221-220-221
pon.-pt. 8.00-20.00 sb. 9.00-17.00
kontakt@moneyman.pl

Budżet domowy pod kontrolą? To możliwe!

Jak zaplanować budżet domowy? Wydawaj mniej, pozbądź się długów, oszczędzaj na sytuacje awaryjne, zbierz środki na spokojną emeryturę... Stosowanie tych zasad w kontrolowaniu finansów osobistych wydaje się oczywiste. Jednak trudno ich przestrzegać, zwłaszcza, gdy już w połowie miesiąca zaczyna brakować pieniędzy i nie wiadomo, jak „dotrwać do pierwszego”. Czy mimo to można zaoszczędzić?

Jednym ze sposobów na rozsądne rozplanowanie wydatków jest skorzystanie z dostępnych w Internecie narzędzi do zarządzania budżetem domowym online. Umożliwiają one śledzenie historii majątku, planowanie przepływów pieniędzy, monitorowanie wyników funduszy i zwrotów z lokat, gromadzenie rachunków i faktur. Tego typu narzędzia przydadzą się szczególnie wtedy, gdy uiszczamy płatności w formie przelewów elektronicznych bądź korzystając z kart płatniczych. Obrót gotówkowy niestety trzeba będzie odnotowywać w panelu wybranej aplikacji ręcznie.

Jeśli nie chcesz korzystać z narzędzi on-line, przyda się np. Excel. Możesz również poszukać przykładów domowego budżetu w Internecie i ściągnąć darmowy szablon do wydrukowania bądź wypełniania na komputerze. Warto pamiętać, że dokładna analiza wszystkich wydatków - zarówno na potrzeby konsumpcyjne, jak i rachunkowe - to tylko środek do osiągnięcia celu, jakim powinno być stworzenie hierarchii budżetowej, a więc listy priorytetów. Dopiero ona pomoże zmienić nawyki i nieprawidłowe przyzwyczajenia. Pomocne będzie stworzenie kategorii wydatków, np.: jedzenie, rozrywki, ubrania, paliwo, rachunki itd. Na początku nie musisz śledzić ich wszystkich. Wybierz trzy i spróbuj przez tydzień zapisywać wszystkie ponoszone w ich ramach wydatki. Będzie to dobry wstęp do uświadomienia sobie, z czego powinno się/można zrezygnować.

Złota zasada wszystkich poradników o oszczędzaniu brzmi „Oszczędzaj najpierw”. Innymi słowy, zamiast na koniec miesiąca odkładać „do skarpetki” to, co pozostało w portfelu, lepiej na początku zachować pewną kwotę i od razu wpłacić ją np. na konto oszczędnościowe. To pomoże rozsądniej rozplanować miesięczne wydatki.

W Stanach Zjednoczonych dużą popularnością cieszy się z kolei „Plan 50/20/30” spopularyzowany przez senator Elizabeth Warren. Zakłada on podzielenie budżetu na trzy kategorie: 50% miesięcznych dochodów przeznaczamy na niezbędne wydatki, 20% to długoterminowe oszczędności, a 30% tzw. lifestyle. Ów plan może się stać dobrym punktem wyjścia do opracowania własnej, indywidualnej strategii oszczędzania. W przypadku nagłych kłopotów finansowych, zawsze istnieje również możliwość zaciągnięcia szybkiej, krótkoterminowej pożyczki - np. w serwisie MoneyMan.pl.

6 February, 2017 29

Jak zaplanować budżet domowy? Wydawaj mniej, pozbądź się długów, oszczędzaj na sytuacje awaryjne


Powiązane Artykuły