221-220-221
pon.-pt. 8.00-20.00 sb. 9.00-17.00
kontakt@moneyman.pl

Czy świstak Phil zobaczy w tym roku swój cień?

Na pewno słyszeliście o obchodzonym 2 lutego w Ameryce i Kanadzie Dniu Świstaka, ale czy znacie jego historię? Dzień Świstaka, którego bohaterem stał się obdarzony rzekomo meteorologicznymi zdolnościami gryzoń, po raz pierwszy świętowano uroczyście w 1887 w miejscowości  Punxsutawney, w stanie Pensylwania. Zgodnie z tradycją, jeśli świstak po wyjściu ze swojej norki zobaczy swój cień, wówczas zimowa aura potrwa jeszcze sześć tygodni; w przeciwnym razie możemy się spodziewać wczesnej wiosny.

Święto Dzień Świstaka ma swoje korzenie w starożytności, a dokładniej chrześcijańskiej tradycji błogosławienia i rozdawania świec gromnicznych, które miały reprezentować jak długa i chłodna będzie zima. Zapalano je właśnie 2 lutego, czyli w Dniu Matki Bożej Gromnicznej. Niemcy również dodali swoją cegiełkę do owego zwyczaju, wybierając jeże, jako zwierzęta, które miały pomagać w przepowiadaniu pogody. Niemieccy osadnicy, którzy przybyli do Ameryki, kontynuowali te tradycje.

W gazetce wydawanej przez grupę myśliwych nazywaną Klubem Świstaka z Punxsutawney, pochodzącej z roku 1887, znalazła się informacja, że świstak o imieniu Phil, jest jedynym zwierzakiem w Ameryce potrafiącym przewidzieć pogodę. W ten sposób urocze zwierzątko stało się najpopularniejszym meteorologiem w USA. Inne miasta na obszarze całej Ameryki Północnej podchwyciły pomysł i zaadaptowały zwyczaj przepowiadania pogody przez zwierzęta.

Warto wiedzieć, że Dzień Świstaka to tak naprawdę Dzień Świszcza, czyli zwierzęcia blisko spokrewnionego z europejskim świstakiem, które zamieszkuje nizinne tereny Ameryki Północnej. Na świecie ta tradycja została spopularyzowana dzięki filmowi Dzień Świstaka - z udziałem popularnego amerykańskiego aktora i komika, Billa Murraya. Nadało to nowe znaczenie wyrażeniu „dzień świstaka”, które można również obecnie rozumieć jako coś, co w kółko się powtarza.

Współcześnie tysiące ludzi przybywają do miasteczka Punxsutawney w dniu 2 lutego, tylko po to, by móc na żywo zobaczyć, jak świstak Phil wyłania się ze swojej norki i przewiduje pogodę. W miasteczku uroczyste obchody święta trwają aż trzy dni i łączą się z różnorodnymi rozrywkami.

2 February, 2017 29

Na pewno słyszeliście o obchodzonym 2 lutego w Ameryce i Kanadzie Dniu Świstaka, ale czy znacie jego historię?


Powiązane Artykuły