<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-N87RJR" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"></iframe> 7 najpopularniejszych wróżb andrzejkowych
Masz pytania:
221-220-221 Pon - Pt od 9:00 do 19:00 kontakt@moneyman.pl

7 najpopularniejszych wróżb andrzejkowych

Redakcja     29.11.2016

Wigilia Św. Andrzeja przypada w noc z 29 na 30 listopada. W Polsce to święto ma długą tradycję, pierwsze wzmianki o nim pojawiły się w XVI wieku. Tradycje andrzejkowe kultywowane są w wielu krajach europejskich, a w Szkocji dzień Św. Andrzeja jest świętem narodowym. To ostatnia okazja do hucznej zabawy przed adwentem.

Dawniej wróżby andrzejkowe z wosku, a także inne podobne zabiegi magiczne traktowane były z wielką powagą i miały znaczenie głównie matrymonialne. Obecnie dzieci czerpią największą radość z kultywowania andrzejkowych tradycji. Przebrania andrzejkowe, opowieści o duchach i upiorach, przepowiadanie przyszłości itd. To tylko niektóre z popularnych elementów imprez dla najmłodszych z okazji dnia Św. Andrzeja. Świetnym urozmaiceniem będą ciekawe wróżby andrzejkowe dla dzieci. Jeżeli planujesz większą imprezę i potrzebujesz wsparcia - przemyśl pożyczkę, np. MoneyMan!

Lanie wosku

To chyba najpopularniejszy zwyczaj. W niewielkim naczyniu roztapiamy świecę. Następnie gorący wosk wolno przelewamy do naczynia wypełnionego zimną wodą. Gdy wosk ostygnie, wyjmujemy z wody zastygnięte woskowe kształty. Na podstawie rzucanych przez nie cieni ponoć można przepowiedzieć przyszłość.

Igła i kartka

Na jednej kartce zapiszmy imiona chłopców, na drugiej dziewcząt. Dziewczynki przekłuwają kartkę zapisaną imionami chłopców - ale trzymając ją tak, by nie widzieć imion. Przekłute imię ma być imieniem przyszłego męża. Chłopcy postępują analogicznie.

Kartki z zawodami

Zabawa przebiega podobnie, jak opisana wyżej. Zamiast imion przyszłych małżonków zapisujemy nazwy zawodów, np. strażak, policjant, nauczyciel, lekarz itd.

Buty w rzędzie

Buty ustawia się jeden za drugim – po kolei przekładając – od ściany do progu pomieszczenia. Ta dziewczyna, której but najszybciej znajdzie się przy progu, jako pierwsza wyjdzie za mąż.

Skórki z jabłek

Rzucone za siebie skórki ze świeżo obranego jabłka mają ułożyć się w imię ukochanej lub ukochanego.

Rzucanie monetą

Dowolne naczynie napełniamy wodą. Teraz należy pomyśleć życzenie i spróbować trafić monetą do naczynia. Osoba, której się to uda, może oczekiwać, że jej życzenie szybko się spełni.

Plamy i kleksy

Na kartkę upuszczamy kilka kropli silnie barwiącego płynu, np. atramentu. Z kształtów, które się ukażą, można odczytać przyszłość. Np. kształt przypominający człowieka oznacza, że wkrótce poznamy kogoś wyjątkowego. Roślina symbolizuje zdradę, dłoń – przyjacielską pomoc, pojazd – życiowe problemy.

Warto pokusić się również o odpowiednie udekorowanie miejsca imprezy. Wśród dekoracji andrzejkowych dominują świece i lampiony, a także ozdoby kojarzące się z magią, np. tajemnicze klucze, szklane kule, lustra itp.

  • MoneyMan - szybkie pożyczki online
  • MoneyMan - szybkie pożyczki online