<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-N87RJR" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"></iframe> Historia Czarnego Kota | Pożyczki online
Masz pytania:
221-220-221 Pon - Pt od 9:00 do 19:00 kontakt@moneyman.pl

Historia Czarnego Kota

Redakcja     17.11.2016

Czarny kot przebiegający drogę czy czarny kot na cmentarzu to zły znak. Ale nie zawsze tak było. W wielu kulturach koty uchodziły niegdyś za prawdziwe gwiazdy w królestwie zwierząt. Starożytni Egipcjanie uważali je za zwierzęta święte. Dlaczego więc te sympatyczne stworzenia obecnie bywają postrzegane jako zły omen?

W dawnym Egipcie, w okresie ok. 3000 lat p.n.e., zabicie kota stanowiło najcięższą zbrodnię. Kota traktowano jak członka rodziny, a jego śmierć była opłakiwana tak samo, jak śmierć człowieka. Ciała kotów chowano, owijając w wyszukane tkaniny i mumifikowano. Badania archeologiczne ujawniły wiele z takich cmentarzy dla kotów na terenie Egiptu. Dopiero w średniowiecznej Europie zwierzęta te zaczęto postrzegać zupełnie inaczej, z uwagi na rzekome powiązania z czarnoksięstwem. Lęk przed praktykującymi czarną magię wiedźmami obejmował również towarzyszące im zwierzę. Często zdarzało się, że kobiety opiekujące się dzikimi zwierzętami - w tym kotami - brano za wiedźmy. To powiązanie przyczyniło się do utrwalenia w kulturze wizerunku czarownicy z towarzyszem-kotem.

Powstało również wiele legend dotyczących umiejętności przemiany czarownic w zwierzęta. Jedna z takich opowieści pochodzi z okolic Lincolnshire w Wielkiej Brytanii i dotyczy czarnego kota nocą. Według legendy w roku 1560 ojciec i syn wędrowali przy świetle księżyca. W pewnej chwili drogę przebiegł im czarny kot. Wystraszeni przegonili zwierzę, rzucając w nie kamieniami. Zraniony kot uciekł do domu kobiety, którą w okolicy uważano za wiedźmę. Następnego dnia okazało się, iż kobieta ma poranioną twarz i zabandażowane dłonie. Stąd wzięło się przekonanie, że czarownica umie przeobrazić się w kota.

 Jednak w niektórych kulturach czarny kot nadal traktowany jest z ogromnym szacunkiem i postrzegany jako symbol powodzenia. Szkoci wierzą, że jeśli obcy czarny kot wejdzie do domu, oznacza to przyszły dobrobyt. Z kolei dziewiętnastowieczni piraci uważali, że oddalający się od człowieka kot to dobry znak. W środkowej Anglii czarny kot jako prezent ślubny ma według przesądu przynieść pomyślność pannie młodej. Jeśli zaś chodzi o sennik czarny kot może obrazować samodzielność i niezależność śniącego - w końcu popularne powiedzenie mówi, że koty chadzają własnymi drogami. Zależnie od kontekstu, w jakim zwierzę ukaże się we śnie, może mieć różne znaczenia: spotkanie kota zazwyczaj oznacza ostrzeżenie przed zbliżającym się nieszczęściem lub oszustwem; mruczenie kota oznacza, że ktoś spróbuje Ci się odwdzięczyć za pomoc; kot goniący myszy to z kolei symbol zabawy.

Koty doczekały się również wielu wyobrażeń artystycznych i malarskich. Jednym z najpopularniejszych jest czarny kot z plakatu zaprojektowanego przez Théophile'a Alexandre'a Steinlena dla dziewiętnastowiecznego paryskiego kabaretu Le Chat Noir. Miłośnikami kotów byli m. in. słynni artyści: Pablo Picasso, Salvador Dali, Andy Warhol. Koty są również bohaterami wielu popularnych bajek, książek i filmów, np. opowiastek dla dzieci o Kocie Procie dr Seussa, „Alicji w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla, gdzie pojawia się słynny kot z Cheshire, czy klasycznej bajki „Kot w Butach” spisanej przez Charles'a Perraulta. Chcesz zakupić którąś z wymienionych książek, ale potrzebujesz chwilowego wsparcia finansowego? Przemyśl pożyczki online MoneyMan!


Kredyt online remont mieszkania pierwszy dzień szkoły 1 września 1 września początek roku szkolnego 5 najlepszych prezentów na ślub prezent ślubny wesele ślub jak kupować mieszkanie kupno mieszkania zakup mieszkania jak odnowić mieszkanie odnowienie mebli jak przykleić okleinę studia pieniądze na studia wydatki studenta weekendowy wyjazd wakacje oszczędzanie dla studenta jak oszczędzać na studiach konto dla studenta rodzina na swoim becikowe mieszkanie socjalne pierwszy rok studiów utrzymanie na studiach Halloween wynajem mieszkania komu wynająć mieszkanie bal Halloween przebranie Halloween horrory opony zimowe długi weekend jesień listopad jak przetrwać jesień jaki sport uprawiać jesienią jak przeżyć jesień czarny kot dzień czarnego kota historia czarnego kota zakupy świąteczne Boże Narodzenie gwiazdka Black Friday zakupy wyprzedaże wróżby andrzejkowe andrzejki wigilia św. Andrzeja mikołajki św. mikołaj prezenty prezent na święta święta Bożego Narodzenia dekoracje na święta Bożego Narodzenia Bożego Narodzenie przepisy Nowy Rok postanowienia noworoczne ferie zimowe wakacje zimą metoda na wnuczka metoda na policjanta obóz zimowy piątek trzynastego budżet domowy zima pielęgnacja zimą nowy rok sylwester dzień świstaka święto karnawał rio de janeiro walentynki porady dzień kota koty PIT wypełnianie PITu zimowe wakacje top 5 miejsc last minute finanse gdzie wziąć pożyczkę dzień kobiet co kupić dziewczynie wiosenne porządki wiosna w ogrodzie dzień mężczyzny co kupić mężczyźnie dzień drzemki w pracy zmęczenie weekend w polsce polskie jeziora wiosenny wypad pożyczki przez internet wakacje w polsce wakacje za granicą urlop domowy budżet wielkanoc prima aprilis dowcipy żarty święta wydatki zając wielkanocny weekend majowy majówka dzień ziemi międzynarodowy dzień ziemi

  • MoneyMan - szybkie pożyczki online
  • MoneyMan - szybkie pożyczki online