221-220-221
pon.-pt. 8.00-20.00 sb. 9.00-17.00
kontakt@moneyman.pl

Darowizna samochodu w rodzinie - podatek i formalności

Darowizna auta jest realizowana na podstawie sporządzonej umowy darowizny, której zasady reguluje Kodeks cywilny. Jeśli darowizna samochodu dokonywana jest w najbliższej rodzinie, można skutecznie uniknąć opłacania podatku na rzecz fiskusa.

Jak dokonać darowizny w rodzinie?

Umowa darowizny auta czy części samochodu powinna być sporządzona pisemnie, dla zabezpieczenia interesów darczyńcy i obdarowanego. Można ją spisać na zwykłej kartce papieru. Dokument ten nie musi mieć formy notarialnej, co pozwala uniknąć dodatkowych kosztów. Umowa darowizny powinna określać:

 • strony transakcji, czyli dane osobowe, adres, numer PESEL i numer dowodu tożsamości obdarowanego i darczyńcy,
 • dokładne dane dotyczące przedmiotu darowizny - jeśli jest to auto, w umowie darowizny należy oznaczyć jego markę, model, numer rejestracyjny, rok produkcji, silnik i numer VIN,
 • termin przekazania pojazdu obdarowanemu,
 • wartość darowanego pojazdu.

Za datę dokonania darowizny w świetle obowiązującego prawa przyjmuje się dzień spełnienia świadczenia, czyli faktycznego przekazania samochodu w ręce obdarowanego. Wartość darowanego pojazdu jest istotna z punktu widzenia naliczenia kwoty podatku należnego od darowizny fiskusowi. Natomiast termin przekazania pojazdu musi być dokładnie oznaczony, ponieważ od tej daty będzie liczony okres 6 miesięcy na złożenie odpowiedniego druku w urzędzie skarbowym.

Zobacz też: Akcyza na samochody osobowe i ciężarowe, nowe stawki

Jeśli umowa darowizny to w rzeczywistości darowizna połowy samochodu przekazywana synowi przez ojca, należy dobrze obliczyć jej wartość. Przy małej, do nieco ponad 9 tys. zł, syn nie będzie musiał płacić podatku od darowizny, ani zgłaszać jej do urzędu skarbowego.

Umowa darowizny w najbliższej rodzinie

Darowizna samochodu w rodzinie, np. darowizna samochodu dla syna czy darowizna samochodu żonie, to częsty przypadek umów darowizny. Jest to bardzo opłacalne, ponieważ tylko osoby z najbliższej rodziny właściciela pojazdu, mają prawo ubiegać się o zwolnienie z należnego podatku, bez względu na wartość samochodu. Warunkiem zwolnienia podatkowego jest zgłoszenie darowizny samochodu w terminie do urzędu skarbowego.

Podatek od darowizny samochodu w rodzinie

W przepisach ustawy o spadkach i darowiznach można znaleźć informację, że kwota wolna od podatku wśród najbliższych z rodziny darczyńcy, czyli w tzw. I grupie podatkowej wynosi 9637 zł. Jeśli wartość auta w ogóle nie przekroczy takiej kwoty, nie trzeba zgłaszać darowizny w urzędzie skarbowym. Należy jedynie sporządzić na piśmie umowę darowizny i nie płacić żadnego podatku.

Warto wspomnieć, że do I grupy podatkowej w podatku od spadków i darowizn, zalicza się:

 • małżonka,
 • wstępnych, tj. rodziców, dziadków, pradziadków,
 • zstępnych, tj. dzieci, wnuki, prawnuki,
 • pasierba,
 • zięcia lub synową,
 • rodzeństwo,
 • ojczyma,
 • macochę,
 • teścia i teściową.

Po przekroczeniu kwoty wolnej od podatku, czyli 9637 zł pobierany jest podatek od darowizny. Do kwoty 10 278 zł pobrane zostanie 3 proc. podatku, a w przypadku nadwyżki, czyli od 10 278 zł do 20 556 zł - 5 proc. podatku. Dla wyższych kwot, powyżej 20 556 zł pobierany jest podatek według stawki 7 proc.

Natomiast kwoty te nie będą istotne, jeśli umowa darowizny samochodu zostanie zgłoszona do urzędu skarbowego. Warunkiem zwolnienia jest złożenie fiskusowi formularza podatkowego SD-Z2 przez obdarowanego.  Jeśli tego nie zrobimy, urząd skarbowy może zażądać opłacenia podatku w wysokości 20 proc. wartości samochodu.

Dzięki darowiźnie choć części pojazdu, można zniwelować wysokość opłat na OC. Często więc taki manewr wykorzystywany jest przez młodych kierowców, którzy kupują swoje pierwsze auto. Mogą oni przekazać jego część np. ojcu, jeśli ten ma maksymalny poziom zniżek ubezpieczeniowych, co pozwoli zaoszczędzić na wykupieniu polisy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dla pojazdu.

4 December, 2017 2

Darowizna auta jest realizowana na podstawie sporządzonej umowy darowizny, której zasady reguluje Kodeks cywilny


Powiązane Artykuły


Złóż wniosek o pożyczkę

Zajmie to nie więcej niż 10-15 minut,
a decyzję otrzymasz niezwłocznie po akceptacji wniosku.