Badania profilaktyczne – jakie badania wykonywać? Koszt

Badania profilaktyczne - jakie badania wykonywać? Koszt| Moneyman.pl_pixabay

Badania profilaktyczne służą przede wszystkim osobie, która je wykonuje. Zanim pojawią się pierwsze oznaki choroby, wielu z nas nie docenia własnego zdrowia. Dopiero konieczność podjęcia, często drogiego, leczenia powoduje, wyrzuty sumienia w związku z zaniedbaniami jeśli chodzi o profilaktykę.

Badania profilaktyczne - czy konieczne jest skierowanie?

Skierowanie na badania profilaktyczne można otrzymać od lekarza rodzinnego i wówczas procedury medyczne są bezpłatne. W przypadku zatrudnienia na umowę o pracę obowiązek nadzoru nad badaniami leży po stronie pracodawcy. Jest to w zasadzie zlecenie wykonania określonych badań, które przekładają się na możliwość wykonywania pracy zawodowej. Brak przedłożenia właściwego zaświadczenia lekarskiego może być podstawą wpisu do karty pracy i nałożenia tzw. kary porządkowej. Badania profilaktyczne pracowników uzależnione są od rodzaju wykonywanej działalności, warunków w jakich musi przebywać pracownik czy specyfiki danego zawodu. Dlatego też właściciele firm mają często wykupione pakiety abonamentowe dla zatrudnianych osób, w których zawarte są wszelkie konieczne badania.

Jakie są podstawowe badania profilaktyczne?

Podstawowe badania profilaktyczne w przypadku osób, które chcą je wykonać indywidualnie, może zlecić lekarz rodzinny biorąc pod uwagę wiek pacjenta, stan jego zdrowia, przeprowadzony wywiad czy uwarunkowania genetyczne. Jeśli chcemy je wykonać na własną rękę - bez skierowania - można to zrobić, ale konieczne będzie poniesienie dodatkowych opłat. Przy podstawowych testach, które obejmują: morfologię, pomiar ciśnienia krwi, badanie ogólne moczu, prześwietlenie klatki piersiowej czy w przypadku kobiet ogólne badanie ginekologiczne, koszty są uzależnione od tego, czy wizyta odbywa się w placówce prywatnej czy podlegającej NFZ oraz od wykupionego pakietu usług.

Dlaczego nie można rezygnować z profilaktyki?

Dobrze prowadzona profilaktyka znacznie ogranicza ryzyko wystąpienia wielu chorób, niezależnie czy poddająca się badaniom osoba ma 30 lat i należy do grupy ryzyka wystąpienia m.in. choroby nowotworowej. Na zdrowiu nie należy oszczędzać, gdyż jest gwarancją komfortu życia i decyduje o możliwościach podjęcia pracy zarobkowej. W przypadku kobiet szczególnie ważne są badania profilaktyczne w kierunku raka. Wczesne wykrycie zmian nowotworowych daje duże szanse na całkowite wyleczenie i powrót do pełnej sprawności.

24 September, 2018 0

Badania profilaktyczne należy wykonywać raz do roku. W ten sposób można zyskać pewność wdrożenia właściwego leczenia już przy pierwszych niepokojących symptomach choroby. Niektóre zakłady pracy zapewniają pracownikom tę opcję, w ramach wykupionego abonamentu. Jeśli jednak trzeba je wykonać samodzielnie, nie należy odkładać tych wydatków w czasie.


Powiązane Artykuły


Złóż wniosek o pożyczkę

Zajmie to nie więcej niż 10-15 minut,
a decyzję otrzymasz niezwłocznie po akceptacji wniosku.