221-220-221
pon.-pt. 8.00-20.00 sb. 9.00-17.00
kontakt@moneyman.pl

Dzień Kota - najważniejsze fakty

17 February, 2017 30

Dziś Dzień Kota! Światowy Dzień Kota, przypadający na 17 lutego, to wyjątkowe święto mające podkreślić znaczenie tych niezwykłych zwierząt w życiu człowieka. Z tej okazji w wielu szkołach i przedszkolach odbywają się specjalne konkurencje na dzień kota, a także zabawy, wycieczki do schronisk, spotkania z weterynarzami… To również dobra okazja, by przypomnieć sobie kilka ciekawostek na temat kotów i ich relacji z ludźmi, które sięgają niemal 10000 lat wstecz.

1. Koty są jednymi z najpopularniejszych udomowionych zwierząt na świecie. Szacuje się, że na Ziemi żyje ponad 500 milionów domowych kotów.

2. Są wyjątkowymi śpiochami, przesypiają powiem około 13-14 godzin w ciągu doby, aby zregenerować siły.

3. Mają niezwykle giętkie ciała, a także ostre zęby przystosowane do polowania na małe gryzonie, takie jak myszy czy szczury.

4. Waga kota domowego to około 4 do 5 kilogramów. Rekordzistą był kot, którego waga dochodziła do 21 kilogramów.

5. Zwierzęta te są doskonałymi łowcami. Potrafią skradać się, stawiając tylne łapy dokładnie w tych samych miejscach, co przednie, co pomaga im ukrywać swoje ślady (pozostawiane np. na śniegu czy mokrej glebie) i zminimalizować hałas. Doskonale widzą w nocy, mają świetny słuch i czuły zmysł zapachu.

6. Mieszkając z ludźmi, lubią rozładowywać energię poprzez zabawę. Szczególnie dotyczy to kociąt, które uwielbiają pogonie za zabawkami czy udawane „bójki”. W ten sposób rozwijają zdolności niezbędne podczas polowania, ale także uczą się zachowań społecznych. Dlatego właśnie nie należy odbierać kocim mamom jej dzieci zbyt wcześnie.

7. Przeciętny domowy kot żyje około 12-15 lat i spędza większość czasu na „zabiegach pielęgnacyjnych”, czyszcząc swoje futerko.

Tradycyjnie trwa spór pomiędzy fanami kotów i psów. Ci pierwsi podkreślają, że koty są zwierzętami niezależnymi, inteligentnymi, ale jednocześnie wiernymi swojej ludzkiej rodzinie. Polecamy wykorzystanie okazji, jaką jest Światowy Dzień Kota, na zgłębienie tajemnic kociej rasy! A jeśli planujecie na ten dzień coś wyjątkowego, zapraszamy do MoneyMan.pl po szybką pożyczkę gotówkową na wybrany cel.


Powiązane Artykuły