221-220-221
pon.-pt. 8.00-20.00 sb. 9.00-17.00
kontakt@moneyman.pl

Jak efektywnie zarządzać budżetem domowym?

Co i rusz pojawiają się nowe wydatki, a dochody pozostają na tym samym poziomie? To najczęstszy problem, z jakim zmagają się polskie gospodarstwa domowe. Nawet, jeśli na początku roku czy miesiąca, dokładnie rozplanujemy finanse, mogą pojawić się niespodziewane dodatkowe koszta czy płatności, jak np. konieczność zakupu lekarstw, podwyżka rachunków itp. Jak zaplanować budżet domowy, by nie dać się zaskoczyć i być dobrze przygotowanym na takie niechciane niespodzianki?

Ciekawym sposobem jest budżet domowy online, czyli prowadzenie zapisu wszystkich wydatków i dostępnych środków finansowych za pomocą np. internetowej aplikacji. Korzystamy w tym przypadku z tradycyjnej metody kontroli domowego budżetu - czyli notowania operacji pieniężnych - a jednocześnie ułatwień, jakie zapewnia nam rozwój współczesnej technologii. Pozwala to lepiej rozplanować wszystkie wydatki. Dobry plan jest podstawą efektywnego zarządzania „czymkolwiek”, także budżetem domowym przykłady dobrze rozplanowanych finansów prywatnych można znaleźć również w Internecie. Wystarczy po prostu sprawdzić, jak sobie radzą osoby o podobnych dochodach, co my. Jeśli zastanawiacie się, jak to się dzieje, że na nic Wam nie starcza, a kolega czy koleżanka z podobnymi zarobkami świetnie sobie radzą, sekret zapewne tkwi właśnie w dobrym planowaniu.

Sprawdzony sposób na dobry budżet domowy to przede wszystkim dzielenie płatności na mniejsze transze, np. płacenie rachunków w małych, „przyjaźniejszych” dla portfela ratach. Czasem wprowadzenie prostych zmian w codziennym życiu, np. zużywania środków czystości, pomoże sporo zaoszczędzić. Zmiana dostawców podstawowych usług - np. banku, operatora telefonu, dostawcy internetu czy energii elektrycznej - również może przyczynić się do zmniejszenia comiesięcznych wydatków. Sprawdzajmy także uważnie, na co i ile dokładnie wydajemy. Codzienne zakupy najlepiej robić z wcześniej opracowaną listą, wówczas będziemy mieć pewność, że kupimy tylko to, co jest nam rzeczywiście potrzebne. W niektórych sytuacjach, gdy mamy w planach większy zakup, możemy skorzystać z szybkiej pożyczki gotówkowej, np. MoneyMan.pl. To opcja pomocna szczególnie w przypadku krótkoterminowych, a jednocześnie korzystnych przecen. Korzystanie z rabatów to doskonały sposób na zmniejszenie wydatków, nawet jeśli w danym momencie musimy przygotować większą kwotę na kupno konkretnej rzeczy.

24 February, 2017 29

Co i rusz pojawiają się nowe wydatki, a dochody pozostają na tym samym poziomie?


Powiązane Artykuły