221-220-221
pon.-pt. 8.00-20.00 sb. 9.00-17.00
kontakt@moneyman.pl

Ile pieniędzy daje się na chrzciny?

Ile pieniędzy daje się nachrzciny

Chrzest Święty w kościele katolickim jest aktem przyjęcia dziecka do wspólnoty kościelnej. Ma też symboliczny wymiar - ksiądz polewając główkę dziecka wodą święconą z chrzcielnicy, zmywa z niego grzech pierworodny. W dzisiejszych czasach duchowy wymiar chrztu jest łączony z komercyjną imprezą, jaką rodzice dziecka organizują dla rodziny i przyjaciół. Goście tradycyjnie już przynoszą dla dziecka prezenty, albo koperty z pieniędzmi. Ile wypada dać na chrzest?

Średnio 300-500 zł

Na jednym z najbardziej popularnych forów dyskusyjnych należącym do ogólnopolskiego dziennika, wielokrotnie internauci pytają o to, ile pieniędzy „wypada” dać na chrzest. Średnia z odpowiedzi daje statystyczny obraz tego, jakie kwoty rodzice chrzczonego dziecka znajdują w kopertach. To około 300-500 zł, choć zdarzają się i kwoty 1000 zł i więcej.

Ile dać na chrzciny? Pytanie tendencyjne

Pytanie o to, ile się daje na chrzciny, ile na chrzest od chrzestnej czy chrzestnego, albo ile daje się na chrzciny jako gość, nie ma jednak tak naprawdę większego sensu. Każdy daje tyle, ile uważa, albo na ile go stać. Zwyczajowo więcej pieniędzy do koperty na chrzest dają dziadkowie dziecka czy rodzice chrzestni. Zwyczajni goście - ciotki, wujkowie, przyjaciele domu i tak dalej na ogół kupują dziecku prezenty - pamiątkowe srebrne łyżeczki, smoczki czy figurki i obrazki świętej rodziny i Matki Boskiej, Biblię dla dzieci, albo zabawki i przydatne w domu akcesoria dla dziecka - fotelik, bujaczek, zabawki interaktywne.

Zobacz też: Jak nauczyć dzieci oszczędzania

Czy to nie za mało?

Wielu gości na przyjęciu z okazji chrztu św. dziecka zastanawia się, czy włożona do koperty suma pieniędzy nie jest za niska jak na taką okazję. Najczęstszym rozwiązaniem stosowanym przez Polaków jest dołączenie koperty z gotówką do drobnego prezentu dla dziecka. Ile dają na chrzest zwyczajni goście? Średnio 300 zł, choć bywa zarówno więcej, jak i mniej. Można podarować nawet kilka tysięcy złotych, jeśli mamy takie życzenie i stać nas na taki prezent dla dziecka. Niemniej trzeba zastanowić się, czy kilka tysięcy złotych w kopercie na chrzest to nie za dużo? Ile w takim razie trzeba by umieścić w niej z okazji komunii św. tego samego dziecka za kilka lat, na 18. urodziny, albo na ślub? Przy kupowaniu prezentów lub wygospodarowywaniu sumy na chrzciny, trzeba zachować zawsze rozsądek i umiar.

23 January, 2018 12

W dzisiejszych czasach duchowy wymiar chrztu jest łączony z komercyjną imprezą, jaką rodzice dziecka organizują dla rodziny i przyjaciół.


Powiązane Artykuły