221-220-221
pon.-pt. 8.00-20.00 sb. 9.00-17.00
kontakt@moneyman.pl

Międzynarodowy Dzień Ziemi

Międzynarodowy Dzień Ziemi to wydarzenie celebrowane, by podnieść świadomość tematyki dotyczącej ochrony środowiska naturalnego. 22 kwietnia na całym świecie organizowane są konferencje, projekty, zabawy i inne formy aktywności mające pomóc zrealizować ten cel.

Po raz pierwszy Dzień Ziemi obchodzono w 1970 roku. Jego ideę spopularyzował amerykański polityk, senator i gubernator stanu Wisconsin, a jednocześnie działacz na rzecz ochrony środowiska, Gaylord Nelson. Miało to związek z potężnym wyciekiem ropy do kalifornijskiej zatoki Santa Barbara w 1969 roku. Obchody Dnia Ziemi miały koncentrować się wokół działań o charakterze edukacyjnym i uświadamiającym. Za swoją działalność Nelson otrzymał w 1995 roku nagrodę - Presidential Medal of Freedam - od ówczesnego prezydenta USA, Billa Clintona.

Dzień Ziemi w roku 2000 był już wydarzeniem na skalę globalną, w które zaangażowanych zostało ponad 5000 różnych organizacji prośrodowiskowych ze 184 krajów. Obecnie w ramach obchodów mówi się przede wszystkim o problemie globalnego ocieplenia oraz o tzw. zielonej energii (np. energii solarnej, wiatrowej itp.), która powinna zastąpić tradycyjne źródła - paliwa kopalne, ropę naftową itd.

W jaki sposób można się zaangażować w obchody Dnia Ziemi? Jedną z najpopularniejszych form  aktywności jest wspólne sprzątanie, które stało się inspiracją dla stworzenia innej ogólnoświatowej akcji, czyli Sprzątania Świata. Wiele organizacji ekologicznych - i nie tylko - przygotowuje również, specjalnie na Dzień Ziemi, wielkie akcje sadzenia drzew. Warto dowiedzieć się, czy gdzieś w pobliżu naszego miejsca zamieszkania, znajduje się punkt, w którym można otrzymać tego dnia darmowe sadzonki.

Ekolodzy podkreślają, że najważniejsze jest jednak wprowadzenie zmian w codziennej rutynie, choćby gaszenie niepotrzebnych świateł, zmiana kosmetyków na naturalne, wyłączanie drukarki, gdy jej nie używamy, czy wymiana sprzętów AGD na energooszczędne. Może to brzmieć banalnie, ale... ile razy Wam zdarzyło się zostawić niepotrzebnie włączone światło, podczas gdy moglibyście oszczędzić energię?

Z pewnością niezłym pomysłem jest również organizacja akcji promujących wiedzę o tym, jak przyczynić się do poprawy stanu środowiska naturalnego. W realizacji planów na Dzień Ziemi pomoże szybka pożyczka w MoneyMan.pl.

22 April, 2017 28

Międzynarodowy Dzień Ziemi to wydarzenie celebrowane, by podnieść świadomość tematyki dotyczącej ochrony środowiska naturalnego


Powiązane Artykuły