221-220-221
Pon - Pt od 7:00 do 19:00

Jak poradzić sobie ze świątecznymi wydatkami?

3 Kwiecień, 2017 27

Różni eksperci finansowi szacują, że na organizację Wielkanocy polska rodzina wyda średnio do 400 zł. To z pewnością mniej niż w przypadku Świąt Bożego Narodzenia, jeśli jednak w tym samym okresie pojawią się jakieś niespodziewane wydatki, np. związane z chorobą czy awarią, możemy mieć kłopot z szybkim zorganizowaniem niezbędnych środków finansowych. Jak nie wpaść w długi wynikające z nagłej kumulacji wydatków? Jak ustabilizować budżet nadszarpnięty zakupami na święta?

Okres okołoświąteczny to doskonały moment, by zastanowić się nad wprowadzeniem do domowego budżetu oszczędności i wdrożeniem planu oszczędzania. Warto podkreślić, że słowo „plan” padło tu nieprzypadkowo. Samo postanowienie, że odtąd będziemy oszczędzać, by w razie nagłych wypadków posiadać wystarczającą ilość pieniędzy na koncie, nie wystarczy. Trzeba jeszcze owo postanowienie wcielić w życie.

Od czego zacząć? Najprostszym sposobem jest wprowadzenie domowego menu. Większość ludzi nie planuje codziennych posiłków z większym wyprzedzeniem. Najczęściej wchodzimy do sklepu i kupujemy to, co akurat wpadnie nam w oko, czego dawno nie próbowaliśmy, albo na co właśnie nabraliśmy ochoty. Kierowanie się podczas robienia bieżących sprawunków emocjami i zachciankami ma jednak bezpośredni, negatywny wpływ na wysokość ponoszonych wydatków.

Czasem wystarczy dobrze zaplanować sobie, co i za ile dokładnie, kupimy. Taki plan – dotyczący artykułów spożywczych – powinien obejmować nie tylko najbliższy dzień czy dwa, ale najlepiej cały miesiąc. Aktualne ceny danych produktów można łatwo sprawdzić w promocyjnych gazetkach wydawanych przez sieci handlowe. Tu jednak należy bardzo uważać i wziąć pod uwagę nie tylko cennik, ale także koszt dotarcia do samego sklepu – a więc koszt biletów komunikacji miejskiej czy też wydatków ponoszonych na zakup paliwa samochodowego. Pamiętajcie również o wszelkiego typu programach lojalnościowych i rabatach. Uwzględnienie tych wszystkich czynników przy obliczaniu budżetu na dany miesiąc może się wydawać dość pracochłonne, ale wysiłek włożony w ten proces na pewno się opłaci! W razie nagłych, nieprzewidzianych wydatków zawsze możecie skorzystać z pomocy MoneyMan.pl – biorąc szybką pożyczkę online.