221-220-221
pon.-pt. 8.00-20.00 sb. 9.00-17.00
kontakt@moneyman.pl

Nieoczywiste sposoby na inwestowanie własnych pieniędzy

Nieoczywiste sposoby na inwestowanie własnych pieniędzy_Pexels

Inwestycje na giełdzie obarczone są wysokim ryzykiem utraty części lub nawet wszystkich swoich środków finansowych. Podobnie jest w przypadku inwestowania w fundusze akcyjne. Z kolei bezpieczne lokaty bankowe nie przyniosą więcej niż 2-3 proc. zysku w skali roku, od którego trzeba jeszcze zapłacić podatek Belki. W co zatem warto zainwestować posiadane środki finansowe?

Szlachetne kruszce

Przez pierwszą połowę 2016 roku wycena złota rosła, ale już w lipcu ten szlachetny kruszec zaczął tracić na wartości, a przy tym popyt na niego zgłaszany przez branżę jubilerską wyraźnie zmalał. W 2017 roku najprawdopodobniej zasadniczy trend spadkowy cen złota zostanie utrzymany, z uwagi na podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Złoto inwestycyjne nie jest już tak atrakcyjnym sposobem na lokowanie posiadanych pieniędzy, jak jeszcze kilka lat temu. Alternatywą dla złota może być platyna. Choć ostatnio nieco potaniała, to jest surowcem zarówno inwestycyjnym, jak i jubilerskim. Duże zapotrzebowanie na platynę zgłaszane jest w przemyśle, przede wszystkim wśród producentów samochodów. Dlatego też inwestycje polegające na zakupie fizycznej platyny czy też kupowaniu jej w inny sposób, są przyszłościowe.

Dolary amerykańskie i waluty rynków wschodzących

Kupno walut wiąże się z pewnym poziomem ryzyka inwestycyjnego, ale można też na nich sporo zarobić, zwłaszcza w dłuższej perspektywie czasu. Wszystko wskazuje na to, że pod koniec 2017 roku obserwowane będą znaczne zwyżki kursu wymiany dolarów amerykańskich. Ich wartość będzie rosła wraz z podwyżką stóp procentowych w USA. Dlatego warto zastanowić się nad możliwością zainwestowania posiadanego kapitału właśnie w tę walutę. Poza inwestycjami w dolary, euro, jeny, franki i funty, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zacząć skupować waluty rynków wschodzących. Analitycy wskazują, że peso meksykańskie jest jedną z najbardziej niedowartościowanych walut tego typu rynków. Z kolei węgierski forint należy do walut najbardziej przewartościowanych i można oczekiwać, że jego wartość w przyszłości znacznie spadnie.

Gra na spadki

Dla osób akceptujących wyższy poziom ryzyka inwestycyjnego przeznaczona jest nie tylko gra na giełdzie, ale i spróbowanie swoich sił w kontraktach na różnice kursowe. Instrumenty finansowe CFD i podobne pozwalają zarabiać na spadkach wartości akcji wybranych spółek. W ich przypadku zakładamy się niejako, że dany indeks czy kilka spółek straci na wartości w określonym czasie. Jeśli tak się stanie - zarabiamy. Eksperci twierdzą, że warto „zagrać na spadki” spółek z niemieckiej giełdy, które mogą tracić na wartości w wyniku zawirowań politycznych, jakie obserwujemy w Europie.

26 June, 2017 32

Inwestycje na giełdzie obarczone są wysokim ryzykiem utraty części lub nawet wszystkich swoich środków finansowych. Podobnie jest w przypadku inwestowania w fundusze akcyjne.


Powiązane Artykuły