Jakie są koszty studiów? Jak można je finansować?

Jakie są koszty studiów? Jak można je finansować?| Moneyman.pl_pixabay

W koszt studiów można wpisać wiele wydatków: czesne, podręczniki oraz opłaty ponoszone z tytułu mieszkania czy dojazdów. Jednak skąd wziąć na nie pieniądze, jeśli nie dysponujemy odpowiednimi oszczędnościami? Warto wiedzieć, jak finansować studenckie wydatki.

Jakie wydatki są na studiach?

Koszt studiów to nie tylko opłata za czesne. W przypadku programu zaocznego student ma większą możliwość zdobycia pracy, jednak tryb dzienny, często z dużą ilością wykładów i rozproszonym harmonogramem zajęć daje w tej kwestii ograniczone szanse. Podejmując naukę na wyższej uczelni należy mieć odpowiednie fundusze do pokrycia kosztów związanych z zakupem lub kserowaniem niezbędnych podręczników. Student ponosi również wydatki związane z dojazdem na uczelnię, a niekiedy musi również pokryć czynsz wynajmowanego mieszkania. Do tego dochodzą różnorodne wyjazdy typu Erasmus, które mimo, że są finansowane, nierzadko wymagają dodatkowego nakładu pieniężnego.

Do opłat, jakich wymaga uczelnia (poza czesnym) można zaliczyć opłatę rekrutacyjną podczas przyjęcia na uczelnię czy opłaty za dokumenty. Kiedy student kończy edukację, musi mieć odpowiednie finanse na wydruk pracy (licencjackiej, magisterskiej lub doktoranckiej) oraz na wydanie dyplomu.

Finansowanie wydatków na studiach

Wielu studentów, idąc na studia, ma u rodziców wsparcie finansowe. W przypadku, gdy rodziny nie stać na pokrycie kosztów, można się starać o dodatkowe źródło funduszy. Jednym ze sposobów jest stypendium naukowe za wysokie wyniki w nauce. Będąc w gronie najlepszych studentów uzyskuje się comiesięczne wsparcie od uczelni. Na podobnej zasadzie działa stypendium socjalne, które wypłacane jest ze względu na trudną sytuację materialną rodziny.

Jeśli studentowi jest potrzebne wsparcie pieniężne, a miesięczny dochód na jednego członka jego rodziny nie przekracza progu ustalonego przez Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, może starać się o udzielenie kredytu studenckiego. To specjalny rodzaj pożyczki, której w dużej mierze odsetki są finansowane przez państwo. Zdobyte w ten sposób pieniądze można przeznaczyć na bieżące wydatki, opłaty a nawet zainwestować. Aby to zrobić, warto otworzyć specjalne konto bankowe, korzystne dla młodej osoby.

Konto dla młodych – czym się kierować, wybierając konto dla studenta?

Wybierając konto dla młodych, najlepiej jest kierować się wysokością opłat (za kartę czy przelewy). Korzystne dla studenta będą też liczne promocje i oferty specjalne, dzięki którym może obniżyć swoje wydatki. Osoba młoda powinna brać pod uwagę mobilny dostęp do konta czy nowoczesne systemy płacenia np. przez telefon.

8 November, 2018 0

Wydatki na studiach mogą zaskoczyć niejednego studenta. Codzienne życie w mieście wymaga sporych nakładów pieniężnych. Nie zawsze można je zdobyć, jednocześnie ucząc się i pracując. Pomocne w opłaceniu wydatków studenckich są różne stypendia czy kredyty studenckie.


Powiązane Artykuły


Złóż wniosek o pożyczkę

Zajmie to nie więcej niż 10-15 minut,
a decyzję otrzymasz niezwłocznie po akceptacji wniosku.