221-220-221
Pon - Pt od 7:00 do 19:00

Fintech – nowi gracze ze wschodzących rynków

1 Styczeń, 1970 30

Dotychczas większość inwestycji w ten rynek miała miejsce w Stanach Zjednoczonych i Europie z jednym znaczącym wyjątkiem tego roku, gdy chińska Ant Financial zakończyła oszałamiający wzrost w wysokości 4.5 miliarda dolarów osiągając wartość 60 miliardów dolarów, co uczyniło ją jedną z najwyżej wycenianych firm prywatnych na świecie.

Ta sytuacja może prowadzić do zwiększonego zainteresowania rozwijającymi się rynkami spoza Londynu, Nowego Jorku oraz Doliny Krzemowej, a obejmują one ponad 90% światowej populacji w wieku poniżej 30 roku życia. Inne kraje, poza USA i Wielką Brytanią, wspólnie zrodziły pełen przekrój dobrze prosperujących firm działających w takich branżach jak wyszukiwanie informacji (Yandex, Baidu), e-commerce (Alibaba, część Rocket Internet) oraz media (Naspers), głównie poprzez stosowanie sprawdzonych i przetestowanych zachodnich strategii do lokalnego know-how.

Oto przegląd niektórych nowych graczy w dziedzinie FinTech ze wschodzących rynków.

Kredyty

Najwięcej uwagi mediów na Zachodzie bez wątpienia przyciągają alternatywne kredyty pozabankowe. Rynkowe pożyczki konsumenckie (Prosper, Lending Club, SoFi), pożyczki dla małego biznesu (SMB) (Funding Circle, Kabbage, OnDeck) oraz programy sprzedaży zaliczkowej dla handlowców (Klarna, Affirm, Financeit) zyskały popularność i rozpęd na rynku poprzez gwałtownie rosnącą ilość udzielanych kredytów oraz wprowadzenie na rynek dużych funduszy dla inwestorów.

Podobna dynamika nie zaistniała na rozwijających się rynkach (poza Chinami, które mają dojrzały sektor rynkowych pożyczek konsumenckich), ponieważ firmy często mają ograniczony dostęp do kapitału (alternatywne kredyty pozabankowe są bardzo wymagające pod względem nakładów kapitału), dysponują mało szczegółowymi danymi (mało dogłębna analiza historii kredytowych) oraz niewystarczającą infrastrukturą, podczas gdy poziom doświadczenia konsumentów nie jest na równi z USA czy Europą.

Niemniej jednak, istnieje szereg firm bardzo dobrze prosperujących na tym polu. W tym gronie znajduje się zlokalizowany na Filipinach PawnHero (pierwszy lombard online w południowo-wschodniej Azji), zajmujący się tematyką drogich kredytów w kraju, w którym zaledwie 20% populacji ma konto bankowe, a mniej niż 5% posiada kartę kredytową.

W Europie Wschodniej istnieje szereg firm oferujących kredyty zbilansowane (wierzytelności zawsze pozostają własnością firmy udzielającej kredytu), które rozwiązują problem dostępu do kredytów dla osób i przedsiębiorstw o ograniczonym dostępie do finansowania z banków używając innowacyjnych źródeł danych. Jest też brazylijski Nubank (z funduszami z Tiger Global i Peter Thiel), bank nastawiony głównie na odbiorców mobilnych, do kraju z 90 milionami użytkowników WhatsAppa, skomplikowanymi regulacjami prawnymi oraz jedną z najwyższych na świecie roczną stopą procentową kart kredytowych.

Płatności i przelewy

W żadnej dyskusji o płatnościach na rozwijających się rynkach nie można pominąć M-Pesa. Ta kenijska firma stworzyła niewiarygodnie popularną i udaną telefoniczną sieć płatniczą, która rozprzestrzeniła się w Afryce wschodniej niczym pożar. Firma wykorzystała lokalną dostępność telefonów komórkowych (co nie dziwi, biorąc pod uwagę fakt, że powstała pod skrzydłami Vodafone) i praktycznie kompletny brak infrastruktury bankowej, umożliwiając klientom płatności za usługi i przesyłanie pieniędzy. To jeden z najlepszych przykładów na łączenie ograniczeń rozwijających się rynków z podstawowymi potrzebami konsumentów w celu stworzenia rozwiązania, które może zmienić cały rynek.

Rosyjska QIWI zajęła się kwestią dużego użycia gotówki w kraju przez wprowadzenie opartego na franczyzie systemu kiosków do obsługi płatności gotówkowych za usługi telekomunikacyjne, produkty kredytowe oraz usługi e-commerce. Firma urosła do rozmiarów największego dostawcy usług płatniczych w Rosji, dodała swój własny e-portfel i rozszerzyła swoją działalność na inne rozwijające się rynki by zająć się tam podobnymi potrzebami.

Z drugiej strony firmy, które próbowały ślepo kopiować amerykański system mobilnego przetwarzania płatności bezgotówkowych w sklepach i lokalach usługowych (POS) napotkały na przeciwności w postaci małej penetracji rynku kart kredytowych, wysokich prowizji dla największych dostawców systemów płatniczych (Visa i MasterCard) oraz małych rezerw finansowych.

Inwestycje

Nowy wysyp firm z branży technologii finansowych doprowadzi do przekształcenia świata inwestycji na następne tysiąclecia. Widzimy firmy obiecujące bezprowizyjny obrót akcjami (Robinhood), doradztwo finansowe oparte na algorytmach komputerowych (Wealthfront, Betterment), zabezpieczanie optymalizacji zysków (Raisin, dawniej SavingGlobal) oraz inwestycje oparte na sieciach społecznościowych.

Problemy z inwestycjami ogólnie, na rynkach rozwijających się, są spowodowane przez bardzo niskie stopy oszczędności powodowane niskimi dochodami, brak zabezpieczeń społecznych i rozwiniętych instytucji, często niezrozumiale prawo, ograniczoną płynność zarówno na rynkach kapitałowych, jak również inwestycyjnych oraz związanymi z powyższym wysokimi opłatami transakcyjnymi.

Jednym z najbardziej uderzających przykładów jest oczywiście wcześniej wspomniany Ant Financial z jego funduszem rynku pieniężnego, Yu’e Bao. Firma, w zaledwie trzy lata, zgromadziła ponad 110 miliardów dolarów amerykańskich w aktywach pod swoim zarządzaniem, stając się najszybciej wzrastającym funduszem dwustronnym na świecie. Pośród innych kwestii wzlot ten napędzany był ograniczeniami nałożonymi przez PBC (People’s Bank of China) na stopy depozytowe jakie lokalne banki mogły oferować swoim klientom.

Znacznie mniejszym przykładem jest ZeroFlows, który próbuje rozwiązać problem płynności na rynkach przygranicznych takich jak Nigeria i Bangladesz poprzez oferowanie prostego rozwiązania monitorowania przepływów kapitałowych dla zarządzających aktywami.

Podsumowanie

W świecie technologii finansowych proste kopiowanie sprawdzonych zachodnich liderów rynku nie działa. W przeciwieństwie do e-commerce, dla którego katalizatory prosperującego biznesu są bardziej wszechobecne, na rozwijających się rynkach firmy z sektora FinTech będą musiały zmagać się z lokalnym prawodawstwem, różniącym się radykalnie pomiędzy państwami; obchodzić makroekonomiczne problemy strukturalne; rozwiązywać niejednokrotnie problem kompletnego braku infrastruktury, od kart kredytowych do kont bankowych oraz pozyskać klientów z ograniczonymi umiejętnościami w zakresie finansów.

Firmy, które odniosą sukces, połączą zaawansowaną technologię z lokalnym know-how. Jest ich ciągle niewiele, jednak potencjał jest znaczący i bardzo dużo zostało do osiągnięcia na tym polu.


Alexander Dunaev – COO & współwłaściciel ID Finance oraz MoneyMan, certyfikowany analityk finansowy (CFA), absolwent (MA) Imperial College w Londynie na kierunku Mathematical Finance