Historia kredytowa – jak ją sprawdzić i jak poprawić historię w BIK?

Historia kredytowa – jak ją sprawdzić i jak poprawić historię w BIK?| Moneyman.pl_pixabay

Historia kredytowa w BIK dla wielu klientów może być motywacją do spłacania swoich zobowiązań, a tym samym – budowania pozytywnej historii kredytowej. Wyjaśniamy, jakie dane trafiają do BIK i jak sprawdzić swoją historię kredytową.

Historia kredytowa – co to jest?

Historia kredytowa związana jest z tym, czy terminowo i rzetelnie spłacamy swoje zobowiązania. Każdy bank lub firma pożyczkowa zanim udzieli nam kredytu lub pożyczki sprawdzi naszą historię kredytową w BIK. To obok tego, ile zarabiamy, na jaką umowę jesteśmy zatrudnieni i ile osób mamy na utrzymaniu, jeden z najważniejszych czynników mogących zadecydować o tym, czy otrzymamy zastrzyk gotówki, o który właśnie się ubiegamy.

Pożyczka bez historii kredytowej może nam wprawdzie zostać przyznana, ale banki nieufnie podchodzą do klientów, których wypłacalności nie są w stanie (poza zaświadczeniem o dochodach) w żaden sposób zweryfikować.

To samo dotyczy kredytu bez historii kredytowej. Dlatego jeśli wiemy, że w przyszłości będziemy ubiegać się np. o kredyt hipoteczny zacznijmy budować swoją historię kredytową jak najwcześniej. Dobra historia kredytowa nie tylko zwiększy nasze szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego, lecz również sprawi, że dostaniemy go na lepszych warunkach niż ktoś, kto nie ma historii kredytowej.

Budowanie historii kredytowej – jak zacząć?

W BIK znajdują się informacje (pochodzą one przede wszystkim od banków i firm pożyczkowych) dotyczące wszystkich naszych kredytów i pożyczek (to właśnie historia kredytowa) do momentu dopóki ich nie spłacimy. Jeśli regulujemy je terminowo – mamy większe szanse na otrzymanie kolejnego zobowiązania. Tym samym brak historii kredytowej może sprawić, że kredyt, bądź pożyczka nie zostaną nam przyznane.

Historia kredytowa powstaje wówczas, gdy otrzymujemy swój pierwszy kredyt lub pożyczkę. BIK na bieżąco monitoruje postępy w ich spłacie, w bazie znajdują się informacje na temat ilości naszych aktualnych zobowiązań i planowanego terminu ich uregulowania. Dobra historia kredytowa to wynik sumiennego spłacania długów i naszej dyscypliny płatniczej. Dane o tym, jak radzimy sobie ze spłatą są przekazywane do BIK co miesiąc. Jak poprawić historię w BIK? Terminowo spłacać swoje zobowiązania.

Jak sprawdzić historię kredytową?

Swoją historię kredytową warto sprawdzać za każdym razem, gdy wnioskujemy o przyznanie nowego zobowiązania. Nasza historia kredytowa jest szczególnie istotna zwłaszcza wtedy, gdy ubiegamy się o kredyt hipoteczny. Zgromadzona w BIK historia pozwoli także wyłapać nadużycia finansowe (np. wyłudzenie kredytu na nasze dane).

Nie wiesz, jak sprawdzić swoją historię kredytową w BIK? Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz na stronie internetowej Biura Informacji Kredytowej.

Zobacz też: Jak budować zdolność kredytową, będąc studentem?

28 September, 2018 0

Historia kredytowa ma istotny wpływ na to, czy otrzymamy kredyt bądź pożyczkę. Dobra historia kredytowa podnosi naszą wiarygodność w oczach instytucji finansowych i sprawia, że wnioskowanie o kolejne zobowiązania staje się tańsze i prostsze


Powiązane Artykuły


Złóż wniosek o pożyczkę

Zajmie to nie więcej niż 10-15 minut,
a decyzję otrzymasz niezwłocznie po akceptacji wniosku.