221-220-221
pon.-pt. 9.00-17.00
koszt połączenia zgodnie z taryfą operatora
kontakt@moneyman.pl
221-220-221
pon.-pt. 9.00-17.00
koszt połączenia zgodnie z taryfą operatora
kontakt@moneyman.pl

Oszczędzanie energii - jak obniżyć rachunki za prąd?

koszty energii

Koszty energii elektrycznej z roku na rok wzrastają, ponieważ rośnie koszt dostarczenia do gospodarstwa domowego jednostki energii przez elektrownię. Zużycie prądu musi więc sukcesywnie maleć, aby koszty korzystania z prądu były na w miarę podobnym poziomie. Sprawdźmy, jak oszczędzać energię najbardziej efektywnie i przyczynić się do obniżenia rachunków za prąd w budżecie domowym.

Jak oszczędzać prąd?

Zużycie energii elektrycznej i ilość wykorzystanych kWh wpływa na ostateczny rachunek za prąd. Aby więc płacić mniej, trzeba w pierwszej kolejności zmniejszyć jego zużycie. Nie musi się to jednocześnie wiązać z poważnymi wyrzeczeniami i wyraźnym spadkiem jakości życia. Oszczędzanie prądu tak naprawdę nie musi być uciążliwe. Nie będziemy wyłączać wszystkich sprzętów, ani siedzieć przy zapalonej świeczce, aby zaoszczędzić kilka złotych. Dzięki w miarę prostym zmianom nawyków - swoich i wszystkich członków rodziny, a przede wszystkim poprzez wymianę starych sprzętów można zmniejszyć zużycie prądu nawet o połowę.

Zobacz też: Ogrzewanie gazowe – cena instalacji i koszty grzania

Ile energii zużywają nasze sprzęty?

Skuteczne zredukowanie zużycia energii wymaga sprawdzenia, ile zużywają jej poszczególne urządzenia. Należy pomnożyć moc urządzenia przez czas jego działania. Energię mierzy się przy tym w jednostce kilowatogodzina (kWh), zaś moc podawana jest w kilowatach. 1 kW to 1000 W. Na przykład, odkurzacz o mocy 1000 W, włączony przez pół godziny dziennie zużyje: 1kW z 0,5h = 0,5 kWh. Żarówka o mocy 100 W, włączona przez 12 godzin na dobę zużywa zaś 1,2 kWh. W zależności od wybranej taryfy, 1 kWh kosztuje około 50-60 groszy. Dlatego za samą żarówkę, która świeci 12 godzin na dobę przez 30 dni w miesiącu, przyjdzie nam zapłacić 19,80 zł (przyjmując, że 1 kWh kosztuje 0,55 zł).

Wymiana starej generacji sprzętów

Prąd czerpie w naszym domu wiele urządzeń - przede wszystkim lodówka, pralka, czajnik, żelazko, kuchenka elektryczna, mikrofalówka czy zmywarka oraz oświetlenie. Nie należy zapominać o wszystkich telewizorach i komputerach oraz ładowanych urządzeniach mobilnych. Wysokie rachunki za prąd najczęściej są spowodowane wykorzystywaniem w polskich domach nieenergooszczędnych urządzeń. Zużywają one ogromne ilości prądu i powodują comiesięczne, wysokie rachunki z elektrowni.

Dlatego warto je wymienić na urządzenia w klasie energetycznej A, A+, A++ a najlepiej A+++, które są najbardziej energooszczędne i pozwalają realnie zaoszczędzić na prądzie w dłuższym czasie. Dobrym pomysłem będzie również wymiana żarówek w domu na te najbardziej energooszczędne, np. żarówki LED.

Tryb czuwania - co to oznacza dla naszych finansów?

Warto zwrócić uwagę na to, że sprzęty, np. telewizory czy wieże stereo, bardzo dużo energii zużywają, kiedy pozostają niewłączone, przechodząc w tryb czuwania. Na przykład wieża może pobierać w trybie czuwania 22W na godzinę, co daje ponad 0,5 kWh na dobę. W trybie czuwania domowe czy biurowe sprzęty bezpowrotnie i bezcelowo wykorzystują ogromne pokłady energii, za które musimy zapłacić. Wszystkie urządzenia, których używamy sporadycznie, np. skaner czy urządzenie wielofunkcyjne biurowe, wieża stereo, ładowarka do telefonu, komputery, konsole do gier, DVD, kino domowe, telewizory i inne tym podobne sprzęty powinny być wyłączane z sieci, aby zaoszczędzić energię, a tym samym obniżyć rachunki za prąd.

Dobre nawyki polegające na wyłączaniu sprzętów i oświetlenia, kiedy nie są potrzebne, idące w parze z wymianą urządzeń na bardziej energooszczędne, pozwolą na optymalizację zużycia prądu i zmniejszenie wydatków na energię elektryczną.

29 January, 2018 18

Koszty energii elektrycznej z roku na rok wzrastają, ponieważ rośnie koszt dostarczenia do gospodarstwa domowego jednostki energii przez elektrownię.


Powiązane Artykuły


Złóż wniosek o pożyczkę

Zajmie to nie więcej niż 10-15 minut,
a decyzję otrzymasz niezwłocznie po akceptacji wniosku.