221-220-221
pon.-pt. 8.00-20.00 sb. 9.00-17.00
kontakt@moneyman.pl

Metoda na wnuczka, na policjanta i inne - jak działają naciągacze?

Według danych statystycznych rośnie ilość oszustw metodą „na wnuczka” i „na policjanta”, a także oszustw internetowych. Jak się przed nimi uchronić? Co powinno wzbudzić nasz niepokój? W jaki sposób rozpoznać „naciągacza”?

Oto kilka najczęściej stosowanych technik oszustw - uważajcie na niepokojące sygnały opisane poniżej.

1. Jedna z najczęściej stosowanych przez naciągaczy telefonicznych metod to tzw. metoda na wnuczka policja zmaga się z tym procederem od 2006 roku. Jej ofiarą padają osoby starsze. Oszust dzwoni i w rozmowie telefonicznej przedstawia się jako członek rodziny, zdobywa zaufanie rozmówcy, wreszcie prosi o pilną pożyczkę podyktowaną względami zdrowotnymi bądź potrzebą zakupu czegoś ważnego.

2. Naciągacze przez telefon działają również, stosując tzw. metodę na policjanta. Najpierw do osoby starszej dzwoni oszust przedstawiający się jako członek rodziny i szybko się rozłącza. Zaraz potem naciągacz nawiązuje kolejne połączenie, tym razem przedstawiając się jako funkcjonariusz policji i informując, że przed chwilą dzwonił groźny przestępca. Na koniec rozmowy wyjaśnia, że aby rozpracować niebezpieczną grupę przestępczą, potrzebuje pieniędzy - i prosi o ich pożyczenie.

Naciągacze internetowi stosują wiele technik. Są wśród nich m. in.:

a) Kradzież tożsamości - bardzo często dokonywana poprzez wysłanie atrakcyjnej oferty pracy z prośbą o dostarczenie w dokumentach aplikacyjnych szczegółowych danych osobowych, dotyczących np. konta bankowego razem z kodem PIN.

b) Fałszywa oferta kupna/sprzedaży - oferta bez możliwości odbioru osobistego przedmiotu oferty czy aukcji, za to z przedpłatą poprzez np. Western Union.

c) Oszustwo „nigeryjskie” - czyli oszustwo „na zaliczkę” polegające na wyłudzeniu pieniędzy na np. opłaty skarbowe czy prawne w zamian za obietnicę udziału w rzekomo otrzymanym przez oszusta spadku, wygranej itp. Podobna zasada działania dotyczy oszustwa „na wygraną w loterii”.

Jak się uchronić przed tego typu praktykami? Przede wszystkim kierujcie się zdrowym rozsądkiem. Nie przekazujcie swoich danych czy pieniędzy nieznanym osobom lub firmom nie podającym dokładnych informacji prawno-skarbowych potwierdzających ich działalność.

Zanim nawiążecie współpracę, poszukajcie w Internecie opinii o danej firmie czy osobie. Nie odpowiadajcie na spam, zwracajcie uwagę, czy otrzymana wiadomość e-mail jest zaadresowana indywidualnie do Was, czy też jest to masowa wysyłka. Jeśli staliście się ofiarą oszustwa, zabezpieczcie wszystkie informacje związane z całą sytuacją (np. treść maili, numer aukcji internetowej itd.). W przypadku nagłej potrzeby finansowej bezproblemowo uzyskacie pomoc w bezpiecznym serwisie pożyczkowym MoneyMan.pl - w postaci korzystnej pożyczki online.

9 January, 2017 30

Według danych statystycznych rośnie ilość oszustw metodą „na wnuczka” i „na policjanta”, a także oszustw internetowych.


Powiązane Artykuły