221-220-221
pon.-pt. 8.00-20.00 sb. 9.00-17.00
kontakt@moneyman.pl

Dziecko idzie na studia - jak rozłożyć wydatki?

Studia, nawet jeżeli dziecko dostanie się na uczelnię publiczną, to spory koszt. Trzyletnie studia licencjackie, a potem dwuletnie magisterskie mogą poważnie nadwyrężyć domowy budżet. Co zrobić, by nie stracić finansowej płynności i zdobyć pieniądze dla studenta?

Oszczędzaj i inwestuj w przyszłość swojego dziecka

Jak wiadomo przezorny zawsze ubezpieczony, a więc, jeśli jesteś mamą lub tatą małego dziecka, już teraz pomyśl o jego przyszłości. Jedną z najczęściej wybieranych form oszczędzania jest oszczędnościowe konto dla dziecka lub konto młodzieżowe, na które regularnie będziemy wpłacać określoną sumę. Również samo dziecko może np. część kieszonkowego czy np. nagród zdobytych w konkursach przekazywać na wybraną lokatę albo rachunek oszczędnościowy. Oprocentowanie na lokacie w skali roku wynosi średnio ok. 2-3%. Wpłacając każdego roku po przykładowo 3000 złotych, po 18 latach oszczędzania uzbieramy aż 54000. Jeśli dodamy do tego kapitalizację odsetek, suma dodatkowo wzrośnie.

Sposoby na szybkie zasilenie budżetu studenta

„Potrzebuję pieniędzy na studia” - przed takim wyzwaniem staje co roku ponad 100000 młodych ludzi rozpoczynających studia na wyższej uczelni. W przypadku studiów zaocznych rozwiązaniem jest oczywiście podjęcie pracy przez studenta. Jednakże należy pamiętać, że w ten sposób wiele czasu, który młody człowiek mógłby poświęcić na naukę, musi przeznaczyć na gromadzenie funduszy na zapłacenie rachunków za wynajem mieszkania, kupienie pomocy naukowych, podręczników, komputera, a także przejazdy. Comiesięczne wydatki studenta mogą okazać się niestety sporym obciążeniem dla rodzinnego budżetu. Dlatego warto sprawdzić zawczasu, ile kosztuje życie w Warszawie czy innym dużym mieście uniwersyteckim. Dla przykładu, średnia cena wynajmu pokoju w stolicy to ok. 900 złotych, w przypadku kawalerki ok. 1500. Jeśli jesteś studentem i wolisz skupić się na nauce, najlepszym wyjściem może okazać się preferencyjny kredyt studencki. W przypadku nagłej potrzeby finansowej polecamy pożyczki np. przez portal MoneyMan.

Na jakie koszty należy być przygotowanym?

Na miesięczny koszt wpływa bardzo wiele czynników, jednak możemy dokonać pewnych szacunkowych obliczeń. Najwięcej funduszy pochłonie oczywiście wynajem pokoju lub mieszkania. To koszt wynoszący od ok. 500 złotych do nawet 2000 za miesiąc. Za wyżywienie student zapłaci w granicach 450 złotych, za transport do 50 złotych, mniej w przypadku biletów miesięcznych czy rocznych na wybrane trasy. Do tego dochodzą dodatkowe wydatki: na zakupy, książki oraz rozrywkę. Oczywiście powyższe zestawienie jest szacunkowe, niemniej daje pewne wyobrażenie o tym, na jakiego rzędu wydatki trzeba być przygotowanym. Aby zapewnić dzieciom dobry start w dorosłe życie, warto zawczasu podjąć odpowiednie kroki mające na celu finansowe zabezpieczenie tak, by w przyszłości bez przeszkód mogły spełniać swoje marzenia i realizować życiowe plany.

20 September, 2016 28

Studia, nawet jeżeli dziecko dostanie się na uczelnię publiczną, to spory koszt. Trzyletnie studia licencjackie, a potem dwuletnie magisterskie


Powiązane Artykuły