221-220-221
pon.-pt. 8.00-20.00 sb. 9.00-17.00
kontakt@moneyman.pl

Karnawałowe szaleństwo trwa!

10 February, 2017 31

Karnawał w Rio de Janeiro jest uznawany za największą tego typu imprezę na świecie. Każdego dnia na ulicach bawi się blisko dwa miliony ludzi ze wszystkich zakątków globu. Pierwsze karnawałowe festiwale odbywały się w tym mieście już w początkach XVIII wieku. Tradycje karnawału sięgają jednak jeszcze dalej w przeszłość, aż do czasów starożytnego Rzymu.

Obecnie wręcz legendarnym miejscem, a zarazem swoistym imprezowym centrum, jest brazylijski Copacabana Palace Hotel i Municipal Theater. To tam już w XIX wieku odbywały się karnawałowe bale z prawdziwego zdarzenia.

Karnawał w Rio to również niesamowity konkurs szkół samby. Słynna Samba Parade odbywa się od 1930 roku i przyciąga coraz większe tłumy. Ukształtowane pod wpływem kultury afro-brazylijskiej rytmy i kulturowa mieszanka decydują o unikalności tego wydarzenia. Każda szkoła ma 80 minut, by zaprezentować się na „Sambodromie” i powalczyć o zwycięstwo.

W Polsce okres zimowych zabaw i balów maskowych rozpoczyna się w Trzech Króli i trwa do wtorku poprzedzającego Środę Popielcową. Właśnie wówczas, pod koniec karnawału odbywają się najhuczniejsze imprezy. Choć z uwagi na warunki pogodowe Polska nie jest miejscem karnawałowego szaleństwa na tak wielką skalę, jak to się dzieje w Brazylii, również i u nas karnawał ma swoje tradycje.

Karnawał w Polsce, w okresie Sarmacji, wyglądał zupełnie inaczej niż dziś. Odbywały się biesiady i huczne zabawy, podczas których podawano głównie pożywne mięsne potrawy. Sowo karnawał pochodzi bowiem z języka włoskiego i oznaczało oryginalnie pożegnanie mięsa (w domyśle przed okresem postu). Popularne były – i nadal są – również kuligi. W miastach organizowano bale maskowe. Przebranie na karnawał mogło oczywiście obejmować nie tylko ozdobną maskę.

Obecnie najintensywniej Polacy bawią się w ostatnim tygodniu okresu karnawałowego, czyli w tzw. ostatki rozpoczynające się od „tłustego czwartku”, kiedy to zgodnie ze zwyczajem na stołach królują pączki i faworki. Organizacja karnawałowej imprezy to doskonały sposób na oderwanie się od codziennych obowiązków i walkę z ponurą, zimową aurą. Z pewnością w przygotowaniach pomoże dodatkowy zastrzyk gotówki, np. dzięki serwisowi szybkich pożyczek MoneyMan.pl


Powiązane Artykuły