221-220-221
pon.-pt. 8.00-20.00 sb. 9.00-17.00
kontakt@moneyman.pl

Co jest bardziej opłacalne – kupno mieszkania na kredyt czy wynajem?

25 August, 2017 4

Co jest bardziej opłacalne – kupno mieszkania na kredyt czy wynajem | Moneyman.pl

Na własne „M” stać niewielu młodych ludzi z własnych oszczędności, dlatego część z nich wynajmuje mieszkania, a inni wolą zaciągnąć kredyt i kupić nieruchomość na własność. Które rozwiązanie jest bardziej opłacalne? Kupno czy wynajem?

Argumenty przemawiający „za” kupnem mieszkania na kredyt

Kupno własnego mieszkania w kredycie bankowym lub z udziałem takiego kredytu pozwoli na spełnienie marzeń o własnej nieruchomości. Mieszkanie po jakimś czasie (okresie kredytowania) będzie własnością kredytobiorcy. Można dowolnie je aranżować, inwestować w komfort życia ze świadomością, że jest to nasza własność.

Zważywszy na fakt, że w dłuższej perspektywie czasu ceny nieruchomości rosną, można potraktować kredyt na mieszkanie jako cenę, jaką musimy zapłacić za całą inwestycję. Po spłacie kredytu, a nawet w czasie jego spłaty, zawsze można sprzedać nieruchomość – często z zyskiem. Nawet jeśli kupujemy mieszkanie na kredyt hipoteczny, to jego rata niekiedy odpowiada kosztom najmu. Bez znaczenia więc jest, czy pieniądze te oddajemy do banku, czy właścicielowi wynajmowanego mieszkania.

Co ciekawe, korzyścią wynikającą z zaciągnięcia kredytu na mieszkanie jest wymuszenie na nas nawyku oszczędzania. Ratę miesięczną trzeba opłacić i przybliża nas ona do zdobycia mieszkania na własność, podczas gdy przy wynajmie, pieniądze te trudno byłoby zaoszczędzić. Bardziej prawdopodobne, że zostałyby one przeznaczone na bieżącą konsumpcję.

Wady kredytu na mieszkanie

Kredyt hipoteczny to poważne obciążenie, które będzie towarzyszyć budżetowi domowemu przez 20-30 lat, w zależności od okresu kredytowania. Musimy mieć więc pewność, że podołamy jego spłacie, a przecież nie wiemy, co zdarzy się za rok, dwa czy 10 lat. Nie każdy też otrzyma kredyt na mieszkanie z banku. Należy spełnić odpowiednie warunki do jego zaciągnięcia. Kredyt mieszkaniowy zaciąga się w kwocie np. 200 tys. zł, a niejednokrotnie spłaca się nawet dwa razy więcej, tyle że rozłożone na kilkaset rat miesięcznych.

A może wynajem?

Wynajem mieszkania również ma swoich zwolenników – nie byłoby tylu wynajmujących, jeśli takie rozwiązanie nie miałoby żadnych zalet. Decydując się na kupno mieszkania, zwykle nie możemy sobie pozwolić na zakup nieruchomości w pożądanej dzielnicy dużego miasta czy o określonej powierzchni. Z uwagi na cenę, mieszkanie może być mniejsze niż potrzebujemy, a na dodatek na drugim krańcu miasta. Wynajem mieszkania pozwala na mobilność – nie wiążemy się z danym miejscem na stałe, co jest istotne w szczególności dla ludzi młodych, którzy skłonni są szybko zmienić adres, jeśli znajdą lepszą pracę.  Przy wynajmie wynajmujący płaci czynsz i media, a pozostałe koszty, również związane z poważnymi naprawami w mieszkaniu, spoczywają na jego właścicielu. Dla osób zdecydowanych na wynajem najważniejsze jest jednak to, że nie mają zobowiązania w postaci kredytu mieszkaniowego, z perspektywą jego spłaty do późnych lat starości.

Co jest bardziej opłacalne – kupno czy wynajem?

Podjęcie decyzji o tym, czy zaciągnąć kredyt hipoteczny i kupić mieszkanie, czy lepiej je wynająć, nie jest łatwe. Warto przy tym sprawdzić, co jest korzystniejsze pod względem ekonomicznym. Kupno mieszkania w kredycie mieszkaniowym ma sens, jeśli planujemy w nim mieszkać przez długi czas, a na okresy krótsze najem jest korzystniejszy kosztowo. W przypadku, gdy mamy pokaźny wkład własny na zakup mieszkania i zaciągamy niewielki kredyt hipoteczny, to korzystniej przedstawia się posiadanie własnego mieszkania w kredycie w porównaniu z najmem.  Finalnie przy spłacie kredytu pozostajemy z aktem własności nieruchomości, a wynajmując mieszkanie, płacimy komuś za wynajem i tylko możemy mieszkać w lokalu przez założony czas.


Powiązane Artykuły