221-220-221
pon.-pt. 8.00-20.00 sb. 9.00-17.00
kontakt@moneyman.pl

Dzień Kobiet - historia święta

Podczas, gdy wiele osób zastanawia się, co kupić dziewczynie czy żonie 8 marca, nie wszyscy pamiętają, że Międzynarodowy Dzień Kobiet to nie tylko okazja do wspólnego świętowania z ukochaną, ale także ważne wydarzenie celebrujące osiągnięcia i dokonania kobiet na całym świecie, w różnych sferach, m. in. politycznej, naukowej, społecznej.

Historia święta sięga początków XX stulecia i, co warto podkreślić, nie jest związana z żadną konkretną grupą społeczną czy rządem. Ma wymiar międzynarodowy i międzypokoleniowy, a także apolityczny. Co roku obchody Dnia Kobiet wiążą się z wieloma artystycznymi przedsięwzięciami, konferencjami, wydarzeniami medialnymi i internetowymi.

Wszystko zaczęło się ok. roku 1908, kiedy to 15.000 kobiet przemaszerowało ulicami Nowego Jorku, domagając się praw wyborczych, lepszych płac i skrócenia godzin pracy. W 1910 roku Clara Zetkin - liderka „biura kobiecego” Socjalnej Partii Demokratycznej Niemiec przedstawiła ideę Międzynarodowego Dnia Kobiet. Zasugerowała, że każde państwo powinno świętować ten dzień rokrocznie. Wkrótce potem, na konferencji, w której wzięło udział ponad 100 kobiet z 17 krajów świata, poparto jej sugestię. W 1911 po raz pierwszy - 19 marca - oficjalnie świętowano Dzień Kobiet w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii. Decyzja o ustaleniu daty obchodów na 8 marca zapadła dwa lata później i obowiązuje do dziś.

Główny cel obchodów pozostaje cały czas niezmieniony. Święto ma być istotnym elementem dialogu dotyczącego równości płci. Różnice między wysokością pensji kobiet i mężczyzn, a także ich obecnością w polityce czy biznesie wciąż są zauważalne - na niekorzyść tych pierwszych. Jak szacuje Światowe Forum Ekonomiczne, tej różnicy nie uda się zniwelować wcześniej niż w 2186 roku.

W poszczególnych krajach Dzień Kobiet jest obchodzony bardzo różnie. Co ważne, jest to oficjalne święto w wielu państwach, m. in. Afganistanie, Azerbejdżanie, Białorusi, Kambodży, Chinach, Kubie, Kazachstanie, Madagaskarze, Mołdawi, Nepalu, Rosji, Tadżykistanie, Turkmenistanie, Ugandzie, Ukrainie, Uzbekistanie, Wietnamie, Zambii. W innych krajach obchodzone jest podobnie, jak np. Dzień Matki, i wiąże się z podobnymi zwyczajami, w tym tradycją wręczania kobietom podarunków oraz kwiatów.

Jeżeli potrzebujecie dodatkowych środków na sfinansowanie oryginalnego podarunku z okazji Dnia  Kobiet, zapraszamy do skorzystania z oferty szybkich pożyczek internetowych MoneyMan.pl.

8 March, 2017 28

Podczas, gdy wiele osób zastanawia się, co kupić dziewczynie czy żonie 8 marca, nie wszyscy pamiętają, że Międzynarodowy Dzień Kobiet to nie tylko okazja do wspólnego świętowania


Powiązane Artykuły