221-220-221
pon.-pt. 8.00-20.00 sb. 9.00-17.00
kontakt@moneyman.pl

Podzielnik a licznik ciepła - jaka jest różnica i jak rozliczać?

Podzielnik a licznik ciepła - jaka jest różnica i jak rozliczać | Moneyman

W systemach grzewczych są wykorzystywane zarówno podzielniki jak i liczniki energii cieplnej. Jak wykorzystuje się je w praktyce i w jaki sposób za ich pomocą można rozliczać się z zakładem ciepłowniczym?

Czym jest podzielnik ciepła?

Podzielnik ciepła nie rejestruje ilości energii cieplnej w jednostce GJ (gigadżul), ale wskazuje na wielkość zużycia ciepła w danym pomieszczeniu, w ogólnym zużyciu, jakie zostanie zarejestrowane przez licznik energii cieplnej. Podzielniki kosztów mierzą wartości udziału w zużyciu energii cieplnej przy uwzględnieniu typu i wielkości grzejnika w danym pomieszczeniu, jego usytuowaniu w budynku itp. Służy do rozliczania ciepła w konkretnych wnętrzach.

Licznik ciepła - co to właściwie jest?

Licznik ciepła, inaczej nazywany ciepłomierzem, to według fachowej definicji całkujący przyrząd pomiarowy, który przeznaczony jest do pomiaru ilości przepływającej energii cieplnej. To urządzenie rejestrujące ilość energii cieplnej wyrażanej w GJ, jaka została dostarczona do obiektu - domu, mieszkania, biura itp. w danym okresie rozliczeniowym. Wskazania prezentowane przez liczniki ciepła pozwalają na rozliczenie kosztów pomiędzy dostawcą a odbiorcą energii cieplnej.

Liczniki ciepła na kaloryferach pozwalają na obliczenie na podstawie pomiaru przepływu wody w ciepłociągu oraz temperatury wody zasilającej i powrotnej ilość zużytego ciepła. Suma iloczynów przepływu i różnicy temperatur zmierzona w określonym czasie, wskazuje jednoznacznie, jak wiele energii cieplnej dostarczono do lokalu.

Zasada działania i budowa licznika ciepła

Liczniki na grzejnikach to tylko element układu rozliczeniowego. Na licznik ciepła składa się:

  • licznik wolumetryczny lub ultradźwiękowy pomiar objętości przepływającego czynnika grzewczego np. wody,
  • czujnik pomiaru temperatury zasilania i powrotu czynnika grzewczego,
  • czujnik cyfrowy w układzie przeliczającym, który przelicza wartości na ilości przepływającego ciepła.

W systemie pomiaru ciepła licznik ciepła pełni ważną funkcję, ponieważ pozwala na zliczenie zużycia ciepła np. w mieszkaniu.

Rozliczenie z dostawcą ciepła

Ciepłownia - miejska lub gminna dostarcza ciepło w okresie grzewczym do mieszkań, domów i lokali komercyjnych. Na bieżąco zlicza ona ilość przesłanego ciepła dzięki wskazaniom układu pomiarowego, w którym główną rolę odgrywa licznik tego ciepła. To on dokonuje pomiaru zużycia. Ciepłomierz mierzy strumień objętości nośnika ciepła oraz temperaturę ciepła. Następnie przelicza je na wartość zużycia ciepła.

W mieszkaniu czy domu, prócz liczników ciepła, mogą być zamontowane również podzielniki kosztów ogrzewania. Nie są one urządzeniami pomiarowymi i w przeciwieństwie do liczników nie podlegają legalizacji przez organy administracji miar. Pozwalają jednak obliczyć udział poszczególnych grzejników w ogólnej ilości ciepła dostarczanego do całego budynku, co ma znaczenie w przypadku budynków wielorodzinnych, takich jak bloki.

W zastosowaniu są podzielniki kosztów cieczowe i elektroniczne. Podzielniki cieczowe, inaczej wyparkowe, wskazują zużycie ciepła poprzez odparowanie cieczy, zaś podzielniki elektroniczne pokazują zużycie na podstawie pomiaru temperatury grzejnika i powietrza w pomieszczeniu.

Podzielnik dzieli, licznik mierzy

Podsumowując, warto powiedzieć, że liczniki energii cieplnej to urządzenia pomiarowe, które mierzą, ile ciepła ciepłownia dostarczyła do danego lokalu mieszkalnego lub biurowego i na tej podstawie można już rozliczać się z ogrzewania. Jeśli jednak licznik zamontowany jest dla całego bloku, to aby rozliczyć zużycie ciepła dla poszczególnych mieszkań, należy przeliczyć jednostki wskazane przez podzielniki ciepła, aby każdy właściciel mieszkania zapłacił za ogrzewanie dokładnie tyle, ile go zużył.

Zobacz też: Ogrzewanie gazowe - cena instalacji i koszty grzania

20 November, 2017 2

W systemach grzewczych są wykorzystywane zarówno podzielniki jak i liczniki energii cieplnej. Jak wykorzystuje się je w praktyce?


Powiązane Artykuły


Złóż wniosek o pożyczkę

Zajmie to nie więcej niż 10-15 minut,
a decyzję otrzymasz niezwłocznie po akceptacji wniosku.