221-220-221
pon.-pt. 8.00-16.00
koszt połączenia zgodnie z taryfą operatora
kontakt@moneyman.pl
221-220-221
pon.-pt. 8.00-16.00
koszt połączenia zgodnie z taryfą operatora
kontakt@moneyman.pl

500 plus a kredyt hipoteczny - Wpływ 500+ na zdolność kredytową

 

Flagowy program rządu Beaty Szydło i partii Prawa i Sprawiedliwość „Rodzina 500+”, wystartował 1 kwietnia 2016 roku. Korzysta z niego około 4 mln dzieci, a pieniądze wypłacane są dla około 2,65 mln rodzin w Polsce. Czy wypłata 500 plus zwiększa zdolność kredytową danego gospodarstwa domowego?

Czy 500 plus wlicza się do zdolności kredytowej?

Zdolność kredytowa definiowana jest jako zdolność do spłaty zaciągniętych przez daną osobę zobowiązań, nie tylko o charakterze kredytowym czy pożyczkowym. Banki, firmy pożyczkowe oraz SKOK-i szacują wysokość zdolności kredytowej dla oceny, czy danego klienta stać na udzielenie kredytu. Wyliczenia opierają przy tym na kwocie miesięcznych przychodów, od których odejmują koszty ponoszone co miesiąc przez daną osobę lub całą rodzinę. Wynikiem jest dochód do dyspozycji, który może zostać przeznaczony na spłatę raty kredytowej i tyle też wynosi zdolność kredytowa.

Zobacz też: Co można odliczyć od podatku, aby wspomóc domowy budżet?

Wiele osób zastanawia się, czy jako beneficjenci programu Rodzina 500 plus, mogą wliczyć owe świadczenie do puli przychodów i tym samym zwiększy się ich zdolność kredytowa. Nie we wszystkich bankach 500 plus będzie wpływało na podwyższenie zdolności kredytowej. Fakt otrzymywania świadczenia 500 plus na dziecko wpłynie na zdolność kredytową klienta w przypadku kilku największych banków w Polsce, a niekiedy też spowoduje, że klient otrzyma kredyt gotówkowy na preferencyjnych warunkach.

500 plus a kredyt hipoteczny

Przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny, świadczeniobiorcy 500 plus raczej nie będą mogli liczyć na preferencyjne traktowanie. W przypadku długoterminowego kredytowania, a z takim przypadkiem mamy do czynienia przy kredytach hipotecznych, banki nie uwzględniają wpływów z tytułu świadczeń socjalnych. Dlatego świadczenie 500 plus na jedno lub nawet kilka dzieci w rodzinie nie ma wpływu na wyliczaną przez bank zdolność kredytową, jaką klient musi posiadać przy ubieganiu się o takie zobowiązanie. Nie wyklucza to jednak jego wykorzystania przy kredytach gotówkowych, zaciąganych na znacznie krótsze terminy

4 December, 2017 2

Flagowy program rządu Beaty Szydło i partii Prawa i Sprawiedliwość „Rodzina 500+”, wystartował 1 kwietnia 2016 roku.


Powiązane Artykuły


Złóż wniosek o pożyczkę

Zajmie to nie więcej niż 10-15 minut,
a decyzję otrzymasz niezwłocznie po akceptacji wniosku.