221-220-221
pon.-pt. 8.00-20.00 sb. 9.00-17.00
kontakt@moneyman.pl

Co to jest informacja pozytywna?

Czym jest informacja pozytywna+Pexels

Rozważasz wzięcie kredytu i nie wiesz, co zrobić, by zwiększyć swoją zdolność kredytową? Mamy dla Ciebie proste rozwiązanie – zacznij sukcesywnie budować swoją pozytywną historię płatniczą i kredytową w BIG i BIK. Każdy bank czy firma pożyczkowa przed podjęciem decyzji o udzieleniu kredytu sprawdza rzetelność płatniczą swojego potencjalnego klienta. Dlatego też jeśli posiadasz informacje ozytywne w Biurze Informacji Gospodarczej lub Kredytowej, Twoje szanse na otrzymanie kredytu wzrastają.

Pozytywna informacja gospodarcza w BIG

Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale Biura Informacji Gospodarczej – a jest ich w Polsce pięć: ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A., Krajowy Rejestr Długów, BIG InfoMonitor, Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej oraz Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych BIG S.A. – nie są tylko rejestrami dłużników. Poza informacjami negatywnymi, wskazującymi na zadłużenie danej firmy lub klienta indywidualnego, w BIG znajdują się również pozytywne informacje gospodarcze. Co to takiego? To wpisy, które świadczą o sumiennym i terminowym wywiązywaniu się ze wszelkich zobowiązań finansowych i są podstawą budowania pozytywnej historii płatniczej. W Ameryce i wielu krajach Europy informacje pozytywne od wielu lat działają z powodzeniem. W Polsce z kolei cieszą się coraz większym zainteresowaniem, np. ERIF BIG S.A. w swojej bazie posiada obecnie już ponad 3 mln wpisów pozytywnych, które stanowią połowę całej bazy.

Za co możesz otrzymać wpis pozytywny?

Pozytywny wpis do biura informacji gospodarczej możesz otrzymać za terminową spłatę (lub z opóźnieniem nie większym niż 59 dni) m.in.:
 • rachunków związanych z abonamentem np.: telefonicznym, telewizyjnym, internetowym itp.;
 • każdej raty kredytu lub pożyczki;
 • czynszu w spółdzielni mieszkaniowej;
 • opłat za media np.: gaz, prąd, wodę itp.;
 • raty ugody zawartej z wierzycielem;
 • wszystkich innych zobowiązań finansowych, które regulujesz na zasadach określonych w Ustawie o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.

Kto dopisuje do BIG informacje pozytywne?

Istnieją dwie drogi do otrzymania wpisów pozytywnych:
 • wpis może zainicjować usługodawca i dokonać go za Twoją zgodą,
 • sam możesz złożyć u swojego usługodawcy wniosek o dopisanie informacji pozytywnej, taki wniosek możesz pobrać m.in. ze strony infoKonsument.pl, czyli serwisu należącego do ERIF BIG S.A., który jest poświęcony konsumentom.
Warto jednak pamiętać, że przedsiębiorca może wpisać informację pozytywną do BIG tylko wtedy, gdy zawarł z nim umowę współpracy.

Jakie są warunki wpisania informacji pozytywnej do BIG?

Aby Twój usługodawca mógł dopisać informację pozytywną na Twój temat do BIG, musi spełnić kilka warunków:
 • podpisać umowę z wybranym biurem informacji gospodarczej (jeśli do tej pory nie miał podpisanej);
 • w momencie gdy składasz u niego wniosek o dopisanie informacji pozytywnej, ma on obowiązek zrobić to w ciągu 14 dni od momentu wpłynięcia wniosku;
 • jeśli sam wyszedł z inicjatywą wpisania informacji pozytywnej na Twój temat, musi najpierw uzyskać Twoją zgodę, a następnie – w terminie do 14 dni od momentu spłaty przez Ciebie zobowiązania – powinien dokonać wpisu.
Ty natomiast musisz pamiętać, by od spłaty zobowiązania, za które chcesz otrzymać informację pozytywną, nie minęło więcej niż 12 miesięcy.

Informacja pozytywna w BIK

Nie tylko Biura Informacji Gospodarczej zbierają informacje pozytywne. Robi to także Biuro Informacji Kredytowej. Za każdą spłaconą w terminie ratę kredytu lub pożyczki bank lub współpracująca z BIK firma pożyczkowa wpisuje informację pozytywną na Twój temat. Informacje te budują pozytywną historię kredytową, podnoszą Twoją zdolność kredytową i okazują się niezwykle pomocne, gdy starasz się o kredyt lub pożyczkę. Ciekawostką są tzw. oferty na „czyszczenie BIK-u”. W ich efekcie nie są wcale usuwane negatywne informacje o niespłaconych ratach (bo tych nie można usunąć z BIK), ale wpisy pozytywne, czyli te, które w rzeczywistości są naszym atutem przy przyznawaniu kredytu. W związku z tym przy tego typu ofertach należy zachować szczególną czujność.

Dzień Informacji Pozytywnej

Dzień Informacji Pozytywnej (w skrócie DIP) to ogólnopolskie święto, zainicjowane przez ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A., które obchodzone jest cyklicznie 21 maja. DIP powstał z myślą o edukacji naszego społeczeństwa na temat informacji pozytywnej i w celu propagowania jej idei. Dzień Informacji Pozytywnej ma za zadanie uświadomić nam wszystkim, jak ważne jest budowanie pozytywnej historii płatniczej i jak istotny wpływ wywiera ona na realizację naszych planów finansowych.
Artykuł napisany we współpracy z ERIF BIG S.A.

4 July, 2017 30

Rozważasz wzięcie kredytu i nie wiesz, co zrobić, by zwiększyć swoją zdolność kredytową? Mamy dla Ciebie proste rozwiązanie – zacznij sukcesywnie budować swoją pozytywną historię płatniczą i kredytową w BIG i BIK.


Powiązane Artykuły