Koszt ogrzewania domu – co się najbardziej opłaca?

Koszt ogrzewania domu – co się najbardziej opłaca?| Moneyman.pl_pixabay

W czasie, gdy wybieramy sposób ogrzewania do domu, może pojawić się wiele pytań i wątpliwości: jakie są koszty użytkowania grzejnika, czy ogrzewanie podłogowe się opłaca lub też jakie są koszty ogrzewania ekogroszkiem. Właściwy wybór dotyczący technologii zapewniającej ciepło może ograniczyć wydatki w zimie nawet o kilkaset złotych.

Ile kosztuje ogrzewanie domu?

Koszt ogrzewania domu zależy od wielu czynników. Ważna jest wielkość domu i jego stan – szczelność izolacji – okien, drzwi, podłóg, ścian a nawet stanu wentylacji. Wysokość wydatków, jakie przeznaczymy na ogrzewanie jest również uzależniona od rodzaju instalacji. Obecnie najpopularniejsze są piece na węgiel. Mimo, że należy on do jednego z tańszych materiałów, jego użytkowanie wiąże się z koniecznością zakupu węgla (na średniej wielkości 200m², ocieplony dom potrzeba przynajmniej 2 tony, czyli około 1800 zł), jego transport, w końcu ciągła kontrola nad ogniem i częste rozpalanie. Alternatywą dla tego rozwiązania są nowoczesne propozycje np. kotły na ekogroszek czy pompy ciepła. Warto też zastanowić się, jaką instalację ogrzewania wybrać – w formie podłogowej czy z klasycznym grzejnikiem.

Czy ogrzewanie podłogowe się opłaca?

Nowoczesne ogrzewanie podłogowe ma bardzo wiele zalet. System opiera się na ciągłym ruchu ogrzanego powietrza, które unosi się do góry, zatem prawie w każdym miejscu odczuwamy ciepło. Grzejnik oddaje ciepło głównie blisko ściany, więc wyższa temperatura jest mniej odczuwalna. Ponadto system ogrzewania podłogowego nawet po wygaśnięciu opału w piecu dość długo utrzymuje ciepło.

Grzejnik elektryczny – jakie są koszty użytkowania?

Jeśli chodzi o grzejnik elektryczny, koszty jego użytkowania można samodzielnie kontrolować. Wystarczy stosować głowice i termostaty, dzięki którym można zmniejszać temperaturę a tym samym pobór energii. Przy stawce 0,45 zł/kWh za ogrzewanie prądem, przy ogrzewaniu z grzejnikami trzeba się przygotować na wydatek roczny rzędu 4500 zł.

Ekogroszek – cena pieca i koszty ogrzewania

Koszt pieca na ekogroszek zależy od jego wielkości, modelu i mocy. Ceny wahają się między 5-13 tyś zł. Warto pamiętać, aby nie kupować zbyt dużego modelu do małego domu i odwrotnie. Koszty ogrzewania ekogroszkiem są nieco większe niż węgla, ale mniejsze niż w przypadku prądu. Z jego tonę zapłacimy około 600-800 zł, a w ciągu roku można spalić objętość 4 lub 5 ton. Oczywiście koszty ogrzewania będą wyższe, jeśli dom jest nieocieplony. Zaletą tego rozwiązania jest mniejsza ilość popiołu w kotle czy wygoda użytkowania – wystarczy zasypać go raz na kilka dni, a braki uzupełniane są automatycznie z podajnika.

15 November, 2018 0

Zima to czas większych wydatków. Wynika to w dużym stopniu z konieczności ogrzewania domu. W zależności od użytych materiałów i rozwiązań możemy wpłynąć na koszt ocieplania pomieszczeń. Ile kosztuje ogrzewanie domu? Warto przyjrzeć się, który sposób jest najbardziej korzystny dla naszego portfela.


Powiązane Artykuły


Złóż wniosek o pożyczkę

Zajmie to nie więcej niż 10-15 minut,
a decyzję otrzymasz niezwłocznie po akceptacji wniosku.