sklepów internetowych, choć jak na razie jedynie 24 proc. klientów zakupy robi w zagranicznych e-sklepach. Spośród portali z siedzibą poza granicami kraju najczęściej wybierane są sklepy w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych i Chinach. Na zagranicznych stronach internetowych bardzo często szukamy za to inspiracji na Święta Bożego Narodzenia.

Jeżeli zaś chodzi o formę dostawy, najpopularniejsza to „pod drzwi”, a także do popularnych paczkomatów, które szczególnie chętnie wybierają klienci portali aukcyjnych, jak np. Allegro. Czasem wybieramy również dostawę do miejsca pracy.

W codzienne produkty i jedzenie zaopatrujemy się w super i hipermarketach lub osiedlowych sklepach spożywczych. Żywność online kupuje jedynie 5 proc. klientów. Zawsze zwracamy uwagę na promocje i rabaty, w ostatnich latach spadła również liczba zakupów, jeśli chodzi o dobra luksusowe. Mimo tego, siła nabywcza naszego kraju cechuje się jedną z najwyższych stóp wzrostu spośród europejskich rynków.

Kart kredytowych używamy mało, za to wzrasta zainteresowanie Polaków nowymi formami płatności online takimi, jak chociażby BLIK, który umożliwia dokonywanie płatności w sklepach i online, wypłacanie gotówki z bankomatu oraz płatności telefoniczne. Choć to stosunkowo nowy system - wprowadzony na początku 2015 roku - zainteresowanie nim cały czas rośnie. W czasie świątecznym wzrasta również zainteresowanie pożyczkami online (MoneyMan.pl oferuje takie pożyczki).

Jeżeli zaś chodzi przedświąteczne zwyczaje, to na Święta Bożego Narodzenia dekoracje, ozdoby, a nawet prezenty coraz chętniej wykonujemy metodami „Zrób To Sam” - zamiast kupować je w sklepie.

15 December, 2016 28

Okres przedświąteczny to niezwykła rodzinna atmosfera, czas zadumy, wspólne gotowanie i… zakupy!


Powiązane Artykuły