<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-N87RJR" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"></iframe> Piątek trzynastego - historia strachu
Masz pytania:
221-220-221 Pon - Pt od 9:00 do 19:00 kontakt@moneyman.pl

Piątek trzynastego - historia strachu

Redakcja     13.01.2017

Uwaga, uwaga! Piątek trzynastego, uważany przez wiele osób za najbardziej pechowy dzień w roku, wypada 13 stycznia. Niektórzy śmieją się z tych przesądów, jednak sporo osób traktuje je całkiem poważnie. Trzynastego w piątek to data wiążąca się z wieloma legendami i mitami. Najwcześniejsze pisemne świadectwa ich istnienia pochodzą z 1700 roku p.n.e. i odnoszą się do liczby 13, już wówczas uważanej za pechową.

W starożytnym, babilońskim Kodeksie Hammurabiego trzynastka została pominięta na liście praw. Krążyły również wierzenia, że jeśli trzynaście osób będzie razem biesiadować, w przeciągu roku jedna z nich zginie. Liczba 13 jest traktowana jako „przeklęta” na całym świecie od tysięcy lat. Biblia mówi o 12 apostołach, mamy 12 miesięcy w roku, 12 olimpijskich bogów, 12 godzin na zegarze, 12 plemion Izraela, 12 potomków Mahometa. Ten historyczny wzorzec miał wpływ na to, że obecnie wielu ludzi obawia się podejmowania ważnych decyzji w piątek trzynastego przesądy związane z tym dniem są bardzo różnorodne. Oto niektóre z nich:

  • jeśli zetniesz włosy w piątek trzynastego, ktoś z twojej rodziny umrze,
  • jeśli w piątek trzynastego minie cię pogrzebowa procesja, ty również wkrótce umrzesz,
  • nie rozpoczynaj podróży w piątek, inaczej fortuna odwróci się od ciebie,
  • jeśli stłuczesz lustro w piątek trzynastego, czeka cię siedem lat nieszczęścia,
  • dziecko urodzone w piątek trzynastego będzie miało w życiu pecha,
  • jeśli w piątek trzynastego przejdziesz pod drabiną albo drogę przebiegnie ci czarny kot, przytrafi ci się coś niedobrego.

Wiele budynków nie ma trzynastego piętra, w niektórych szpitalach nie ma sal oznaczonych numerem trzynaście, a na lotniskach bardzo często na próżno możemy szukać trzynastej bramki.

Z kolei kojarzenie piątku z niepowodzeniem może mieć swoje źródło w Biblii - Jezus został ukrzyżowany w piątek. W wielu siedemnastowiecznych publikacjach ten dzień tygodnia określany był jako nieodpowiedni, by rozpoczynać wyprawę lub nowy projekt, albo też dokonywać w życiu istotnych zmian (jak np. zawarcie związku małżeńskiego).

Również współczesna popkultura pełna jest odniesień dotyczących piątku trzynastego - film pod tytułem "Piątek trzynastego" nakręcony w latach osiemdziesiątych stał się kultowy i doczekał licznych kontynuacji oraz remaków.

W ten dzień polecamy więc zostanie w domu i np. zapoznanie się z popularną filmografią inspirowaną piątkowymi przesądami i zabobonami. A jeżeli macie ambitniejsze plany - w ich realizacji na pewno pomoże szybka pożyczka od MoneyMan.pl.

  • MoneyMan - szybkie pożyczki online
  • MoneyMan - szybkie pożyczki online