221-220-221
pon.-pt. 8.00-20.00 sb. 9.00-17.00
kontakt@moneyman.pl

Jak oszczędzać wodę w domu?

7 September, 2017 6

Jak oszczędzać wodę?_Pixabay

Woda jest jednym z najcenniejszych zasobów naszej planety. Człowiek bez niej nie przetrwa. Jak zatem przyczynić się do tego, aby wody pitnej na świecie było jak najwięcej? Przedstawiamy najlepsze sposoby na oszczędzanie wody.

Dlaczego należy oszczędzać wodę?

Osobom mieszkającym w Europie trudno jest uwierzyć, że np. w dalekim Sudanie ludzie cierpią z powodu braku wody, a u nas jest ona w dużej mierze marnowana. Stan ten może się jednak szybko zmienić. Jak szacują eksperci, już w 2050 roku, z uwagi na powiększającą się z roku na rok populację ludzką, zasoby wody pitnej mogą się drastycznie zmniejszyć, a w wielu miejscach – skończyć.

Warto sobie uświadomić, że brak wody na całym świecie dotyka obecnie prawie 900 milionów ludzi. Jeśli przewidywania naukowców się potwierdzą i już za nieco ponad 30 lat będzie nas o 2 miliardy więcej ludzi, to woda pitna stanie się towarem deficytowym, za który będziemy drogo płacić.

Chociaż woda zajmuje 75 proc. powierzchni naszej planety, to większość z niej jest wodą morską, słoną i niezdatna do picia. Obecnie zaledwie 3 proc. wody na Ziemi nadaje się do picia, a jej zasoby są szacowane na 1,4 mld metrów sześciennych. Woda pitna rozmieszczona jest na planecie nierównomiernie, dlatego w wielu rejonach świata już jej nie ma.

Jak oszczędzać wodę we własnym domu?

Być może sami nie zmienimy sytuacji na naszej planecie, ale zmiana nawyków swoich i najbliższych pomoże przyczynić się do globalnych oszczędności. Jeśli każdy postąpiłby tak samo, na pewno pula wody do dyspozycji ludności na Ziemi byłaby większa.

Od czego zacząć oszczędzać wodę?

Na pytanie, jak oszczędzać wodę w domu, należy odpowiedzieć, że konieczna jest zmiana sposobu myślenia o niej i naszych codziennych nawykach. Sposobów na oszczędzanie wody jest wiele. My wymienimy 5 najważniejszych.

Po pierwsze – świadomość potrzeby oszczędzania wody

Uświadomienie członków rodziny o konieczności oszczędzania wody jest podstawowym krokiem, aby realnie płacić za nią mniej i mniej jej zużywać. Wszyscy od najstarszych do najmłodszych domowników muszą wiedzieć, że nie można marnować wody i z jakiego powodu należy ją oszczędzać. Zacznijmy od małych kroków:

  • myjąc zęby – zakręćmy kran,
  • spłukujmy toaletę minimalną ilością wody, a nie zawartością całego zbiornika spłuczki,
  • naprawmy każdy kapiący kran,
  • zastosujmy spowalniacze wody tam, gdzie jest taka możliwość np. w kranie przy zlewie,
  • zmywajmy naczynia w komorze zlewozmywaka lub w misce, a dopiero spłukujmy pod bieżącą wodą,

Taka dyscyplina może z początku wydać się uciążliwa, ale z czasem może wejść każdemu z nas w nawyk.

Po drugie – sprawny system hydrauliczny w domu

Cieknąca woda z rur, połączeń, kolanek, uszczelek i kranów to strata nie do odzyskania. Woda jest zużywana, choć nikt z niej nie korzysta. Według obliczeń ekspertów, kapiący kran generuje stratę rzędu 1 kropli na sekundę, co daje nawet 11 000 litrów wody rocznie. To przekłada się na 11 metrów sześciennych wody w ciągu 12 miesięcy.

Po trzecie – prysznic zamiast kąpieli

Nie tylko zamiana wanny na brodzik i przystosowanie się do brania pryszniców, zamiast kąpieli pomoże nam w oszczędzaniu wody. Warto wykorzystać także słuchawki prysznicowe oszczędzające wodę – one spowalniają jej przepływ. My sami tego raczej nie odczujemy, ale na pewno podczas jednego mycia wykorzystamy mniej wody bieżącej.

Po czwarte – montaż perlatorów

Perlator to system napowietrzający strumień wody. Staje się on silniejszy, przy jednocześnie mniejszym jej zużyciu.

Po piąte – jak podlewać rośliny na balkonie i w ogrodzie?

W upalne dni podlewajmy rośliny wczesnym rankiem lub wieczorem. Jeśli to możliwe – zacznijmy gromadzić deszczówkę i wykorzystujmy ją do podlewania. Poza upalnym latem, aby trawnik w ogrodzie wyglądał dobrze, wystarczy podlać go raz na pięć dni.

To tylko niektóre sposoby oszczędzania wody w gospodarstwie domowym, które z powodzeniem każdy z nas może wykorzystać, dla wspólnego dobra – zmniejszania stopnia zużycia stałych zasobów wody na Ziemi.


Powiązane Artykuły