221-220-221
pon.-pt. 9.00-17.00
koszt połączenia zgodnie z taryfą operatora
kontakt@moneyman.pl
221-220-221
pon.-pt. 9.00-17.00
koszt połączenia zgodnie z taryfą operatora
kontakt@moneyman.pl

Cena basenu ogrodowego – ile kosztuje budowa?

cena basenu ogrodowego

Cena samej budowy basenu ogrodowego stacjonarnego to 9-40 tys. zł. Koszty dodatkowe to: pompy, filtry, urządzenia czyszczące, chemia basenowa.

Baseny ogrodowe – ceny, rodzaje, koszty budowy i utrzymania

Basen ogrodowy to spełnienie marzeń dla każdego miłośnika pływania i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Cena budowy basenu stacjonarnego o standardowych wymiarach (ok. 8 m długości, ok. 4 m szerokości i ok. 2 m głębokości) wynosi średnio 30-40 tys. zł, nie wliczając do tego kosztów utrzymania zbiornika. Tańszym rozwiązaniem są baseny plastikowe wkopywane w ziemię bądź na stelażu, który po zakończeniu lata można złożyć i przechować do następnego sezonu.

Tradycyjny basen stacjonarny to rozwiązanie bardzo luksusowe, jednak wiąże się z kosztami, nie tylko związanymi z samą jego budową, ale i późniejszym jego utrzymaniem oraz kupnem niezbędnych sprzętów oraz akcesoriów. Rozwiązaniem tańszym, choć również atrakcyjnym, są przenośne baseny ogrodowe, np. na stelażu, dmuchane lub rozporowe, które można dowolnie przenosić i przechowywać w domu.

Baseny ogrodowe stacjonarne – rodzaje

Stałe baseny ogrodowe to luksusowe rozwiązanie, które jednak wiąże się z dodatkowymi kosztami oraz stałą pielęgnacją zbiornika. Rozróżnia się kilka rodzajów stacjonarnych kąpielisk, jakie można umieścić w ogródku, które różnią się między sobą, przede wszystkim, materiałem z jakiego została wykonana niecka basenowa.

● Baseny murowane – to najdroższe konstrukcje, jednak charakteryzują się dużą trwałością i odpornością na warunki atmosferyczne. Do ich budowy wykorzystuje się betonowe lub żelbetowe bloczki, które następnie wykładane są płytkami bądź wyklejane specjalną zbrojoną folią.
● Baseny poliestrowe – są łatwe i szybkie w montażu. Konstrukcja niecki odbywa się w fabryce, a do klienta przywożony jest gotowy produkt. Pomimo tego, iż do budowy basenu nie stosuje się stalowych wzmocnień, jego profil jest bardzo wytrzymały. Powierzchnia niecki poliestrowej jest gładka, dzięki czemu łatwiej utrzymać ją w idealnej czystości.
● Baseny ogrodowe drewniane – najczęściej wykonuje się z drzewa sosnowego. Ekologiczny zbiornik dobrze utrzymuje ciepło wody, jego montaż jak i demontaż można wykonać samodzielnie.
● Baseny stalowe – wykonuje się z wysokiej jakości stali nierdzewnej ocynkowanej. Niecki stalowe częściej montuje się wewnątrz domu, jednak są na tyle wytrzymałe, że całkiem dobrze znoszą ujemne temperatury zimą. Gładka powierzchnia basenu ułatwia czyszczenie zbiornika.

Zobacz też: Ile pieniędzy daje się na chrzciny?

Koszt budowy basenu stacjonarnego

Średni koszt budowy basenu stacjonarnego o standardowych wymiarach wynosi średnio od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Cena uzależniona jest głównie od materiału, z jakiego została wykonana niecka a także powierzchni jaką zajmuje dany zbiornik na podwórku. Przybliżony koszt samej budowy basenu ogrodowego wynosi:
● Basen murowany o wymiarach ok. 8 m długości, ok. 4 m szerokości i ok. 2 m głębokości – ok. 30-40 tys. zł.
● Basen poliestrowy (8mx3mx1,5m) – ok. 16-25 tys. zł.
● Basen drewniany (7mx4mx1,3m) – ok. 15 tys. zł.
● Basen stalowy okrągły (o średnicy 10m i głębokości 1,5m) – ok. 9-12 tys. zł.

Budowa basenu – koszty dodatkowe

Decydując się na stały basen ogrodowy, należy liczyć się z dodatkowymi kosztami związanymi np. z utrzymaniem zbiornika (koszty oświetlenia, ogrzewania, preparatów dezynfekujących oraz akcesoriów do czyszczenia wody). W sezonie jest to koszt ok. 2 tys. zł. Koszt zamontowania ogrzewania słonecznego, czyli tzw. kolektorów to wydatek rzędu od 8 do 10 tys. zł (np. gdy chce się zaoszczędzić na ogrzewaniu gazowym). Zdarza się, że warunki pod budowę basenu nie są odpowiednie, np. wody gruntowe będą znajdować się zbyt wysoko. Taka sytuacja może doprowadzić do osuwania się gruntu pod niecką, co w efekcie uszkodzi konstrukcję basenu. Rozwiązaniem tego typu problemu jest wykonanie nasypu gruntowego, czego koszt sięga ok. 50 zł za m2. Ponadto baseny stacjonarne wymagają wyposażenia w niezbędne akcesoria, takie jak:
● filtry i pompa do basenu – ok. 1200 - 3600 zł,
● środki uzdatniające wodę (np. związki chloru czy preparaty dezynfekujące) – ok. 250 zł,
● tester do badania pH wody (np. na zawartość w niej bromu lub chloru) – ok. 10-120 zł,
● ręczny zestaw do czyszczenia basenów (siatka, szczotka) – ok. 40 zł,
● skimmer, czyli powierzchniowy oczyszczacz wody (sprawdza się na mniejszych basenach) – ok. 60 zł,
● automatyczny odkurzacz do czyszczenia dna – ok. 250 – 350 zł.

Folia do basenu – cena

Decydując się na odkryty basen w ogródku, warto również zastanowić się nad jego zadaszeniem, które nie tylko ochroni zbiornik przed zabrudzeniami (liśćmi, owadami), ale również zmniejszy parowanie wody i przyspieszy proces jej nagrzewania. Koszt specjalnej przezroczystej folii do basenu na stelażu, np. typu segmentowego lub żaluzjowego wynosi ok. 2-3 tys. zł.

Baseny ogrodowe przenośne – charakterystyka i ceny basenów

Basen ogrodowy przenośny to znacznie tańsza i szybsza w realizacji inwestycja, w porównaniu do zbiorników stacjonarnych. Ich konstrukcja jest łatwa w montażu i nie wymaga wykonywania specjalnych wykopów gruntu. Rozróżnia się kilka rodzajów basenów ogrodowych, które można w każdej chwili zdemontować i przenieść w inne miejsce.

● Basen na stelażu – charakteryzuje się najbardziej solidną konstrukcją spośród wszystkich przenośnych zbiorników ogrodowych. Koszt małego zbiornika stelażowego o średnicy 3 m wynosi ok. 300-500 zł. Z kolei za basen na stelażu o szerokości prawie 5 m, wyposażonego dodatkowo w pompę filtrującą i drabinę będzie trzeba zapłacić już ok. 5 tys. zł.
● Baseny rozporowe – są mniej wytrzymałe od zbiorników stelażowych. Ich ściany wykonane są z PVC, czyli polichlorku winylu, które podtrzymuje rozpierająca woda we wnętrzu basenu, z tego też względu ich kształt jest zawsze okrągły. Małe baseniki rozporowe dla dzieci można kupić już od ok. 100 zł. Z kolei baseny rozporowe dla dorosłych to wydatek rzędu od 200 do 400 zł.
● Baseny dmuchane – charakteryzują się niską ceną, choć są mało wytrzymałe. Najprostsze modele basenów dostępne są już w cenie od 30 zł. Do kąpieli dla osób dorosłych dmuchany zbiornik będzie wydatkiem ok. 200-300 zł.

24 May, 2018 0

Cena samej budowy basenu ogrodowego stacjonarnego to 9-40 tys. zł. Koszty dodatkowe to: pompy, filtry, urządzenia czyszczące, chemia basenowa.


Powiązane Artykuły


Złóż wniosek o pożyczkę

Zajmie to nie więcej niż 10-15 minut,
a decyzję otrzymasz niezwłocznie po akceptacji wniosku.