221-220-221
pon.-pt. 8.00-20.00 sb. 9.00-17.00
kontakt@moneyman.pl

BIK i BIG to nie to samo

BIG i BIK to nie to samo_Pexels

BIK – Biuro Informacji Kredytowej – często utożsamiane jest z BIG-iem, czyli Biurem Informacji Gospodarczej. Obie instytucje postrzegane są jako rejestry zbierające dane o dłużnikach banków. Nic bardziej mylnego! Po pierwsze, BIK i BIG to nie to samo. Po drugie, bazy danych tych biur zawierają zarówno informacje negatywne o nierzetelnych płatnikach, jak i dane pozytywne dotyczące osób lub firm sumiennie wywiązujących się ze swoich zobowiązań finansowych.

BIK i BIG – co to?

BIK (Biuro Informacji Kredytowej) to instytucja stricte bankowa, która została założona przez Związek Banków i prywatne banki. Gromadzi ona informacje dotyczące historii kredytowej banków i SKOK-ów. W ubiegłym roku BIK zacieśnił swoją współpracę także z sektorem pożyczkowym. W grudniu 2015 r. aż 27 firm pożyczkowych deklarowało stałą współpracę z Biurem Informacji Kredytowej, w którym systematycznie sprawdzały historie kredytowe swoich klientów. Co więcej, w BIK znajdowało się wówczas aż 1,6 mln danych pożyczkowych [1]. BIG (Biuro Informacji Gospodarczej) zawiera z kolei szerszy zakres danych niż BIK. Biuro Informacji Gospodarczej gromadzi i udostępnia informacje dopisywane nie tylko przez banki lub firmy pożyczkowe, ale także przez instytucje państwowe oraz inne firmy z różnych branż. W rejestrach prowadzonych przez BIG znajdziemy zatem m.in.: informacje na temat nieuregulowanych w odpowiednim czasie rat kredytu czy pożyczki, ale także nieopłaconych rachunków za telefon, Internet, prąd, gaz, wodę, telewizję kablową itp. Ponadto w BIG znajdują się także dane związane z długami alimentacyjnymi, mandatami czy nawet karami bibliotecznymi. Rejestry BIG mogą uzupełniać nie tylko firmy czy instytucje – mogą to robić także konsumenci. Jednak, by przekazać informacje gospodarcze o zaległych zobowiązaniach pieniężnych, muszą posiadać tytuł wykonawczy (np. prawomocny wyrok sądu zaopatrzony w klauzulę wykonalności) dotyczący długu. Warto również wiedzieć, że – w odróżnieniu do Biura Informacji Kredytowej, które jest unikalne na skalę ogólnopolską – Biur Informacji Gospodarczej jest w Polsce więcej. Obecnie funkcjonuje ich pięć: ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A., Krajowy Rejestr Długów, BIG InfoMonitor, Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej oraz Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych BIG S.A. Dodatkowo, nad wszystkimi BIG-ami - jako prywatnymi instytucjami - nadzór sprawuje Ministerstwo Rozwoju, a ich działalność reguluje Ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.

Jakie dane gromadzone są w BIK i BIG?

BIK oraz BIG gromadzi, przechowuje i udostępnia zarówno informacje negatywne o nieuregulowanych płatnościach, jak również informacje pozytywne o spłaconych na czas zobowiązaniach. Różnica polega na tym, że w BIK znajdują się dane o regulowanych na czas ratach kredytu lub o zadłużeniach związanych z ich spłatą, które gromadzone są bez względu na ich wysokość. BIG z kolei to wiarygodne źródło informacji na temat osób i firm, które zalegają z płatnościami przynajmniej 60 dni, a ich dług wynosi minimum 200 złotych w przypadku konsumentów lub 500 zł w przypadku przedsiębiorców. Informacje pozytywne natomiast mogą być dopisywane bez względu na ich wartość. Warto zadbać o to, by w obu instytucjach znajdowały się o nas wyłącznie informacje pozytywne. Na ich podstawie możemy sukcesywnie budować swoją pozytywną historię kredytową i płatniczą. Okaże się to szczególnie istotne w momencie ubiegania się o pożyczkę, kredyt czy lepsze warunki abonamentu. Dzieje się tak, ponieważ dane pochodzące z BIK i BIG mają wpływ na ocenę rzetelności płatniczej konsumenta lub firmy.
Artykuł napisany we współpracy z ERIF BIG S.A.
 
[1] BIK, 79% klientów firm pożyczkowych posiada kredyt w banku, 2015, https://www.bik.pl/informacje-prasowe/-/article/2015-12-01-79-klientow-firm-pozyczkowych-posiada-kredyt-w-banku (dostęp: 22.11.2016).

4 July, 2017 37

BIK – Biuro Informacji Kredytowej – często utożsamiane jest z BIG-iem, czyli Biurem Informacji Gospodarczej. Obie instytucje postrzegane są jako rejestry zbierające dane o dłużnikach banków. 


Powiązane Artykuły