221-220-221
pon.-pt. 8.00-20.00 sb. 9.00-17.00
kontakt@moneyman.pl

Historia Czarnego Kota

Czarny kot przebiegający drogę czy czarny kot na cmentarzu to zły znak. Ale nie zawsze tak było. W wielu kulturach koty uchodziły niegdyś za prawdziwe gwiazdy w królestwie zwierząt. Starożytni Egipcjanie uważali je za zwierzęta święte. Dlaczego więc te sympatyczne stworzenia obecnie bywają postrzegane jako zły omen?

W dawnym Egipcie, w okresie ok. 3000 lat p.n.e., zabicie kota stanowiło najcięższą zbrodnię. Kota traktowano jak członka rodziny, a jego śmierć była opłakiwana tak samo, jak śmierć człowieka. Ciała kotów chowano, owijając w wyszukane tkaniny i mumifikowano. Badania archeologiczne ujawniły wiele z takich cmentarzy dla kotów na terenie Egiptu. Dopiero w średniowiecznej Europie zwierzęta te zaczęto postrzegać zupełnie inaczej, z uwagi na rzekome powiązania z czarnoksięstwem. Lęk przed praktykującymi czarną magię wiedźmami obejmował również towarzyszące im zwierzę. Często zdarzało się, że kobiety opiekujące się dzikimi zwierzętami - w tym kotami - brano za wiedźmy. To powiązanie przyczyniło się do utrwalenia w kulturze wizerunku czarownicy z towarzyszem-kotem.

Powstało również wiele legend dotyczących umiejętności przemiany czarownic w zwierzęta. Jedna z takich opowieści pochodzi z okolic Lincolnshire w Wielkiej Brytanii i dotyczy czarnego kota nocą. Według legendy w roku 1560 ojciec i syn wędrowali przy świetle księżyca. W pewnej chwili drogę przebiegł im czarny kot. Wystraszeni przegonili zwierzę, rzucając w nie kamieniami. Zraniony kot uciekł do domu kobiety, którą w okolicy uważano za wiedźmę. Następnego dnia okazało się, iż kobieta ma poranioną twarz i zabandażowane dłonie. Stąd wzięło się przekonanie, że czarownica umie przeobrazić się w kota.

 Jednak w niektórych kulturach czarny kot nadal traktowany jest z ogromnym szacunkiem i postrzegany jako symbol powodzenia. Szkoci wierzą, że jeśli obcy czarny kot wejdzie do domu, oznacza to przyszły dobrobyt. Z kolei dziewiętnastowieczni piraci uważali, że oddalający się od człowieka kot to dobry znak. W środkowej Anglii czarny kot jako prezent ślubny ma według przesądu przynieść pomyślność pannie młodej. Jeśli zaś chodzi o sennik czarny kot może obrazować samodzielność i niezależność śniącego - w końcu popularne powiedzenie mówi, że koty chadzają własnymi drogami. Zależnie od kontekstu, w jakim zwierzę ukaże się we śnie, może mieć różne znaczenia: spotkanie kota zazwyczaj oznacza ostrzeżenie przed zbliżającym się nieszczęściem lub oszustwem; mruczenie kota oznacza, że ktoś spróbuje Ci się odwdzięczyć za pomoc; kot goniący myszy to z kolei symbol zabawy.

Koty doczekały się również wielu wyobrażeń artystycznych i malarskich. Jednym z najpopularniejszych jest czarny kot z plakatu zaprojektowanego przez Théophile'a Alexandre'a Steinlena dla dziewiętnastowiecznego paryskiego kabaretu Le Chat Noir. Miłośnikami kotów byli m. in. słynni artyści: Pablo Picasso, Salvador Dali, Andy Warhol. Koty są również bohaterami wielu popularnych bajek, książek i filmów, np. opowiastek dla dzieci o Kocie Procie dr Seussa, „Alicji w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla, gdzie pojawia się słynny kot z Cheshire, czy klasycznej bajki „Kot w Butach” spisanej przez Charles'a Perraulta. Chcesz zakupić którąś z wymienionych książek, ale potrzebujesz chwilowego wsparcia finansowego? Przemyśl pożyczki online MoneyMan!

17 November, 2016 28

Czarny kot przebiegający drogę czy czarny kot na cmentarzu to zły znak.


Powiązane Artykuły