221-220-221
pon.-pt. 9.00-17.00
koszt połączenia zgodnie z taryfą operatora
kontakt@moneyman.pl
221-220-221
pon.-pt. 9.00-17.00
koszt połączenia zgodnie z taryfą operatora
kontakt@moneyman.pl

Koszt lawety – ile kosztuje wynajem lawety?

koszt lawety

Koszt wypożyczenia lawety zależy m.in. od tego, na jak długo się ją wynajmuje. Na cenę wpływa też ładowność lawety i wyposażenie w przypadku autolawety.

Cena wynajmu lawety i autolawety – ile wynosi i co na nią wpływa?

To, ile kosztuje wypożyczenie lawety i autolawety, zależy od jej wymiarów, dopuszczalnej masy całkowitej i czasu, na jaki lawetę czy autolawetę się wypożycza. Cena wynajmu lawety może różnić się też w zależności od regionu Polski. Wypożyczalnie przeważnie oferują stałym klientom specjalne zniżki.

Chociaż w języku potocznym laweta i autolaweta funkcjonują jako synonimy, to w rzeczywistości znacznie się od siebie różnią. Laweta to platforma załadunkowa lub rodzaj przyczepy, którą przymocowuje się do sprawnego pojazdu i na której umieszcza się to, co chce się przetransportować. Autolaweta to z kolei wyspecjalizowany pojazd do transportu innych pojazdów czy maszyn.

Wynajem lawety i autolawety – cena i czas wynajęcia

To, ile kosztuje laweta lub autolaweta, zależy przede wszystkim od okresu wynajmu. Zwykle wynajęcie autolawety to koszt od około 250 do 350 złotych za dobę. Wypożyczalnie udostępniają lawety i autolawety również na godziny lub na tygodnie, a nawet na miesiące. Wypożyczenie autolawety bez kierowcy to koszt około 150 złotych za 4 godziny. Zwykle można też wykupić usługę holowania (pomoc drogową) – w większych miastach kosztuje ona 100 złotych na terenie miasta lub aglomeracji niezależnie od liczby kilometrów, za transport poza miasto trzeba zwykle zapłacić od 1 do 2 złotych za każdy kilometr.
Cena wynajmu lawety zależy najczęściej od jej długości i ładowności. Za pięciometrową lawetę o ładowności nieco powyżej 2 ton trzeba zapłacić około 170 złotych za dobę, a za dziewięciometrową o dopuszczalnej masie całkowitej do 3 ton – 270 złotych za dobę. Lawety do transportu mniejszych samochodów czy maszyn można wynająć taniej, nawet od 80 złotych za dobę.

Zobacz także: Podatek od sprzedaży samochodu przed upływem 6 miesięcy

Na koszt lawety i autolawety w znacznym stopniu wpływa też ładowność i rozmiar oraz ewentualne wyposażenie dodatkowe, jak pasy mocujące czy wciągarka. W przypadku autolawety duże znaczenie ma także wyposażenie pojazdu w systemy zwiększające bezpieczeństwo i komfort podróżowania, w tym m.in. klimatyzację.
Wpływ na to, ile kosztuje laweta, ma też kaucja którą należy wpłacić w wypożyczalni. Standardowo kaucja za wynajęcie autolawety to 1000 złotych, kaucja za lawety jest o wiele niższa, a niektóre wypożyczalnie całkowicie z niej rezygnują.

Koszt wypożyczenia lawety lub autolawety na dłuższy czas, np. na tydzień, często ustala się indywidualnie, zwłaszcza w przypadku stałych klientów. Cena za tydzień użytkowania lawety albo autolawety może wynieść od kilkudziesięciu do około 300 złotych za dobę. Zwykle cena za dobę jest mniejsza, jeśli okres wynajmu jest dłuższy.

Uprawnienia niezbędne do wynajęcia lawety

Kosz lawety to nie jedyny czynnik, jaki należy wziąć pod uwagę. Ważne są też wymagania wobec kierowcy korzystającego z lawety albo autolawety. Autolawetą mieszczącą jeden pojazd niezależnie od jej ładowności może kierować każdy posiadacz prawa jazdy kategorii B. Wypożyczalnie zastrzegają przeważnie, że wynajmują autolawety czy lawety jedynie osobom powyżej 25. roku życia posiadającym prawo jazdy od ponad 3 lat.
Wynajem lawety cenę ma o wiele niższą, ale może wymagać posiadania prawa jazdy kategorii B+E, jeśli dopuszczalna masa całkowita pojazdów przekracza 3,5 tony ale jest mniejsza niż 7 ton. Dla transportowania cięższych ładunków lawetą (powyżej 7 ton) potrzebne jest prawo jazdy kategorii C.

17 May, 2018 0

Koszt wypożyczenia lawety zależy m.in. od tego, na jak długo się ją wynajmuje. Na cenę wpływa też ładowność lawety i wyposażenie w przypadku autolawety.


Powiązane Artykuły


Złóż wniosek o pożyczkę

Zajmie to nie więcej niż 10-15 minut,
a decyzję otrzymasz niezwłocznie po akceptacji wniosku.