221-220-221
pon.-pt. 8.00-20.00 sb. 9.00-17.00
kontakt@moneyman.pl

Jak przeżyć pójście dziecka do szkoły

Twoje dziecko wraca do szkoły po wakacjach? A może dopiero rozpoczyna naukę? Jeśli masz obawy o jego bezpieczeństwo i zastanawiasz się, jak pomóc mu z poradzeniem sobie w szkolnej rzeczywistości, koniecznie skorzystaj z tych kilku sprawdzonych sposobów.

Pokaż dziecku, że nie jest samo

Jest 1 września początek roku szkolnego. To niewątpliwie stresujący dzień dla Twojego dziecka, niezależnie od tego, czy pierwszy raz idzie do szkoły, czy też wznawia naukę po wakacyjnej przerwie. Warto porozmawiać z dzieckiem i pokazać mu, że w tej sytuacji nie jest osamotnione. Opowiedz mu o swoich własnych doświadczeniach szkolnych, zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. To bardzo ważne, żeby nie fałszować obrazu rzeczywistości! Uświadom dziecku, że jego koledzy i koleżanki są przecież w podobnej sytuacji. Pamiętaj, że nieśmiałe dziecko w szkole poradzi sobie o wiele lepiej, jeśli znajdzie zaufane grono przyjaciół, z którymi będą łączyć je wspólne pasje czy zainteresowania. Szkolne koła zainteresowań lub klasowe wycieczki to doskonały sposób na integrację.

Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne

Pierwszy dzień szkoły? Zadbaj o to, by dla Twojego dziecka wiązał się z pozytywnymi wrażeniami. Jeżeli maluch dopiero rozpoczyna naukę, przedstaw mu osobiście nauczycieli. Dowiedz się, co dziecko może zabrać z domu do szkoły. Ulubiony pluszak czy zabawka będą doskonałym wsparciem w pierwszych dniach. Opuszczając szkołę, nie wymykaj się, tylko pożegnaj się z dzieckiem tak samo, jak robisz to zwykle. Długie pożegnania wzbudzają dodatkowy stres. Możliwie szybko postaraj się nauczyć imion innych dzieci uczęszczających do tej samej klasy, co syn czy córka. Używając imion w rozmowie, sprawisz, że szkoła wyda się Twojemu dziecku rodzinnym, bezpiecznym miejscem. Możesz także rozważyć system nagród za szkolne osiągnięcia.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Według badań w polskich szkołach dochodzi do około 70000 wypadków rocznie, z czego najwięcej ma miejsce w podstawówkach i gimnazjach. Na szczęście w większości są to niegroźne urazy, dlatego nie panikuj. Bezpieczne dziecko w szkole to ważny temat, ale należy podejść do niego z rozwagą. Przede wszystkim zadbaj o to, by Twoje dziecko było dobrze wyposażone: w wygodny plecak, najlepiej na kółkach, i niezbędne przybory. Jeśli akurat brakuje Ci środków, możliwość szybkiej pożyczki na szkolną wyprawkę gwarantuje portal MoneyMan. Ponadto przypomnij dziecku, że powinno przestrzegać zasad bezpieczeństwa ustalonych przez nauczycieli oraz że konflikty rozwiązujemy bez użycia przemocy. Dużo rozmawiaj z dzieckiem, aby mieć pewność, że nie padło w szkole np. ofiarą znęcania czy innych nieprawidłowych zachowań. W sytuacji, gdy samodzielnie wraca do domu, wspólnie wyznaczcie najbezpieczniejszą trasę powrotu.

I przede wszystkim - unikaj stresu! Dzieci doskonale wyczuwają zaniepokojenie rodziców. Twoja postawa jest dla dziecka wzorem, więc jeśli Ty będziesz pewna/pewny siebie, ono również.

26 August, 2016 29

Twoje dziecko wraca do szkoły po wakacjach? A może dopiero rozpoczyna naukę?


Powiązane Artykuły