221-220-221
pon.-pt. 8.00-20.00 sb. 9.00-17.00
kontakt@moneyman.pl

Komu lepiej nie wynajmować mieszkania?

Wiele osób będących w posiadaniu więcej niż jednego mieszkania, decyduje się na ich wynajem, myśląc: wynajmę mieszkanie, bez problemu zdobędę dodatkową gotówkę. Należy jednak pamiętać, że polskie prawodawstwo w większym stopniu chroni najemcę, a w mniejszym właściciela lokalu. Niestety zdarzają się lokatorzy, którzy wykorzystują to w nieuczciwy sposób, wyszukując kolejne mieszkania do wynajęcia i unikając uiszczania jakichkolwiek opłat - przynajmniej, dopóki właścicielowi nie uda się uzyskać sądowego nakazu eksmisji. Co zrobić, żeby ustrzec się przed nieuczciwymi lokatorami? Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie? W jaki sposób wyegzekwować zapłatę należności z tytułu czynszu i mediów, jeśli to lokator był zobowiązany do ich uiszczania? Za ile wynająć mieszkanie?

Kaucja przy podpisaniu umowy

Jeżeli, pomimo obaw, podjęliście decyzję o wynajęciu mieszkania, koniecznie zawrzyjcie w umowie z przyszłym lokatorem podpunkt dotyczący kaucji. Jest to dodatkowa opłata na poczet ewentualnych szkód, jakie mogą powstać z winy najemcy. Kaucję zwraca się zazwyczaj lokatorowi po wygaśnięciu umowy najmu, natomiast, jeżeli cokolwiek w wynajmowanym lokalu uległo zniszczeniu, będzie ją można wykorzystać, by naprawić szkody. Na kaucję potencjalny lokator może wziąć - w razie braku gotówki - szybką pożyczkę (MoneyMan ma w swojej ofercie takie pożyczki).

Podatek od wynajmu mieszkania

Zadbajcie o uregulowanie wszelkich należności z Urzędem Skarbowym. Jeżeli mieszkanie wynajmujemy prywatnie, podatek można uiszczać na dwa sposoby: w formie comiesięcznej opłaty ryczałtowej wynoszącej 8,5% lub na zasadach ogólnych. Opodatkowanie ryczałtowe należy zgłosić wcześniej w urzędzie. Wybór zasad ogólnych opłaca się wtedy, kiedy wiemy, że z wynajmem będą się wiązały dodatkowe koszty (np. remontu), ponieważ można odliczyć je od uzyskanych z tytułu wynajmu dochodów.

Najem okazjonalny

Jeżeli obawiasz się nieuczciwych lokatorów, dobrym rozwiązaniem jest tzw. najem okazjonalny. Wymaga on notarialnie zawartej umowy między najemcą a właścicielem mieszkania, która gwarantuje, że w przypadku np. nieuiszczania przez najemcę opłat, będzie można od razu skorzystać z pomocy komornika, bez konieczności zapewnienia lokalu zastępczego najemcy. W przypadku standardowej umowy, nie ma możliwości natychmiastowej eksmisji, zwłaszcza w okresie zimowym. Pomimo tego, że wynajęcie mieszkania wiąże się dla właściciela z pewnym ryzykiem, jest dobrym pomysłem, jeśli zależy nam na powiększeniu domowego budżetu o dodatkowy, comiesięczny zastrzyk gotówki.

18 October, 2016 28

Wiele osób będących w posiadaniu więcej niż jednego mieszkania, decyduje się na ich wynajem, myśląc: wynajmę mieszkanie, bez problemu zdobędę dodatkową gotówkę


Powiązane Artykuły