221-220-221
pon.-pt. 8.00-20.00 sb. 9.00-17.00
kontakt@moneyman.pl

Dlaczego warto być studentem?

Czy warto iść na studia? Według różnych szacunków jedynie połowa absolwentów pracuje w wyuczonym zawodzie. Czy w dzisiejszych czasach możliwość pochwalenia się dyplomem wyższej uczelni naprawdę jest tak istotna?

Współczesny świat oferuje wiele możliwości kontynuowania nauki po ukończeniu liceum. Studia licencjackie, a później magisterskie, studia inżynierskie, szkoły policealne, kursy zawodowe... To tylko niektóre.  Wolne miejsca na studia na niektórych kierunkach przekraczają liczbę zainteresowanych nimi przyszłych studentów, a dzięki dużej liczbie prywatnych instytucji oraz rozbudowanej ofercie studiów zaocznych, również osoby, którym nie udało się dostać na wymarzony kierunek w pierwszym terminie bądź osoby pracujące, na pewno znajdą odpowiednie dla siebie rozwiązanie. Choć ścieżki karier bywają różne, dyplom uczelni wciąż otwiera drzwi do lepiej płatnej pracy, daje też większą możliwość wyboru. Nawet po zmianie kwalifikacji zawodowych odebrane wykształcenie może być traktowane jako atut. Świadczy bowiem o tym, że jesteśmy cierpliwi, pracowici, żądni wiedzy... a są to cechy ważne dla każdego pracodawcy.

Bycie studentem wiąże się również z licznymi przywilejami, w tym także benefitami finansowymi. Oprócz studenckich zniżek czy preferencyjnych kredytów, istnieje wiele niematerialnych korzyści wiążących się ze studiowaniem. Popularne programy wymiany, jak Erasmus, to zaledwie początek. Wyjazd na zagraniczne stypendium naukowe, praktyki studenckie i absolwenckie są kolejnymi. Stany Zjednoczone, Francja, Niemcy, nawet Australia czy Chiny... Dla zdolnych i lubiących przygody otwierają się na studiach wręcz nieograniczone możliwości. Jedną z ciekawszych jest zagraniczny wolontariat. Ofert pracy w ramach wolontariatu można szukać np. tu wolontariat.org.pl. Jeśli jesteś studentem i zdałeś egzaminy w terminie, masz przed sobą aż trzy miesiące wakacji. Warto je wykorzystać, by zrobić coś dobrego dla innych, a przy okazji zobaczyć kawałek świata.

Kiedy odbywają się zapisy na studia? Rejestracja kandydatów zaczyna się w kwietniu, a ogłoszenie list rankingowych i przyjmowanie dokumentów przypada na lipiec. Drugi nabór na studia trwa na większości uczelni publicznych do połowy września, choć znajdziemy również takie kierunki, na których można rejestrować się jeszcze w październiku, czy nawet później - na tzw. semestr letni.

Pamiętaj, że w przypadku trudnej sytuacji materialnej możesz starać się o kredyt studencki lub aplikować o jednorazową pożyczkę online.

3 October, 2016 29

Czy warto iść na studia? Według różnych szacunków jedynie połowa absolwentów pracuje w wyuczonym zawodzie.


Powiązane Artykuły


Złóż wniosek o pożyczkę

Zajmie to nie więcej niż 10-15 minut,
a decyzję otrzymasz niezwłocznie po akceptacji wniosku.