221-220-221
pon.-pt. 8.00-20.00 sb. 9.00-17.00
kontakt@moneyman.pl

Historia zająca wielkanocnego

Co ma wspólnego zając ze Świętami Wielkiej Nocy? Wielkanoc to święto religijne, jednak towarzyszy mu wiele świeckich zwyczajów charakteryzujących się międzynarodową popularnością - znanych i praktykowanych w wielu krajach na całym świecie, choć nie ma o nich ani słowa w Biblii. Zajączek Wielkanocny to jedna z takich właśnie tradycji.

Długouche, krótkowłose zwierzątko, często przynoszące koszyk z kolorowymi jajkami albo prezenty, jest dobrze znane dzieciom z całego świata. Warto wiedzieć, że zając czy też królik to symbol płodności, życia, nowych narodzin, odrodzenia. Jako symbol Wielkiej Nocy jest szczególnie popularny w Stanach Zjednoczonych, gdzie tradycyjnie ma przynosić dzieciom podarunki lub słodycze, najczęściej zapakowane w opakowania przypominające jajko - koniecznie kolorowe. Innym zwierzęciem będącym symbolem świąt jest baranek wielkanocny. Symbolizuje Jezusa Chrystusa, który w Biblii nazywany jest „Barankiem Bożym”. Stąd na półkach sklepowych w okresie wielkanocnym znajdziemy czekoladowe bądź marcepanowe baranki.

Podobne symboliczne znaczenie ma również samo jajko, także symbol nowego życia. W rozumieniu chrześcijańskim łączy się z historią pochowania i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Zwyczaj ozdabiania jaj praktykowano według niektórych źródeł już w XIII wieku. Od tamtego czasu stał się niezwykle popularną tradycją wielkanocną.

W czasie obchodów Wielkanocy nie może oczywiście zabraknąć także słodkości. Świąteczny stół zwykle zastawiony jest licznymi ciastami i innymi słodkimi smakołykami. Czekoladowe jajka, czekoladowe zające... je również znajdziemy zarówno na wielkanocnym stole, jak i wśród podarunków dla najmłodszych.

Szczególne znaczenie w trakcie Świąt Wielkanocnych zyskują także niektóre rośliny. W Polsce wyjątkowo popularny jest zwyczaj wysiewania rzeżuchy na Wielkanoc, który praktykowany jest od czasów Władysława Jagiełły, a do Europy zawędrował za sprawą wpływów rzymskich. Rzeżucha to symbol sił witalnych i odradzającego się życia.

Organizacja świątecznego poczęstunku czy zakup podarunków dla dzieci to często spory wydatek. Jeśli akurat zabrakło wam środków finansowych na realizację wymarzonego zakupu, zapraszamy do MoneyMan.pl po szybką pożyczkę gotówkową.

18 April, 2017 28

Co ma wspólnego zając ze Świętami Wielkiej Nocy? Wielkanoc to święto religijne, jednak towarzyszy mu wiele świeckich zwyczajów


Powiązane Artykuły