221-220-221
pon.-pt. 8.00-20.00 sb. 9.00-17.00
kontakt@moneyman.pl

Budżet domowy - jak zacząć spisywać wydatki

Budżet domowy - jak zacząć spisywać wydatki_Pexels

Nie można rozpocząć racjonalnego konstruowania domowego budżetu miesięcznego, jeśli nie znamy jego dwóch głównych parametrów - kwoty przychodów i wydatków miesięcznych. Najczęściej bezbłędnie jesteśmy w stanie podać, ile zarabiamy my i inne osoby z naszej rodziny, dokładające się do wspólnego budżetu. Podamy wydatki na prąd, wodę, gaz czy czynsz oraz niezbędne koszty wynikające z opłacania podatków i składek na ubezpieczenia. Natomiast trudno nam będzie oszacować wydatki na konsumpcję i podobne potrzeby. Aby je poznać, warto je spisać. Jak tego dokonać?

Zbieranie paragonów

Podstawą wprowadzenia do wykazu codziennych wydatków danego kosztu, jest jego potwierdzenie - dla konsumenta najczęściej będzie to paragon, czasem rachunek lub faktura. Niezależnie od tego, w jakim sklepie dokonujemy zakupu lub w jakim punkcie usługowym korzystamy z konkretnej usługi, sprzedający powinien wydać nam paragon. Kasa fiskalna jest obecnie obowiązkowa dla zdecydowanej większości przedsiębiorców sprzedających towary lub świadczących usługi na rzecz osób prywatnych - konsumentów lub rolników ryczałtowych. Dlatego też nie trzeba obawiać się, że ktoś nam nie wyda paragonu - to jego obowiązek, a jego niedopełnienie naraża przedsiębiorcę w razie kontroli na poważne konsekwencje prawne i finansowe. Paragony z całego miesiąca zbierajmy do jednej koperty czy pudełka, codziennie dokładając kolejne. Jeśli kupujemy np. warzywa i owoce na bazarze i naturalnie nie otrzymujemy z tego tytułu paragonu ani żadnego rachunku, powinniśmy zapisać dokonany wydatek, wraz z datą oraz jego kategorią. Kartkę z notesu chowamy wraz z innymi dowodami dokonywanych wydatków.

Spisywanie wydatków

Nie trzeba codziennie siadać nad kartką czy ekranem komputera lub telefonu, aby spisywać wszystkie dokonywane wydatki. Można wyznaczyć sobie jeden dzień w tygodniu, kiedy dopełnimy tej domowej formalności, ważnej dla racjonalnego budowania swojego domowego budżetu. Spisujemy wszystkie wydatki z paragonów i z osobnych kartek, wiadomości elektronicznych itp. Najłatwiej robić to przy użyciu aplikacji na smartfonie lub programu Excel. Wszystko będzie wyglądało tam przejrzyście, a przy użyciu odpowiednich funkcji bez problemu zsumujemy wydatki z danego dnia, tygodnia i miesiąca. Będziemy mogli tworzyć na tej podstawie zestawienia, wykresy i tabelaryczne porównania wydatków w kolejnych miesiącach. Dzięki temu przekonamy się naocznie, ile wydajemy, na co najwięcej i w ten prosty sposób będziemy w stanie wypracować pożądane oszczędności. Warto klasyfikować wszystkie koszty na takie, które przeznaczane są na żywność, usługi, ubrania i buty, czynsz i media, sprzęty RTV i AGD, niezbędne naprawy i konserwacje czy wydatki na kosmetyki i chemię. Osobną kategorią są koszty wyjazdów wakacyjnych, codziennych przyjemności i zaplanowanych prezentów dla najbliższych członków rodziny i przyjaciół. Możemy w ten sposób z wyprzedzeniem planować swoje wydatki i uwzględniać je przy planowaniu budżetu. Zorganizowanie swoich domowych finansów w taki sposób ułatwi sprawne i racjonalne zarządzanie nimi na przyszłość.

9 October, 2017 2

Nie można rozpocząć racjonalnego konstruowania domowego budżetu miesięcznego, jeśli nie znamy jego dwóch głównych parametrów – kwoty przychodów i wydatków miesięcznych.


Powiązane Artykuły