221-220-221
pon.-pt. 8.00-20.00 sb. 9.00-17.00
kontakt@moneyman.pl

Konto walutowe - jak działa i jak je założyć?

Konto walutowe - jak działa i jak je założyć? | Moneyman.pl_Pixabay

Stacjonarne kantory wymiany waluty nie są jedynym sposobem na zdobycie pożądanej waluty. Jeśli często wymieniamy waluty z uwagi na podróże zagraniczne czy prowadzenie międzynarodowego biznesu albo też chcemy zarabiać na różnicach kursowych, powinniśmy zastanowić się nad możliwością założenia konta walutowego. Jak ono działa?

Czym jest konto walutowe?

Konto walutowe to specyficzny typ rachunku bankowego rozliczeniowego lub rozliczeniowo-oszczędnościowego, pozwalający na gromadzenie na nim środków w walucie obcej. Dzięki kontom walutowym można płacić przelewem bankowym w walucie obcej za zakupy dokonywane na przykład w zagranicznych sklepach internetowych albo wypłacać walutę w dowolnym miejscu na świecie. To także atrakcyjny sposób na to, aby z pominięciem wysokich spreadów walutowych spłacać raty kredytów walutowych.

Jak działa konto w walucie obcej?

W wielu bankach w standardowej ofercie depozytowej znajdziemy konta walutowe, np. w Alior Banku, mBanku, Millennium Banku czy w BZ WBK. Wystarczy dopełnić podstawowych formalności, aby móc zacząć korzystać z konta walutowego. Niekiedy założymy je także za pośrednictwem bankowości elektronicznej, w innym przypadku konieczne jest podpisanie umowy w oddziale. Najczęściej konta walutowe zakładane są w jednej z czterech głównych walut, mianowicie w euro, dolarach amerykańskich, we frankach szwajcarskich lub w funtach brytyjskich. Przed założeniem konta walutowego warto sprawdzić, jakie opłaty i prowizje pobiera bank za jego utrzymanie, czy za przelewy internetowe. Najlepiej, aby przelew zagraniczny był bezpłatny. Trzeba też upewnić się, że bezpłatne wypłaty środków z konta walutowego dotyczą wszystkich bankomatów za granicą, a nie tylko tych konkretnej sieci.

Po co zakładać konto walutowe?

Uzasadnieniem założenia konta walutowego w banku może być wyjazd zagraniczny na dłuższy czas, np. na wymianę studencką i chęć bezpiecznego korzystania ze środków finansowych, zgromadzonych w banku. Konto walutowe przydaje się kredytobiorcom, którzy mogą spłacać raty kredytów w walucie obcej bezpośrednio w takiej walucie, w jakiej zaciągnęli zobowiązanie. Na dodatek w przypadku kont walutowych zakładanych do spłaty walutowych kredytów hipotecznych, rachunek musi być bezpłatny, zgodnie z przepisami ustawy antyspreadowej. Zaletą założenia konta walutowego będzie i to, że można wymieniać za jego pośrednictwem walutę, oszczędzać w wybranej walucie obcej i wypłacać gotówkę wtedy, kiedy potrzebujemy jej np. na wakacjach zagranicznych.

3 October, 2017 2

Stacjonarne kantory wymiany waluty nie są jedynym sposobem na zdobycie pożądanej waluty. Jeśli często wymieniamy waluty z uwagi na podróże zagraniczne czy prowadzenie międzynarodowego biznesu


Powiązane Artykuły