221-220-221
pon.-pt. 8.00-20.00 sb. 9.00-17.00
kontakt@moneyman.pl

Czy pożyczka przez internet jest bezpieczna?

 Czy pożyczka przez internet jest bezpieczna?

Brakuje Ci środków na wymarzone wakacje? Zepsuło Ci się auto, a do pierwszego jeszcze daleko? Masz inne potrzeby, które wymagają nakładów finansowych? Możesz sięgnąć po pożyczkę przez internet, dzięki której szybko i skutecznie pozyskasz wymaganą kwotę pieniędzy, bez konieczności dopełniania wielu formalności. Czy jednak zaciąganie pożyczek online, bez wychodzenia z domu, na pewno jest bezpieczne dla pożyczkobiorcy?

Jak to działa?

Popularność pożyczek internetowych w dalszym ciągu rośnie. Początkowo stanowiły one jedynie uzupełnienie standardowej oferty firmy pożyczkowych, udzielających zobowiązań w stacjonarnych punktach lub bezpośrednio poprzez mobilnych doradców klienta. Dziś na rynku finansowym powstają firmy specjalizujące się wyłącznie w udzielaniu pożyczek online, w kanałach direct - w tym także przez telefon. Klient może wygodnie pozyskać pożądaną kwotę pożyczki, wysłać wniosek elektroniczny pocztą mailową i zweryfikować swoją tożsamość, bez konieczności osobistego spotkania z pożyczkodawcą.

Pożyczki online doskonale wpisują się w potrzebę pokrycia nagłych wydatków, kiedy konsumenci nie posiadają wolnych środków. Pożyczkodawcy mają minimalne wymagania wobec pożyczkobiorców, w efekcie pożyczki internetowe są powszechnie dostępne dla większości wnioskujących o nie klientów.

Bezpieczeństwo konsumenta i firmy pożyczkowej

Pożyczkobiorca zaciągający pożyczkę przez internet, powinien mieć na uwadze kwestie dotyczące swojego bezpieczeństwa. Przed zaakceptowaniem regulaminu zaciągania i spłaty pożyczek w danej firmie, bezwzględnie należy go przeczytać. Podobnie powinniśmy postąpić z umową pożyczkową, udostępnioną nam online przez pożyczkodawcę lub dostarczoną do domu kurierem.

Warto korzystać jedynie z oferty pożyczkowej rzetelnie działających firm pożyczkowych. Można sprawdzić, czy firma działa legalnie i czy jej działalność nie budzi wątpliwości, zaglądając do Krajowego Rejestru Sądowego i sprawdzając firmę na stronach Komisji Nadzoru Finansowego lub w rejestrach Związku Firm Pożyczkowych, KPF (Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych) oraz FRRF (Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego). Wpis do takich rejestrów jest dobrowolny, dlatego fakt, że dana instytucja w nich nie figuruje, nie musi oznaczać od razu, że działa ona niezgodnie z prawem.  Ustawa o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami, jaka zacznie obowiązywać w Polsce od 22 lipca 2017 roku, wprowadzi nowy rejestr firm pożyczkowych, który ułatwi skontrolowanie legalności działania danej firmy.

Bardzo istotne dla bezpieczeństwa pożyczkobiorcy musi być to, czy połączenie ze stroną firmy pożyczkowej jest szyfrowane. Adres strony w takiej sytuacji zaczyna się od skrótu https://, a na pasku z adresem powinna być widoczna kłódka.

Firma pożyczkowa udzielająca pożyczek przez internet, również nie ma pewności, z kim zawiązuje umowę. Może mieć do czynienia z oszustem albo ze złodziejami, podszywającymi się pod czyjeś dane. W celu zabezpieczenia swoich interesów firmy pożyczkowe coraz częściej dokonują sprawdzenia wiarygodności i sytuacji finansowej klienta w bazach biur informacji gospodarczej, m.in. BIG InfoMonitor, w Krajowym Rejestrze Długów czy w ERIF Rejestrze Dłużników BIG SA. Jeśli udzielają kolejnej pożyczki temu samemu klientowi, wymagania formalne są znacznie mniejsze, jako że i ryzyko braku spłaty pożyczki maleje.

Przed wydaniem pozytywnej decyzji kredytowej firma pożyczkowa weryfikuje tożsamość klienta. Najczęściej odbywa się to w ten sposób, że wymaga od pożyczkobiorcy dokonania przelewu weryfikacyjnego na symboliczną kwotę - 1 zł lub 1 grosz. Przelew musi wyjść z konta zarejestrowanego na dane wskazane we wniosku pożyczkowym i trafić na konto firmy pożyczkowej. Jeśli dane będą zgodne, weryfikacja przebiegnie pomyślnie.

16 June, 2017 33

Brakuje Ci środków na wymarzone wakacje? Zepsuło Ci się auto, a do pierwszego jeszcze daleko? Masz inne potrzeby, które wymagają nakładów finansowych?


Powiązane Artykuły