221-220-221
pon.-pt. 8.00-16.00
koszt połączenia zgodnie z taryfą operatora
kontakt@moneyman.pl
221-220-221
pon.-pt. 8.00-16.00
koszt połączenia zgodnie z taryfą operatora
kontakt@moneyman.pl

Konto oszczędnościowe i rachunek bankowy dla dziecka

Przejawem dbania o przyszłość swojego dziecka, jego bezpieczeństwo finansowe, jest założenie przez rodziców konta oszczędnościowego, na które regularnie będą odprowadzane pewne kwoty pieniędzy. Warto wiedzieć, jakie kryteria brać pod uwagę przy wyborze konta oszczędnościowego oraz rachunku bankowego dla swojej pociechy.

Konto oszczędnościowe dla dziecka

Systematyczne oszczędzanie dla dziecka pozwoli na zbudowanie pokaźnego kapitału, który może zostać w przyszłości przeznaczony na edukację syna lub córki czy na wkład własny na pierwsze, samodzielne mieszkanie. W celu regularnego oszczędzania można założyć konto oszczędnościowe dla dziecka. Rankingi takich produktów finansowych z danego roku czy miesiąca wskażą, w którym banku taki produkt ma zdecydowanie najlepsze parametry.

Przy wyborze konta do systematycznego oszczędzania na przyszłość dziecka, trzeba mieć na uwadze wiele kryteriów, a nie tylko opłaty za rachunek oraz wysokość oprocentowania utrzymywanych na nim środków finansowych. Bardzo istotne jest, aby rodzice mieli pole do manipulowania kapitałem powstałym przy regularnym oszczędzaniu. Dzięki temu zwiększą bezpieczeństwo finansowe swojej rodziny. Pieniądze na rachunku oszczędnościowym powinny być w miarę łatwo dostępne, co oznacza, że bank musi zapewniać choć jedną bezpłatną wypłatę w miesiącu.

Zobacz też: Jak nauczyć dzieci oszczędzania

Konto oszczędnościowe dla dziecka można otworzyć już w momencie jego narodzin, choć na dane osoby dorosłej. Można tego dokonać także w dowolnie wybranym momencie. Najlepiej, aby bank nie pobierał żadnych opłat za otwarcie i prowadzenie konta oraz za wykonywanie przelewów wewnętrznych środków zgromadzonych na nim. Atutem takich kont dla dzieci jest swoboda wpłat środków - nie tylko przez rodziców, ale i inne osoby z rodziny dziecka.

Kiedy można założyć konto dla dziecka?

Posługiwanie się pieniędzmi, ich oszczędzanie, wypłaty w bankomatach i dokonywanie transakcji kartą płatniczą to doskonała nauka i wstęp do nowoczesnego świata finansów dla dziecka. Można ułatwić to swojemu synowi lub córce, zakładając dla nich konto dla dziecka w banku.

Banki pozwalają na założenie subkonta dla dziecka w koncie rodziców lub rodzica, albo odrębnego rachunku bankowego otwartego dla pociechy. Zazwyczaj tego typu rachunki są oprocentowane, dlatego pozwala to na stopniowe pomnażanie zgromadzonej kwoty.

Konto bankowe dla dziecka poniżej 13 lat ma ograniczoną funkcjonalność, zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem. Dopiero po przekroczeniu wieku 13 lat, dziecko staje się osobą małoletnią, zdolną do wykonywania czynności prawnych związanych z transakcjami finansowymi. Do tego momentu to rodzic formalnie zarządza i podejmuje decyzje związane z kontem dla dziecka.

Po 13. urodzinach młody człowiek jako posiadacz konta w banku może otrzymać własną kartę płatniczą, dokonywać przelewów czy np. płacić za zakupy przez internet. Decyduje, jak zostaną rozdysponowane pieniądze znajdujące się na jego koncie. Rodzic zachowuje nadzór nad rachunkiem i może np. nałożyć na nie limity, wyznaczając maksymalną wysokość jednorazowej wypłaty z bankomatu czy częstotliwość przelewów.

Konto oszczędnościowe dla dziecka jest inwestycją w jego przyszłość i zabezpieczeniem finansowym, z kolei zwykłe konto dla dziecka w banku uczy zasad zarządzania własnymi finansami.

13 December, 2017 6

Przejawem dbania o przyszłość swojego dziecka, jego bezpieczeństwo finansowe, jest założenie przez rodziców konta oszczędnościowego


Powiązane Artykuły


Złóż wniosek o pożyczkę

Zajmie to nie więcej niż 10-15 minut,
a decyzję otrzymasz niezwłocznie po akceptacji wniosku.