Moje konto
221-220-221
pon.-pt. 8.00-20.00 sb.10.00-16.00
kontakt@moneyman.pl
221-220-221
pon.-pt. 8.00-20.00 sb.10.00-16.00
kontakt@moneyman.pl

Czym płacić za granicą - karta czy gotówka?

28 Sierpnia, 2017 6

Czym płacić za granicą - karta czy gotówka_Pexels

Wyjazd wakacyjny za granicę najczęściej stanowi gwarancję udanej pogody. Można zwiedzać ciekawe, nawet najbardziej odległe miejsca, wypoczywać w znakomitym klimacie, na piaszczystych plażach wśród palm. Przed wyjazdem należy zastanowić się, jak będziemy płacić za granicą. Czy lepiej sprawdzi się karta płatnicza, czy może powinniśmy zabrać ze sobą gotówkę w odpowiedniej walucie?

Cztery sposoby płatności za granicą

Najłatwiej i najszybciej za zakupy i usługi, w tym gastronomiczne czy hotelowe, za granicą zapłacimy gotówką. Jej zaletą jest to, że wszędzie będzie akceptowana. Taka forma płatności wykazuje niezależność od terminali płatniczych i łącz. Na bazarze w odległej Turcji czy Egipcie raczej wątpliwe jest, czy sprzedawca zaoferuje płatność „plastikiem”. Gotówka szybko i skutecznie załatwi kwestie uiszczenia opłaty. Wadą takich płatności są problemy logistyczne. Walutę danego kraju trzeba wcześniej kupić lub znaleźć na miejscu kantor. Trzeba też gdzieś przechowywać pieniądze i dbać o to, aby ich nie zgubić bądź nie stracić w wyniku kradzieży.

Drugim sposobem płatności jest wzięcie ze sobą za granicę karty debetowej w złotówkach lub karty kredytowej również w złotówkach. Kartą płatniczą za granicą płacimy wszędzie tam, gdzie są terminale płatnicze, ale musimy być świadomi tego, że poniesiemy koszty przewalutowania płatności w banku i wypłat z bankomatów za granicą.

Ostatnią z możliwości uiszczania płatności poza granicami Polski jest skorzystanie z karty walutowej, przy której unikamy często pokaźnych kosztów przewalutowania. Wadą rozwiązania jest konieczność jej wyrobienia w banku, bo raczej mało kto ją posiada.

Przeliczenia płatności kartą w banku

Przy opłacaniu rachunków za zakup produktów i usług za granicą przy użyciu karty kredytowej lub debetowej, bank najpierw przelicza płatność np. w węgierskich forintach czy w tureckich lirach na walutę bazową, czyli na dolary lub euro, po kursie właściwym dla danej organizacji wydającej kartę płatniczą (MasterCard lub Visa), a następnie walutę bazową przelicza na walutę karty bankowej, czyli na złote. Spready walutowe w takim przypadku mogą sięgać kilku procent na każdej złotówce. Bank może naliczyć także prowizję za samo przewalutowanie transakcji opłaconej kartą.

Pobranie gotówki z bankomatu za granicą może nas słono kosztować. Po pierwsze zapłacimy opłatę za uzyskanie gotówki w bankomacie z karty kredytowej, a po drugie wiele banków naliczy od razu odsetki od takiej operacji – standardem jest 10 proc. kwoty transakcji. Płaci się także około 5-procentową opłatę od transakcji dla operatora bankomatu, który nie należy do sieci naszego banku.

Wygodna karta walutowa

Korzystną metodą płatności zagranicznych jest karta walutowa – pre-paid lub karta wydawana bezpośrednio do kont walutowych. Pierwsza z możliwości to walutowy portfel, który przed wyjazdem za granicę możemy „doładować” daną walutą. Karta jest na okaziciela, całkowicie anonimowa, ale ma zwykle niskie limity dzienne na transakcje i wypłaty z bankomatów. Karty walutowe do kont walutowych są wydawane przez banki dla ich właścicieli. Można wyróżnić przy tym karty w jednej walucie – konkretnej, w której prowadzone jest konto walutowe w banku lub karty wielowalutowe, przy których walutę można zmieniać samodzielnie, np. za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

Płatność kartą za granicą nie musi pociągać za sobą wysokich opłat za przewalutowanie transakcji, o ile dysponujemy kartą wydaną do konta walutowego. Najlepiej przy tym sprawdzi się wielowalutowa karta płatnicza. Zapłacimy nią w walucie kraju, w którym się znajdujemy, co ma znaczenie zwłaszcza dla osób, które często podróżują, po różnych krajach. Nasz rachunek zostanie zaś obciążony wyłącznie kwotą transakcji, bez pobierania opłat za przewalutowanie.


Powiązane Artykuły


Złóż wniosek o pożyczkę
Zajmie to nie więcej niż 10-15 minut,
a decyzję otrzymasz niezwłocznie po akceptacji wniosku.