221-220-221
pon.-pt. 8.00-17.00
kontakt@moneyman.pl

Jak nauczyć dzieci oszczędzania

Jak nauczyć dzieci oszczędzania_Pexels

Od najmłodszych lat warto uczyć dziecko podstaw ekonomii oraz poszanowania dla wartości pieniądza. Dzieci powinny wiedzieć, że kupowane im zabawki kosztują. Z czasem przychodzi czas na realną naukę oszczędzania. Najlepiej przeprowadzić ją w ten sposób, że dziecko zaczyna dostawać kieszonkowe i uczy się, jak nim dysponować.

Skąd się biorą pieniądze?

Małe dzieci nie mają świadomości, że pieniądze trzeba zarobić. Widzą tylko, jak rodzic wypłaca je z bankomatu czy przy płaceniu w sklepie, wyciąga odpowiedni papierek lub monetę z portfela. Nauka poszanowania pieniądza, pracy rodzica oraz oszczędzania powinna rozpocząć się możliwie jak najwcześniej, choć jej podstawy będą zależne od poziomu rozwoju poznawczego dziecka i zdolności do interpretowania otaczającego je świata.

Mniej więcej na etapie drugiej i trzeciej klasy szkoły podstawowej dziecko może w pełni zrozumieć związek pomiędzy pracą rodzica, a zarabianiem pieniędzy i ich funkcjonowaniem w gospodarce. Maluchy mogą tylko przyjąć do wiadomości, że dzięki pobytowi mamy lub taty w pracy, w ich portfelach pojawiają się pieniądze, pozwalające na robienie zakupów.

 Kieszonkowe dla dziecka

Nawet kilkulatki spokojnie mogą dostawać od rodziców kieszonkowe i gromadzić swoje pieniądze z tytułu otrzymywanych prezentów. Kieszonkowe powinno być wypłacane w stosunkowo niewielkiej kwocie, regularnie - na przykład co tydzień, a jego wydatkowanie musi odbywać się pod ścisłym nadzorem rodzica. Przynajmniej tak to ma wyglądać w początkowym etapie nauki funkcjonowania pieniądza i oszczędzania.

To dziecko powinno decydować, jak chce wydać zaoszczędzone pieniądze. Rolą rodzica jest pokazanie mu możliwych opcji. Na przykład dziecko może mieć zaproponowane, że za 10 zł kupi lalkę, małego konika, autko czy trzy czekolady. Wtedy wie, jakim produktom odpowiada papierek czy monety, jakie ma w swojej skarbonce lub portfelu i może dokonać wyboru. W ten sposób w praktyce uczy się, na czym polega wydawanie pieniędzy oraz jakie produkty mają określoną wartość.

Jeśli maluch marzy o droższej zabawce, można zachęcić go do odkładania na nią pieniędzy. Oprócz kieszonkowego, do skarbonki trafią wówczas pieniążki z urodzin, dnia dziecka czy innych uroczystości, a także drobne monety, zaoszczędzone dzięki wypełnianiu dodatkowych obowiązków domowych.

Oszczędzanie pieniędzy

Dziecko można uczyć nawyku oszczędzania od najmłodszych lat. Kupno pięknej skarbonki i wrzucanie do niej pieniędzy będzie znakomitą zabawą, a z czasem rodzic może wytłumaczyć dziecku, na czym polega płacenie w sklepach i jaką wartość mają np. pożądane zabawki, słodycze, gry i inne akcesoria, które mu się podobają. Oczywiście nie chodzi o to, aby dziecko kupowało sobie wszystko samodzielnie, ale o świadomość wydatkowania ograniczonych środków, jakimi są pieniądze.

Dawanie dzieciom kieszonkowego pozwala na naukę oszczędzania oraz zarządzania własnym budżetem. W przyszłości, jako nastolatki i osoby dorosłe łatwiej im będzie stworzyć budżet domowy i racjonalnie nim dysponować.

3 July, 2017 30

Od najmłodszych lat warto uczyć dziecko podstaw ekonomii oraz poszanowania dla wartości pieniądza. Dzieci powinny wiedzieć, że kupowane im zabawki kosztują.


Powiązane Artykuły


Złóż wniosek o pożyczkę

Zajmie to nie więcej niż 10-15 minut,
a decyzję otrzymasz niezwłocznie po akceptacji wniosku.