221-220-221
pon.-pt. 8.00-20.00 sb. 9.00-17.00
kontakt@moneyman.pl

Kredyt online - na co najczęściej pożyczają Polacy?

Kredyt online - na co najczęściej pożyczają Polacy Coraz łatwiejsza dostępność kredytów online sprawia, że coraz więcej osób korzysta z tego typu finansowania. Każdy z nas był kiedyś w sytuacji, w której nagle potrzebowaliśmy gotówki – według danych podanych przez Krajowy Rejestr Długów, aż 55 proc. dorosłych Polaków kiedykolwiek pożyczyło pieniądze. Znaczna większość korzystała z pożyczek z banków lub pożyczek pozabankowych, jednak co trzecia osoba korzystała z pomocy znajomych czy rodziny. Jakie są najczęstsze powody zaciągania pożyczek przez Polaków? I co ważne, czy rzeczywiście tych pożyczek potrzebujemy?

Zwyczaje Polaków a kredyt online

Może się wydawać, że do pożyczek po prostu się przyzwyczailiśmy – zaciągamy je bezmyślnie, mając na celu jedynie poniesienie naszego standardu życia. Czy jest tak naprawdę? Ocenić sytuację pomogą nam dane sondaży przeprowadzonych przez TNS OBOP. Według badań najczęściej z pożyczek korzystają osoby w grupach wiekowych 30-39 lat oraz 40-49 lat. Odpowiednio to aż 72 proc. i 65 proc. badanych. Mało tego, prawie co piąta rodzina (17 proc.) na spłatę wcześniejszych zobowiązań przeznacza ponad połowę swoich dochodów, co powoduje zagrożenie bankructwem.

Kredyt online – na co i gdzie?

Jakie są najczęstsze cele zaciągania pożyczek? W badaniach zdecydowanie przodują bieżące potrzeby – wiele rodzin korzysta z kredytów online, by opłacić rachunki czy zakupić artykuły codziennego użytku. Co warte odnotowania, taki cel pożyczki częściej wskazują kobiety – aż 15 proc. badanych – niż mężczyźni – tylko 9 proc. Można dzięki temu zauważyć, że to kobiety zajmują się bieżącymi opłatami i budżetem domowym. Sytuacja ta jasno dowodzi, że nasi rodacy nie mają w zwyczaju oszczędzania czy odkładania pieniędzy na tak zwaną „czarną godzinę”. W tym wypadku nie dziwi zwracanie się o pomoc do banków, firm pozabankowych czy do rodzin i bliskich. Jeszcze kilka lat temu badania jednoznacznie wskazywały, że najczęściej pożyczamy właśnie od najbliższych. Jak wygląda to obecnie? Zdecydowana większość badanych preferuje korzystanie z banków, chwilówek i kredytów online. Dlaczego? Krępujemy się pożyczać od rodziny – pojawiają się zobowiązania, a sytuacja w rodzinie po pożyczce zauważalnie się zmienia. Dużą rolę w tym, że rezygnujemy z pożyczek od bliskich odgrywa także to, że musimy podzielić się celem, na który są nam potrzebne pieniądze. Nie chcemy tego robić, więc decydujemy się na pomoc banku czy firmy pozabankowej. Obawiamy się również wypominania i ponagleń – to drugi najczęstszy powód tego, że nie zwracamy się już tak często o pomoc do rodziny. Poza bieżącymi wydatkami bardzo często Polacy pożyczają pieniądze na wakacje i wyjazdy. Według badań, na ten cel najczęściej potrzebują dodatkowych funduszy mężczyźni między 31 a 45 rokiem życia. Najprawdopodobniej jest to spowodowane faktem, że osoby w tym wieku posiadają dzieci, więc wyjazdy kosztują znacznie więcej. Kolejnym częstym powodem zaciągania kredytów online jest zakup sprzętu RTV i AGD. Dodatkowa gotówka potrzebna jest zwykle w wypadku awarii starego sprzętu. Osoby powyżej 45 roku życia często zaciągają pożyczki na pokrycie kosztów leczenia i zakup lekarstw, które często pochłaniają lwią część domowego budżetu. Jeszcze jednym powodem korzystania z mikrokredytów bywa opłacenie innych zobowiązań finansowych – niestety, jest to pierwszy krok do bankructwa. Spore znaczenie podczas zaciągania kredytu ma także czas, w którym się na niego decydujemy. Zdecydowanie więcej zobowiązań zaciągamy przed Świętami Bożego Narodzenia, w okresie pierwszych komunii, wspomnianych już wakacji oraz przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego.

Jeśli kredyt online to bezpieczny

Z badań prowadzonych na zlecenie Krajowego Rejestru Długów wynika, że w najbliższym czasie niezbyt wiele zmieni się w zwyczajach Polaków dotyczących pożyczek. Ciągle będziemy potrzebować nowych samochodów, remontów mieszkań czy wyjazdów na wakacje. Nie posiadamy w sobie nawyku oszczędzania, więc nie zanosi się na zmniejszenie liczby pożyczek. Trzeba jednak wiedzieć, że nawet odkładanie części swoich dochodów na nieprzewidziane wydatki nie jest wystarczające, kiedy pojawi się nagła potrzeba. Nie ma niczego złego w decydowaniu się na kredyt online, pod warunkiem, że robimy to w świadomy i przemyślany sposób. Łatwo trafić na firmę, która może na naszej potrzebie zrobić łatwy interes – pamiętajmy więc, by skorzystać z zaufanego kredytodawcy. MoneyMan to firma pozabankowa, której można zaufać – wszystko dzięki temu, że główną zasadą, którą kierują się pracownicy firmy jest przejrzystość. Zaciągając pożyczkę znamy wszystkie zobowiązania i wytyczne, co sprawia, że mamy pewność uczciwej transakcji. Dogodne pakiety, dobierane zgodnie z potrzebami dają wiele możliwości – pierwszy pakiet w MoneyMan nie zawiera dodatkowych opłat i nie zostaniemy obciążeni oprocentowaniem pod warunkiem spłaty w terminie. To nie pożyczka od bliskich – nie musimy obawiać się zmian nastrojów w rodzinie, nikomu nie musimy też mówić, na jaki cel przeznaczamy pożyczone pieniądze – nadal jednak możemy czuć się pewnie. Przejrzystość, bezpieczeństwo, wygoda – to cechy, jakie posiada kredyt online – w nagłych sytuacjach niezastąpiony!

1 July, 2016 34

Coraz łatwiejsza dostępność kredytów online sprawia, że coraz więcej osób korzysta z tego typu finansowania.


Powiązane Artykuły