221-220-221
pon.-pt. 9.00-17.00
koszt połączenia zgodnie z taryfą operatora
kontakt@moneyman.pl
221-220-221
pon.-pt. 9.00-17.00
koszt połączenia zgodnie z taryfą operatora
kontakt@moneyman.pl

Oczko wodne – ile kosztuje oczko, folia, ryby i rośliny?

oczko wodne - ile kosztuje

Oczko wodne to unikatowy dodatek do domowego ogródka. Zbiornik wodny należy wyposażyć w pompę. Do ozdoby służą, np.: rośliny wodne, kamienie.

Oczko wodne – ile kosztuje oczko, folia, gotowe formy do oczka, rośliny, system filtrujący, oświetlenie

Koszt oczka wodnego zależy od wyboru materiału, z jakiego będzie wykonane. Domowy zbiornik można wykonać z gotowej formy bądź zastosować specjalne folie np.: EPDM, PVC czy PE. Oczko wodne należy wyposażyć w odpowiedni system filtrujący, aby woda była przejrzysta i czysta. Dodatkowe akcesoria i dodatki to np.: ozdobne kamienie, roślinność, oświetlenie bądź kaskada.

Oczko wodne element architektoniczny, który idealnie wkomponuje się w aranżację, nawet bardzo małego ogródka. Wielkość oczka powinna być odpowiednio dostosowana do powierzchni podwórka, aby nie burzyła jego harmonii. Zbiorniki można wykonać zarówno na obszarze 2 m2 jak i 40 m2, wszystko zależy od przestronności otoczenia.

Oczko wodne – koszt (od czego zależy?)

Koszt oczka wodnego zależy, nie tylko od wielkości zbiornika, ale i rodzaju technologii budowlanej. Do najpopularniejszych materiałów, z jakiego buduje się oczka wodne należą folie, np. geomembrana EPDM (z kauczuku syntetycznego), PVC (z polichlorku winylu), PE (folie polietylenowe) oraz gotowe formy oczek wykonane najczęściej z utwardzanego sztucznego tworzywa (zwykle polietylenu lub żywicy poliestrowej utwardzonej dodatkowo szklanym włóknem).

Gotowe oczka wodne – cena

Ceny form do oczek wahają się w granicach 200-400 zł. Za nieckę z polietylenu o objętości 150 l zapłaci się około 199 zł, z kolei koszt oczka 500 l wykonanego z wysokiej jakości geomembrany EPDM wyniesie ok. 399 zł. Gotowe formy oczek wodnych są łatwe w montażu, co znacznie przyspiesza wykonanie nowej wodnej aranżacji w ogrodzie. Wykonane są w wytrzymałego i szczelnego tworzywa, dlatego można je z powodzeniem pozostawić na okres zimy, bez konieczności wykopywania z ziemi. Gotowe formy do oczek mają określony i niezmienny kształt, dlatego decydując się na wodny zbiornik, należy przygotować wcześniej w ogrodzie odpowiednią ilość miejsca.

Zobacz też: Oczko wodne - ile kosztuje?

Folie do oczek wodnych – cena

Folie do oczek wodnych dają możliwość tworzyć zbiorniki wodne o dowolnym kształcie. Kawałki tworzywa można ze sobą swobodnie łączyć za pomocą specjalnego kleju, który sprawdza się, np. do naprawiania uszkodzonego dna. Koszt preparatu wynosi ok. 50 zł. Do zabezpieczania brzegów oczek wodnych przed rozmyciem stosuje się specjalną geowłókninę, w cenie ok. 10 zł za m2.

● Folia EPDM – cena

Geomembrana EPDM to najtrwalsza folia do oczek wodnych dostępnych na rynku. Materiał charakteryzuje duża elastyczność oraz odporność, zarówno na mróz, jak i silne promieniowanie słoneczne. Folia EPDM jest dosyć droga, jednak jej cenę rekompensuje trwałość na okres ponad 50 lat. Za belkę folii o szerokości 9 m, będzie trzeba zapłacić ok. 300 zł.

● Folia PVC – cena

Folia PVC, czyli wykonana z polichlorku winylu jest stosunkowo dobrze odporna na niskie temperatury i promienie UV, jednak łatwo ją uszkodzić, np. korzeniami roślin. Aby uniknąć niechcianego przebicia materiału pod folię wystarczy umieścić specjalną włókninę ochronną, w cenie ok. 10 zł za m2. Folia PVC sprzedawana jest zwykle w belkach o szerokości 2, 4, 6, 8 oraz 12 m. Za rolkę folii o szerokości 8 m trzeba zapłacić ok. 140 zł.

● Polietylenowa folia do oczka wodnego – cena

Folie polietylenowe są najtańsze ze wszystkich dostępnych folii do tworzenia oczek wodnych, ponieważ za 6 m rolkę trzeba zapłacić ok. 50 zł. Materiał jest jednak bardzo cienki, dlatego też łatwo ulega uszkodzeniom i szybko traci elastyczność.

Filtry i pompki do oczek wodnych – ceny

Oczko wodne musi być odpowiednio napowietrzne i oczyszczane, aby woda nie mętniała i nie zarastała glonami. Domowy zbiornik musi zatem zostać wyposażony w odpowiedni system filtrowania. W zależności od wielkości oczka wodnego można wybierać spośród zewnętrznych pomp o małej wydajności w cenie ok. 80 zł lub pomp wewnętrznych (wyposażonych dodatkowo w filtr oczyszczający wodę) co stanowi wydatek rzędu 200-750 zł.

Ile kosztuje kaskada?

Domowe oczko wodne można dodatkowo wyposażyć w kaskadę, która wprawi w ruch wodę i doda wdzięku wszelkiego rodzaju kompozycjom kwiatowym umieszczonym w otoczeniu zbiornika. Usytuowanie obiektu wymaga umieszczenia w wodzie dodatkowej pompy i przyłączenia gumowego węża. W zależności od wielkości, czy materiału, z jakiego będzie wykonana kaskada, cena może się różnić. Za wodną kaskadę typu wodospad z polietylenu o długości 65 cm zapłaci się około 40 zł. Z kolei obiekt wykonany z żywicy idealnie imitującej naturalne skały i kamienie składający się z kilku elementów to wydatek ok. 400 zł.

Kolejną ozdobą i barwnym akcentem domowego zbiornika są ryby. Do oczek wodnych wybiera się takie gatunki, które nie są mocno wymagające i dobrze znoszą różnice temperatur. Należą do nich np.: różanka, słonecznica, strzebla potokowa, złote rybki, karpie koi.

Rośliny wodne do oczka wodnego

Oczko wodne można udekorować dodatkowo roślinami, które idealnie będą współgrać z otoczeniem domowego ogródka. W pobliżu oczka sadzi się rośliny wodne, np. pływające, do strefy płytkiej (do sadzenia na głębokości 30-50 cm) lub głębokiej (do sadzenia na głębokości 50-150 cm). Brzegi wodnego zbiornika można ozdobić roślinami bagiennymi lub takimi, które rosną w strefie nadbrzeżnej. Ceny poszczególnej roślinności pływającej, zwykle nie przekracza kilku złotych za sztukę, najdroższe są lilie, których cena może sięgać nawet 80 zł.

Pływające rośliny wodne do oczka – cena:
● hiacynt wodny – 6 zł,
● osoka aloesowa – 8 zł,
● żabiściek pływający – 5 zł,
● kotewka orzech wodny – 8 zł.

Rośliny wodne do głębokości 30-50 cm – cena:
● lilia wodna – 25-80 zł,
● kosaciec żółty – 4 zł.

Rośliny wodne do głębokości 50-150 cm – cena:
● moczarka kanadyjska – 5 zł,
● grążel żółty – 6 zł.

Bagienne rośliny wodne – cena:
● kaczeniec – 8-14 zł,
● niezapominajka błotna – 8 zł,
● jaskier wielki – 5 zł,
● czermień błotna – 6 zł,
● tatarak zwyczajny – 5 zł.

Wodne rośliny do sadzenia na strefie przybrzeżnej – cena:
● kosaciec syberyjski – 6-15 zł,
● firletka poszarpana – 6 zł,
● liliowiec – 6 zł.

Kamienie do oczka wodnego – cena

Brzegi oczka wodnego można ozdobić kamieniami, grysem lub żwirem. Ceny za dodatkowe akcesoria upiększające otoczenie zbiornika, zależą głównie od rodzaju kruszywa czy okruchowych skał, np.:
● 20 kg grysu dolomitowego pastelowego – ok. 14 zł,
● 20 kg kamieni polnych (16 mm) – ok. 15 zł,
● 20 kg grysu marmurowego białego – ok. 17 zł,
● 20 kg drobnego żwiru (2 mm) – ok. 20 zł.
● 20 kg grysu granitowego szarego – ok. 22 zł,
● 20 kg kory kamiennej – ok. 26 zł.

Oświetlenie do oczka wodnego – ceny

Oczko wodne może być ozdobą ogrodu także w nocy, pod warunkiem, że zostanie odpowiednio oświetlone. Za solarną kulę świetlną mieniącą się kilkoma kolorami trzeba zapłacić ok. 100 zł, podobnie jak za pojedynczy reflektor zewnętrzny. Droższym rodzajem oświetlenia, jednak bardzo efektywnym, są podwodne reflektory LED, których cena waha się od ok. 300 do 500 zł. Oryginalnym pomysłem na oświetlenie do oczka wodnego są świecące jajka z diodami LED, które pływa na powierzchni wody i jest sterowane pilotem. Koszt urządzenia wynosi ok. 880 zł.

24 May, 2018 0

Oczko wodne to unikatowy dodatek do domowego ogródka. Zbiornik wodny należy wyposażyć w pompę. Do ozdoby służą, np.: rośliny wodne, kamienie.


Powiązane Artykuły


Złóż wniosek o pożyczkę

Zajmie to nie więcej niż 10-15 minut,
a decyzję otrzymasz niezwłocznie po akceptacji wniosku.