221-220-221
pon.-pt. 8.00-20.00 sb. 9.00-17.00
kontakt@moneyman.pl

Czym płacić za granicą - karta czy gotówka?

28 August, 2017 3

Czym płacić za granicą - karta czy gotówka_Pexels

Wyjazd wakacyjny za granicę najczęściej stanowi gwarancję udanej pogody. Można zwiedzać ciekawe, nawet najbardziej odległe miejsca, wypoczywać w znakomitym klimacie, na piaszczystych plażach wśród palm. Przed wyjazdem należy zastanowić się, jak będziemy płacić za granicą. Czy lepiej sprawdzi się karta płatnicza, czy może powinniśmy zabrać ze sobą gotówkę w odpowiedniej walucie?

Cztery sposoby płatności za granicą

Najłatwiej i najszybciej za zakupy i usługi, w tym gastronomiczne czy hotelowe, za granicą zapłacimy gotówką. Jej zaletą jest to, że wszędzie będzie akceptowana. Taka forma płatności wykazuje niezależność od terminali płatniczych i łącz. Na bazarze w odległej Turcji czy Egipcie raczej wątpliwe jest, czy sprzedawca zaoferuje płatność „plastikiem”. Gotówka szybko i skutecznie załatwi kwestie uiszczenia opłaty. Wadą takich płatności są problemy logistyczne. Walutę danego kraju trzeba wcześniej kupić lub znaleźć na miejscu kantor. Trzeba też gdzieś przechowywać pieniądze i dbać o to, aby ich nie zgubić bądź nie stracić w wyniku kradzieży.

Drugim sposobem płatności jest wzięcie ze sobą za granicę karty debetowej w złotówkach lub karty kredytowej również w złotówkach. Kartą płatniczą za granicą płacimy wszędzie tam, gdzie są terminale płatnicze, ale musimy być świadomi tego, że poniesiemy koszty przewalutowania płatności w banku i wypłat z bankomatów za granicą.

Ostatnią z możliwości uiszczania płatności poza granicami Polski jest skorzystanie z karty walutowej, przy której unikamy często pokaźnych kosztów przewalutowania. Wadą rozwiązania jest konieczność jej wyrobienia w banku, bo raczej mało kto ją posiada.

Przeliczenia płatności kartą w banku

Przy opłacaniu rachunków za zakup produktów i usług za granicą przy użyciu karty kredytowej lub debetowej, bank najpierw przelicza płatność np. w węgierskich forintach czy w tureckich lirach na walutę bazową, czyli na dolary lub euro, po kursie właściwym dla danej organizacji wydającej kartę płatniczą (MasterCard lub Visa), a następnie walutę bazową przelicza na walutę karty bankowej, czyli na złote. Spready walutowe w takim przypadku mogą sięgać kilku procent na każdej złotówce. Bank może naliczyć także prowizję za samo przewalutowanie transakcji opłaconej kartą.

Pobranie gotówki z bankomatu za granicą może nas słono kosztować. Po pierwsze zapłacimy opłatę za uzyskanie gotówki w bankomacie z karty kredytowej, a po drugie wiele banków naliczy od razu odsetki od takiej operacji – standardem jest 10 proc. kwoty transakcji. Płaci się także około 5-procentową opłatę od transakcji dla operatora bankomatu, który nie należy do sieci naszego banku.

Wygodna karta walutowa

Korzystną metodą płatności zagranicznych jest karta walutowa – pre-paid lub karta wydawana bezpośrednio do kont walutowych. Pierwsza z możliwości to walutowy portfel, który przed wyjazdem za granicę możemy „doładować” daną walutą. Karta jest na okaziciela, całkowicie anonimowa, ale ma zwykle niskie limity dzienne na transakcje i wypłaty z bankomatów. Karty walutowe do kont walutowych są wydawane przez banki dla ich właścicieli. Można wyróżnić przy tym karty w jednej walucie – konkretnej, w której prowadzone jest konto walutowe w banku lub karty wielowalutowe, przy których walutę można zmieniać samodzielnie, np. za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

Płatność kartą za granicą nie musi pociągać za sobą wysokich opłat za przewalutowanie transakcji, o ile dysponujemy kartą wydaną do konta walutowego. Najlepiej przy tym sprawdzi się wielowalutowa karta płatnicza. Zapłacimy nią w walucie kraju, w którym się znajdujemy, co ma znaczenie zwłaszcza dla osób, które często podróżują, po różnych krajach. Nasz rachunek zostanie zaś obciążony wyłącznie kwotą transakcji, bez pobierania opłat za przewalutowanie.


Powiązane Artykuły