221-220-221
pon.-pt. 8.00-20.00 sb. 9.00-17.00
kontakt@moneyman.pl

Karta kredytowa a karta debetowa – podobieństwa i różnice

Karta kredytowa a karta debetowa - podobieństwa i różnice_Pexels

Do konta bankowego na ogół wydawana jest plastikowa karta - w formie tradycyjnej lub nowoczesnej, np. naklejki na smartfona, która pozwala na bezgotówkowe dokonywanie płatności w sklepach i punktach usługowych. Niektóre karty umożliwiają także płacenie za zakupy online. Wyróżnić można przy tym karty debetowe i kredytowe. Czym różnią się od siebie i jakie są między nimi podobieństwa?

Do czego służy karta debetowa?

Istotą karty debetowej jest umożliwienie właścicielom rachunków osobistych i firmowych dostępu do ich środków finansowych, zgromadzonych na koncie, za pośrednictwem plastikowej karty z chipem lub z paskiem magnetycznym. Za pomocą karty debetowej można wypłacić gotówkę z bankomatu, płacić za zakupy w sklepach stacjonarnych i w punktach usługowych.

Karta debetowa a kredytowa

Karta debetowa nie pozwala w przeciwieństwie do karty kredytowej, na korzystanie ze środków należących do banku, w ramach udzielanego klientowi kredytu, w postaci linii kredytowej lub debetu. Jest powiązana z kontem bankowym, do którego została wydana. Jeśli skończą się na nim środki finansowe, karta debetowa przestanie działać - nie wypłacimy nią środków z konta osobistego czy firmowego, ani nie zapłacimy w sklepie. Różnicą między kartą debetową i kredytową może być i to, że tzw. kredytówka będzie pozwalała na dokonywanie płatności np. za rezerwację biletów lotniczych, miejsc w hotelach za granicę oraz na płatności za zakupy internetowe w sklepach zagranicznych. Klienci banków często mylą kartę debetową z kredytową, choć ich posiadacze mają inne uprawnienia względem swojego konta i pieniędzy należących do banku. Karta kredytowa powinna być traktowana jako dostępna, wygodna forma zaciągania kredytu w banku, a przy wykorzystywaniu jej racjonalnie, kredyt ten może być niskooprocentowany, albo nawet bezpłatny.

Do czego wykorzystywana jest karta kredytowa?

Karta kredytowa pozwala na korzystanie nie tylko ze środków własnych posiadacza rachunku bankowego, ale i środków bankowych, przyznanych przez bank w ramach kredytu. Zanim klient otrzyma kartę kredytową, musi złożyć do banku wniosek o kredyt, na podstawie którego bank wyliczy jego zdolność kredytową oraz określi maksymalny limit zadłużenia. Do wysokości limitu posiadacz karty kredytowej może korzystać z pieniędzy banku. Kredyt na karcie kredytowej spłaca się po otrzymaniu od banku wyciągu z informacjami o saldzie zadłużenia. Najkorzystniej dla klienta jest spłacać zadłużenie wynikające z tego tytułu w tzw. okresie bezodsetkowym, który może trwać ponad 2 miesiące. Wtedy nie płaci się bowiem żadnych odsetek od zaciągniętego de facto zobowiązania w banku.

30 June, 2017 30

Do konta bankowego na ogół wydawana jest plastikowa karta – w formie tradycyjnej lub nowoczesnej, np. naklejki na smartfona, która pozwala na bezgotówkowe dokonywanie płatności w sklepach i punktach usługowych.


Powiązane Artykuły